خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13260
۱۴۰۰/۰۹/۱۴ - ۱۳:۳۴

جلب همکاری بین‌المللی کره جنوبی و UNDP در جهت کاهش فشار بر تالاب هامون

جلب همکاری بین‌المللی کره جنوبی و UNDP در جهت کاهش فشار بر تالاب هامون
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: نمایندگان اتحادیه اروپا و سفیر کشور کره جنوبی از تالاب هامون بازدید کردند و این بازدید نتیجه بازتاب پیگیری‌ها و طرح‌های برنامه معیشت جایگزین در تالاب هامون در پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی اجتماعی سیستان برای جلب مشارکت‌های بین‌المللی بوده است.

به گزارش اس.بی پرس، وحید پور مردان افزود: در ادامه برنامه احیای تالاب هامون و کاهش فشار بر تالاب، برنامه معیشت جایگزین برای ساکنان حاشیه تالاب هامون وارد فاز جدیدی شد، از حدود یک سال قبل اقدامات انجام‌شده از قبیل طرح‌های عمرانی، پیگیری‌ها و ... به بازدید امروز انجامید تا ضمن جلب همکاری نهادهای بین‌المللی و استفاده از تجربیات کشورهای توسعه‌یافته‌های شاهد کاهش فشار بر تالاب هامون به‌منظور تسریع برنامه احیا باشیم.

وی ادامه داد: پس از جمع‌آوری و تدوین برنامه‌های درخواستی و پیشنهادی در راستای پروژه مدیریت جامع منابع طبیعی و توسعه اقتصادی اجتماعی پروژه سیستان به همراه نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد (UNDP)، سفیر کشور کره جنوبی و هیئت کارشناسی پروژه ضمن بازدید میدانی و پایش در منطقه سیستان طرح‌های در دست اجرا را بازدید کردند.

پورمردان تصریح کرد: در این بازدید میدانی و پایش مناطق مختلف تالاب و معیشت حاشیه‌نشینان با همراهی مسئولان محلی و بومی منطقه انجام شد؛ ازجمله تختک ها، بوم گردی و صنایع‌دستی و شهر سوخته و ... بازدید به عمل آمد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: در ادامه برنامه سفر هیأت بین‌المللی از تالاب هامون به‌منظور جمع‌بندی و ارائه گزارش تکمیلی در سطح منطقه، جلسه‌ای با حضور استاندار و مدیران دستگاه‌های مرتبط در محل استانداری برگزار شد.

وی ادامه داد: اجرای برنامه‌هایی همچون قُرق فصل مشترک اقدامات زیست‌محیطی و پروژه سیستان در جهت کاهش فشار بر تالاب می‌باشد.

 

 

در ادامه برنامه بازدید میدانی، پروویداس نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد ضمن قدردانی از اقدامات انجام‌شده افزود: با توجه به مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی و تحریم‌های موجود آمادگی لازم در جهت همکاری و همراهی مؤثر در راستای اجرایی شدن اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت برنامه با توجه به اولویت‌های منطقه را داریم.

استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه کارگروه استانی با توجه به اهمیت برنامه معیشت جایگزین تأکید کرد؛ کلیه دستگاه‌های اجرایی مرتبط در استان می‌بایست همکاری لازم را با برنامه داشته باشند.

 

 

نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد ادامه داد: در ادامه برنامه همایش COP26 که نمایشی از تلاش‌های کم‌نظیر ایران در این طرح بود، نتیجه کارشناسی را به بازدید میدانی از منطقه و صحبت با ذینفعان و درک بهتر موضوع را به ارمغان آورد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha