خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13258
۱۴۰۰/۰۹/۱۴ - ۱۳:۲۷

حفظ چاه نیمه‌ها امیدی برای سیستان

حفظ چاه نیمه‌ها امیدی برای سیستان
جمع‌آوری و انتقال آب بین چاه نیمه‌های چهارگانه طرحی ضروری برای حفظ منابع آبی سیستان است.

به گزارش اس.بی پرس، بحران کم‌آبی و بی‌آبی در سیستان از چالش‌های دیرینه این خطه و موضوع یک روز و ۲ روز نیست این فرایند حاصل جغرافیای منزوی و بارش‌های نامنظم با تمام تأثیرات گوناگون اقتصادی و اجتماعی‌اش نیازمند یاری مسئولان بوده مسئولانی که به کمک مردم آمده و با حفظ منابع آبی موجود در منطقه بخشی از این کم‌آبی را جبران کردند.

یکی از اقدامات مطلوب مسئولان طی این سال‌ها حفظ چاه نیمه‌ها به‌عنوان آخرین منبع تأمین آب آشامیدنی شمال سیستان و بلوچستان است، این چاه نیمه؛ چاله‌ها و گودال‌های طبیعی بزرگی هستند که در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر زابل و پنج کیلومتری زهک و در کنار روستای قلعه‌نو قرار دارند.

گنجایش ذخیره آب چاه ­نیمه شماره یک و ۲ و سه حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب و گنجایش چاه­ نیمه شماره چهار نیز تا ۸۰۰ میلیون مترمکعب بوده که به‌صورت دریاچه مصنوعی درآمده، اما حجم آب این چاه نیمه‌ها نیز با توجه به خشک‌سالی‌های پی‌درپی سال‌های پیش و رها نشدن به‌موقع حقابه دریاچه بین‌المللی هامون از طرف افغانستان به‌شدت کاهش‌یافته به‌گونه‌ای که هم‌اینک چاه نیمه چهارم تقریباً به‌صورت کامل خشک و حجم سه چاه نیمه دیگر هم به‌شدت کاهش یافته است.

علاوه بر خشک‌سالی عامل دیگری که منابع چاه نیمه را تهدید می‌کند موضوع تبخیر آب است که طبق آمار‌های داده‌شده سالانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب یعنی ۱۱ برابر میزان آب انتقالی از این مخازن به زاهدان، تبخیر و از دسترس خارج می‌شود ازاین‌رو برای پیشگیری از این اتفاق و برای حفظ تنها منبع آب آشامیدنی شمال سیستان و بلوچستان که حیات مرکز استان هم به آن وابسته است طرح انتقال آب بین چاه نیمه‌ها اجرا شد.

 

بسیج همه منابع برای مدیریت صحیح منابع آبی

سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه تمام کشور برای مدیریت صحیح منابع آبی بسیج شده‌اند گفت: سعی شده تا وضعیت چاه نیمه‌ها بررسی و برای جلوگیری از تبخیر آب کار انتقال انجام شود.

محمد جوانبخت معاون آب و آبفا و مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در دستور کار وزارت نیرو قرارگرفته و در یک فراخوان از سرمایه‌گذاران در این حوزه دعوت‌شده است.

مسئول قرارگاه آبادانی و پیشرفت سپاه سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: هم‌اینک آب چاه نیمه چهار به‌وسیله دستگاه‌های پمپاژ به چاه نیمه سه در حال انتقال است.

محمد نورا افزود: ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب موجود در چاه نیمه چهار با تعبیه ۹ دستگاه الکتروپمپ انتقال خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بررسی این طرح از مهر آغازشده و هم‌اینک به مرحله‌ی اجرایی رسیده و پیش‌بینی می‌شود در چهار ماه آینده کار به اتمام برسد.

رئیس‌جمهوری در سفر به سیستان یکی از راهکار‌های حل مشکل آب منطقه سیستان را حفظ چاه نیمه‌ها عنوان کرد و گفت: راه‌حل بسیار کوتاه‌مدت هم استفاده از ظرفیت چاه نیمه‌ها است و سریعاً آقای استاندار، آقای فرماندار، مسئولان آب در منطقه نسبت به حفظ آبی که در چاه نیمه‌ها موجود است اقدام کنند.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ادامه داد: مسئولان این آب چاه نیمه‌ها را به مخازن منتقل کنند و این انتقال برای مدت قابل‌توجهی مشکلات مردم را حل می‌کند.

پایبند نبودن افغانستان به تعهد بین‌المللی مبنی بر رهاسازی سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از ذخیره پشت سد کجکی موجب شد تا مسئولان به فکر قطع وابستگی به کشور همسایه و تأمین آب موردنیاز منطقه از راه‌های دیگر بیفتند که حفر ۱۰ حلقه چاه ژرف و شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان ازجمله اقدامات پیش بینی شده است که تاکنون سه حلقه چاه ژرف حفرشده و به آب‌رسیده و بقیه در دست اقدام است.

طرح انتقال آب دریای عمان به سراسر سیستان و بلوچستان نیز به تصویب رسیده و وزارت نیرو درصدد جذب سرمایه‌گذار برای اجرای این طرح است که با اتمام و بهره‌برداری از آن مشکل تأمین آب استان در درازمدت مرتفع خواهد شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما