خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13192
۱۴۰۰/۰۹/۱۱ - ۱۱:۳۵

جشن کودکان نارس امروز، آینده‌سازان فردا در خاش برگزار شد

جشن کودکان نارس امروز، آینده‌سازان فردا در خاش برگزار شد
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش و تفتان سیستان و بلوچستان گفت: جشن کودکان نارس امروز، آینده‌سازان فردا در این شهرستان با تأکید بر نقش والدین در مراقبت‌های نوزادان و اهمیت مشارکت آنان در روند مراقبت تکاملی و مراقبت و نگهداری از «نوزاد نارس»، برگزار شد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر رضا کرد افزود: در این مراسم مشاوره شیردهی به این نوزادان، مراقبت کانگورویی و...آموزش‌های لازم به همراه توزیع کتابچه ارائه و هدایایی نیز به کودکان نارس تحت پوشش اهدا شد.

وی ادامه داد: دوره رشد و تکامل جنین در رحم مادر حدود ۴۰ هفته بارداری است، اما درصورتی‌که نوزاد پیش از هفته ۳۷ بارداری متولد شود، «نوزاد نارس» گفته می‌شود.

دکتر کرد اظهار کرد: هرساله حدود ۱۵ میلیون نوزاد نارس در دنیا متولد می‌شوند که چیزی معادل یک نوزاد در هر ده تولد بوده و در ایران آمار تقریبی تولد نوزادان نارس ۱۲ درصد ذکر می‌شود.

وی گفت: از این میزان یک‌میلیون نوزاد سالانه به دنبال عوارض نارسی فوت می‌کنند و شمار زیادی از نجات‌یافتگان، مدت زیادی از زندگی خود را با عوارض نارسی مانند فلج مغزی، مشکلات بینایی و شنوایی و… دست‌به‌گریبان هستند.

کرد افزود: بارداری‌های زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال، مصرف دخانیات، بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن، مصرف الکل و سیگار و مواد مخدر، مصرف داروهای غیرمجاز در حین بارداری از مهم‌ترین دلایل تولد نوزادان نارس می‌باشد.

وی تأکید کرد: تولد زودرس، بستری در بخش مراقبت ویژه نوزادان و عوارض تکاملی ناشی از نارسی، بار مالی و عاطفی سنگینی بر دوش خانواده‌ها و اجتماع می‌گذارد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش گفت: بنابراین آگاه‌سازی والدین از خطرات زایمان زودرس و آموزش پرسنل مراقب نوزاد در خصوص چگونگی مراقبت‌ها با رویکرد مراقبت تکاملی نوزاد نارس بر اساس اصول علمی آن، می‌تواند گام مهمی در راستای کاهش مرگ‌ومیر و عوارض ناشی از تولد زودرس نوزادان باشد.

وی افزود: ترخیص با رضایت شخصی از بیمارستان برای سلامت نوزادان به‌عنوان یک تهدید مطرح است درصورتی‌که فرایند تکاملی این نوزادان بر اساس اصول تخصصی و تحت مراقبت‌ها و خدمات ویژه پرستاری انجام پذیرد میزان عوارض بعدی در روند رشد و تکامل جسمی و مغزی نوزادان نارس به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

وی گفت: امیدواریم با افزایش آگاهی عمومی در خصوص عوارض ناشی از تولد نوزادان نارس، پیشگیری‌های لازم در خصوص تولد نوزادان نارس صورت پذیرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha