خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13199
۱۴۰۰/۰۹/۱۱ - ۱۹:۳۲
معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد چابهار؛

جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی در منطقه آزاد چابهار تشکیل می‌شود

جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی در منطقه آزاد چابهار تشکیل می‌شود
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با هدف ایجاد اشتغال و ارتقای جایگاه صنایع‌دستی در منطقه آزاد چابهار تشکیل می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، طاهره شهرکی افزود: تشکیل جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با هدف ایجاد اشتغال و همچنین کمک به ارتقای جایگاه صنایع‌دستی با استناد به قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی مصوب بهمن‌ماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

وی گفت: جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به‌عنوان مجموعه‌ای غیردولتی و نمایانگر توانمندی‌های بخش خصوصی، متشکل از بهترین افراد دارای سوابق مورد تأیید، ضمن تعامل با بخش‌های دولتی مرتبط در ایجاد زیرساخت‌ها، زمینه‌سازی و همکاری و مشورت در زمینه سیاست‌گذاری، در منطقه آزاد چابهار در حال تأسیس و راه‌اندازی است.

به گفته شهرکی، تاکنون هیئت مؤسس این جامعه با حضور پنج نفر از فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی منطقه آزاد چابهار شکل‌گرفته و اساسنامه آن نیز در حال تدوین است و به‌زودی «مجمع عمومی» برای انتخاب اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان با حضور فعالان این حوزه برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار بیان کرد: مخاطب اصلی این جامعه تخصصی، هنرمندان هنرهای سنتی، صنعتگران صنایع‌دستی، تأمین‌کنندگان مواد اولیه و ابزارآلات کارگاهی، تولیدکنندگان، فروشندگان و بازرگانان صنایع‌دستی هستند.

او افزود: کمک و برنامه‌ریزی در راستای توسعه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور و ارتقای جایگاه آن در سطح ملی و بین‌المللی، کمک به افزایش سهم صنایع‌دستی در تولید ناخالص داخلی کشور و دستیابی به شناخت جامع از گستره جغرافیایی، فرهنگی و تاریخی ایران در بخش صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، همکاری برای سهم‌گیری مناسب و منطقی صنایع‌دستی در نظام اقتصادی و اشتغال و کارآفرینی ازجمله مأموریت‌های این جامعه است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد چابهار ادامه داد: تمامی موارد ذکرشده، با تأکید بر کاهش محرومیت و بهبود بخشی معیشت ساکنان مناطق محروم با ترویج کسب‌وکارهای صنایع‌دستی بر اساس آیین‌نامه مصوب و اساسنامه ابلاغی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور از اهداف اصلی ایجاد جامعه تخصصی هنرمندان، صنعتگران و فعالان صنایع‌دستی در منطقه آزاد چابهار است.

 شهرکی گفت: امیدواریم از طریق ایجاد این جامعه تخصصی در منطقه آزاد چابهار، بیش‌ازپیش شاهد پیشرفت و توسعه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سواحل مکُران باشیم.

بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ نفر در حوزه صنایع‌دستی این منطقه فعالیت می‌کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی