خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13226
۱۴۰۰/۰۹/۱۳ - ۱۰:۱۹
ناظر گمرکات استان:

سیستان و بلوچستان با داشتن تنها بندر اقیانوسی زمینه خوبی برای تجارت دارد

سیستان و بلوچستان با داشتن تنها بندر اقیانوسی زمینه خوبی برای تجارت دارد
ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان به فعالیت 28 گمرک در استان اشاره کرد و گفت: طولانی‌ترین و بیشترین مرز با همسایگان ایران را استان سیستان و بلوچستان دارد که دارا بودن تنها بندر اقیانوسی کشور هم زمینه خوبی برای رونق تجارت با کشورهای همسایه است.

به گزارش اس.بی پرس، خاشی افزود: چابهار بندری اطمینان‌بخش برای کشورمان است که می‌تواند در هر شرایطی نیازهای کشور را برآورده کند.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: در ۸ ماهه سال جاری بیش از ۹۷۵ میلیون دلار کالا از گمرکات سیستان و بلوچستان صادر شده است.

وی بیان کرد: وزن کالای صادرشده 2 میلیون 843 هزار تُن است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ازنظر ارزشی 22 درصد و ازنظر وزنی 20 درصد رشد داشته است.

خاشی افزود: در زمینه واردات کالا هم در همین مدت ازنظر ارزشی بالغ بر 879 میلیون دلار کالا با وزن یک‌میلیون و 660 هزار تُن واردشده که ازنظر ارزش 76 درصد و ازنظر وزن 70 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در سال جاری با کناره‌گیری کشتی‌های پهن‌پیکر در بندر چابهار رشد واردات کالاهای صادراتی بیشتر از محل جذب سهمیه وارداتی استان بوده است.

خاشی افزود: بیشترین اقلام صادراتی از مرزهای استان شامل سیمان، کلینکر، خرما، گاز، مشتقات نفتی، مصالح ساختمانی، آهن‌آلات و عمده کالاهای وارداتی کالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت و برنج است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما