خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13224
۱۴۰۰/۰۹/۱۳ - ۱۰:۰۱
رئیس‌جمهور در دیدار جمعی از نمایندگان جامعه معلولین کشور:

قانون حمایت از معلولین باید به‌سرعت و به‌طور جامع و کامل اجرایی شود

قانون حمایت از معلولین باید به‌سرعت و به‌طور جامع و کامل اجرایی شود
رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت رسیدگی و رفع مشکلات معلولین اظهار داشت: قانون حمایت از معلولین باید به‌سرعت و به‌طور جامع و کامل اجرایی شود.

به گزارش اس.بی پرس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی جمعه‌شب در حاشیه جلسه فوق‌العاده هیئت دولت، به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در دیدار جمعی از نمایندگان جامعه معلولین کشور با تبریک این روز گفت: امروز برای یادآوری و توجه همه مدیران و دست‌اندرکاران به معلولین عزیز کشور است و برای رسیدگی به مشکلات آنان وظیفه و مسئولیت داریم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه معلولیت، محدودیت نیست اظهار داشت: فلسفه آفرینش و خلقت این است که یکی با داشتن و دیگری با نداشتن و یکی با سلامت و دیگری با معلولیت امتحان می‌شود و چنین نیست که همه انسان‌ها از همه‌چیز برخوردار باشند.

 رئیسی خاطرنشان کرد: شما مبتلا به یک معلولیت جسمی هستید و ما هم وظیفه داریم مشکلات شما را برطرف کنیم و هر دو با توجه به این موارد، مورد امتحان و آزمون الهی قرار می‌گیریم لذا ازاین‌جهت بین ما تفاوتی وجود ندارد.

رئیس‌جمهور گفت: اگرچه بسیاری از معلولین از لحاظ جسمی دچار مشکل هستند اما دل‌های روشنی دارند و شاخص رشد انسان چشم سر نیست بلکه چشم و روشنی دل است.

 رئیسی تصریح کرد: معتقدم یکی از اموری که انسان را رشد و تعالی می‌دهد خدمت به پدر و مادر و کسانی است که به هر دلیلی ناتوانی جسمی دارند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: معلولیت نمی‌تواند جلوی رشد و تعالی انسان را بگیرد همچنان بسیاری از معلولین کشورمان در عرصه‌های مختلف ازجمله علمی، فرهنگی و ورزشی تعالی و پیشرفت خوبی داشتند.

 رئیسی در ادامه با اشاره به قانون مربوط به اشتغال معلولین خطاب به مسئولین حاضر در جلسه گفت: باید پیگیری کنید تا به هر میزانی که قانون برای استخدام معلولین الزام کرده، اجرایی شود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت تهیه وسایل آموزشی برای نابینایان و نیز تهیه لوازم توان‌بخشی برای معلولین خاطرنشان کرد: لوازم توان‌بخشی ازجمله ویلچر و عصای مناسب باید برای معلولین تهیه شود و بهتر است که مسئولین مربوطه پیگیری کنند تا این‌گونه لوازم در داخل کشور تولید شود.

رئیسی همچنین بر اجرای قانون در زمینه استفاده معلولین از وسایل حمل‌ونقل (قطار و هواپیما) که به‌صورت تخفیف در نظر گرفته شده است، تأکید کرد و خواستار فعال شدن صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی معلولین شد.

رئیس‌جمهور مناسب‌سازی اماکن شهری و اداری را برای تردد آسان معلولین ضروری دانست و گفت: باید مسئولین شهری این‌گونه موارد را موردتوجه جدی خود قرار بدهند.

رئیسی تأکید کرد: اراده دولت بر این است که معلولین بیش از رنج معلولیت، سختی و رنج بیشتری نداشته باشند.

رئیس‌جمهور گفت: در جمع معلولین چهره‌های شاخص و فرهیخته‌ای وجود دارد که می‌توانند به دولت کمک کنند و از مسئولین می‌خواهم که از ظرفیت آنان استفاده کنند.

در این دیدار تعدادی از معلولین در سخنانی با اظهار خوشحالی از حضور آسان و راحت در مجموعه نهاد ریاست جمهوری، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه‌های خود را با رئیس‌جمهور در میان گذاشتند.

اجرای قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت، تسهیل ایاب و ذهاب معلولین، مناسب‌سازی فضای شهری برای تردد معلولین، بیمه درمانی و تکمیلی، توجه به توانمندسازی معلولین و اشتغال مخصوص معلولین ازجمله موضوعاتی بود که از طرف معلولین مطرح شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha