خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13058
۱۴۰۰/۰۹/۰۳ - ۲۰:۰۷
یادداشتی از مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان زاهدان

خواب عمیق اداره کل آموزش‌وپرورش استان/ نه عزمی جهت حل مشکل و نه توجهی به نظرات و پیشنهادات دلسوزان دیده می شود

خواب عمیق اداره کل آموزش‌وپرورش استان/ نه عزمی جهت حل مشکل و نه توجهی به نظرات و پیشنهادات دلسوزان دیده می شود
حال بد این روزهای آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان بر همگان روشن است؛ ضعف عملکرد متناسب با شرایط کرونایی، آموزش ضعیف مجازی، وضعیت اسفناک معلمان خرید خدمات و حق‌التدریس در استان ...

اس.بی پرس ـ ابوالفضل فکوری پودینه*: کمبود شدید نیروی انسانی به‌طوری‌که تخمین زده می‌شود ۱۲ تا ۱۶ هزار نفر کمبود معلم در استان داریم.

طبق آمار رسمی سیستان و بلوچستان ۱۲۰ هزار بازمانده از تحصیل دارد؛ از سال ۹۳ تاکنون حدود ۱۵۰ هزار نفر تارک تحصیل داشته‌ایم؛ در سال تحصیلی جاری ۸۲۵ هزار نفر دانش‌آموز داریم که بیش از ۴۵۳ هزار نفر در شبکهٔ شاد عضو نیستند.

از وضعیت کیفی آموزش برای کسانی که در شاد عضو هم هستند همگی مطلعیم؛ اگر هر چه سریع‌تر تدبیری نشود شاهد فروپاشی آخرین ستون‌های نظام آموزشی استان خواهیم بود.

با فرض در نظر نگرفتنِ کارهای تبلیغی و نمایشیِ صرفاً گزارش پر کن، علی‌رغم شرایط به‌شدت بحرانی و اضطراری شاهد هیچ‌گونه تلاش جدی از سوی مسئولین امر نبوده‌ایم؛ در این شرایط بود که دانشجو معلمان تحول‌خواه دانشگاه فرهنگیان استان که آینده‌سازان و طلایه‌دارانِ سال‌های آتیِ تمدن سازی و انسان‌سازی هستند، با دغدغه و دلسوزی تمام و با مشورت با متخصصین امر و با اتکا به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود طرح جهاد قلم را تدوین و ارائه کردند.

به سبب این طرح دانشجو معلمانِ مستعد به‌صورت جهادی در مناطق محروم استان به تدریس و آموزش می‌پردازند با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان با ۴ هزار دانشجو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه استان است، می‌توان از این ظرفیت عظیم استفاده کرد و بسیاری از مناطق محروم را پوشش داد.

از حدود یک سال قبل تدابیر جدی برای عملیاتی سازی طرح انجام‌شده است و طرح به‌صورت پایلوت در زابل و حاشیه شهر زاهدان، اجرایی شد.

بسیاری از دیگر مناطق محروم و زیرساخت‌های مورداستفاده در مناطق شناسایی‌شده و بودجه طرح تا حدود زیادی تأمین‌شده است؛ مدیران اجرایی طرح در سراسر استان هم‌دوره‌های آموزشی و توانمندسازی سطح بالا در زاهدان و تهران را گذرانده‌اند و آمادهٔ پیشبرد فاز اجرایی هستند؛ با توجه به اینکه این مدل در دیگر استان‌ها هم اجراشده و بازدهی بسیار خوبی داشته است به‌صورت جدی از تجربیات دیگر استان‌ها هم استفاده خواهیم کرد.

باوجود شرایط بحرانی حال حاضر و متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های زیاد در چند ماه گذشته در اداره کل آموزش‌وپرورش استان برای ارائه این طرح که عملاً درصدد آسان کردن کار برای آقایان است با مشکل مواجه شده‌ایم و همهٔ ظرفیت‌ها پشت درب اتاق مسئولین معطل‌مانده و حتی به بهانه‌های مختلف حاضر نشدند یک ساعت از وقت گران‌بهای پرثمر خود را برای ارائه طرح بدهند.

مدعی نیستیم که این طرح کامل است و می‌تواند تمام شاخص‌های آموزشی استان را بهبود ببخشد، اما انتظار می‌رفت آقایان اداره کل آموزش‌وپرورش استان حداقل برای یک‌بار طرح را بشنوند.

امروز در سیستان و بلوچستان برای کمک به مردم باید از سد بزرگی به نام مسئولینِ وفادار به انتصاب گذشت؛ امروز باید گفت مسئول مربوطه شما خارج گود بنشینید تا کار جلو برود.

کاش می‌دانستیم، إنّی مَسئوول و إنَّکُم مسئوولُونَ من بازخواست می‌شوم و شما نیز بازخواست می‌شوید.

بَلْ اأکْثَرُهُم،

 لا یعقلون

لا یشعرون

لا یتفکرون ...

 

*مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان زاهدان

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha