خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13286
۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۱۲:۱۰

از بلژیک تا زاهدان برای درمان بیماران/ انجام 100 عمل جراحی شکاف کام و لب

از بلژیک تا زاهدان برای درمان بیماران/ انجام 100 عمل جراحی شکاف کام و لب
ناصر نجمی فوق تخصص جراحی فک و صورت، پزشک متعهدی است که از بلژیک برای درمان بیماران دارای ناهنجاری مادرزادی راهی زاهدان شده است.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر ناصر نجمی با حضور در تیم درمان بیماران مبتلا به ناهنجاری مادرزادی طی سال‌های گذشته نقش بسیار تأثیرگذاری را ایفا کرده است.

این فوق تخصص جراحی فک و صورت، هرچند ماه یک‌بار برای مشارکت در درمان‌های فوق تخصصی از بلژیک به ایران می‌آید و در شهرهای تهران و زاهدان به ارائه خدمات درمانی مشغول می‌شود.

بنا به تأیید پزشکان جراح زاهدانی، حضور وی به چرخش اطلاعات و تجارب مجموعه پزشکان جراح، بیهوشی و سایر اعضاء تیم درمان و بازتوانی ناهنجاری‌های شکاف و کام در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کمک شایان توجهی می‌کند.

او این بار در این نوبت از حضور خود مستقیماً از فرودگاه امام خمینی (ره) به زاهدان عزیمت کرد و طی مدت 2 روز حضور در زاهدان و بعد از انجام 16 عمل جراحی مستقیماً به سمت بلژیک برگشت.

که لازم می‌دانیم تا به جهت این سخت‌کوشی و حضور مجاهدانه از این پزشک وظیفه‌شناس و سایر پزشکان همکار ایشان در داخل کشور تقدیر و قدردانی نمائیم.

 

تقدیر از فعالیت‌های جهادی پزشک ایرانی ساکن بلژیک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مدت حضور دکتر نجمی در زاهدان با حضور در اتاق عمل بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان از خدمات جهاد گونه دکتر ناصر نجمی تقدیر کرد.

سید محمد هاشمی شهری در این دیدار، حضور داوطلبانه این پزشک فوق تخصص جراحی فک و صورت در استان سیستان و بلوچستان را مصداق پایبندی به اخلاق حرفه‌ای عنوان کرد.

وی گفت: حضور مکرر و داوطلبانه این پزشک خیر در استان سیستان و بلوچستان از 2 نظر اهمیت دارد اول اینکه این خدمات هم منجر به تسریع در درمان فوق تخصصی بیماران دارای ناهنجاری‌های شکاف کام و لب شده و از سوی دیگر به ترویج بیش‌ازپیش فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی در جامعه دانشجویی و آینده‌سازان نظام سلامت کمک کرده است.

وی به حرکت مستمر نظام بهداشت و درمان استان در مسیر بلوغ و تکامل اشاره کرد و گفت: جراحی فک و صورت و درمان ناهنجاری‌های شکاف کام و لب یک فرآیند پیچیده تیمی است و ما خوشحال هستیم که مجموعه‌ای از کادر پزشکی، پرستاری و توان‌بخشی در کنار تجهیزات و امکانات تخصصی لازم در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان فراهم‌شده تا فردی مانند دکتر نجمی که از افتخارات علمی کشور ما است برای انجام اعمال فوق تخصصی در این بیمارستان حاضر شود.

 

 

خدمات موردنیاز بیماران شکاف کام و لب در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ارائه می‌شود

دکتر ناصر نجمی نیز در این جلسه از اقدام دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و اختصاص فضای موردنیاز در ساختمان شهید حاج قاسم سلیمانی بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) برای راه‌اندازی بخش فوق تخصصی جراحی فک و صورت تقدیر و قدردانی کرد.

این فوق تخصص جراحی فک و صورت می‌گوید: درمان کودکان دارای ناهنجاری مادرزادی و ازجمله شکاف کام و لب فرایندی طولانی، پیچیده و تیمی است

وی گفت: بیماریابی اولیه، غربالگری و شناسایی افرادی که نیازمند عمل جراحی هستند و از این عمل سود می‌برند، فرایند مراقبت و خدمات بعد از عمل جراحی، حمایت‌های توان‌بخشی و گفتاردرمانی و خدمات روان‌شناختی ازجمله خدمات موردنیاز بیماران شکاف کام و لب است که به‌خوبی و به‌طور مستمر در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اجرا می‌شود و حضور چندروزه من هم در این تیم به تسریع در این امور کمک می‌کند.

 

درمان 100 بیمار شکاف کام و لب در زاهدان توسط پزشک مقیم بلژیک

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز می‌گوید: گروه جراحان ترمیم شکاف لب و کام که با همکاری موسسه محکم و با حمایت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این شهر حضور مستمر دارند طی ۲ سال گذشته حدود ۲۰۰ بیمار را تحت عمل جراحی قرار داده‌اند و دکتر نجمی نیز در دوره‌های متعدد حضور در زاهدان، علاوه بر ویزیت صدها نفر از این بیماران خدمات جراحی را به حدود 100 نفر از بیماران شکاف کام و لب ارائه کرده است.

دکتر خواجه با تأکید بر ضرورت مراقبت‌های دوران بارداری و قبل از بارداری گفت: مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز شکاف کام و لب نقش دارد و درصورتی‌که والدین مراقبت‌های دوران قبل از بارداری و بارداری را به‌خوبی انجام دهند می‌توان از بروز آن دسته از ناهنجاری هایی که ریشه محیطی دارند تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

این فوق تخصص بیماری‌های کودکان عنصر زمان در رسیدگی به بیمار دچار شکاف کام و لب را نیز در پیش‌آگهی مناسب این ناهنجاری بسیار مهم عنوان کرد و گفت: خانواده این دسته از کودکان لازم است تا به‌محض تشخیص این ناهنجاری به متخصص کودکان یا متخصص جراحی مراجعه کنند تا مراحل مختلف درمان و توان‌بخشی برای این عزیزان طبق اصول علمی و با توجه به شرایط هر بیمار انجام شود.

خواجه ادامه داد: بیماران دارای ناهنجاری شکاف کام و لب متأسفانه با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند، این مشکلات شامل حرف زدن و شنوایی می‌شود و طبیعی است که مراحل درمان و بازتوانی این عزیزان برحسب شدت و نوع ضایعه ممکن است تا سال‌ها و حتی تا سنین بزرگ‌سالی ادامه پیدا کند به طوری که انجام اعمال جراحی متعدد و سریالی در این بیماران امری شایع است.

 

 

مدیر اجرایی موسسه محکم در زاهدان نیز در این زمینه گفت: این موسسه به‌عنوان یکی از مؤسسات مردم‌نهاد در حوزه سلامت فعالیت می‌کند و به درمان ناهنجاری مادرزادی کمک می‌کند.

محمد شریفی ادامه داد: از سال 95 هم‌زمان با آغاز فعالیت این موسسه در زاهدان تاکنون بیش از 2000 هزار عمل جراحی توسط فوق تخصصان جراحی کودکان در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان انجام شده است

وی ادامه داد: هزینه‌های درمان بیماران تحت پوشش این موسسه برای بیماران نیازمند رایگان است و سایر بیماران نیز تنها فرانشیز بیمارستانی را پرداخت خواهند نمود.

در این مراسم که در قسمت آموزشی و اداری اتاق عمل بیمارستان علی ابن ابی‌طالب (ع) برگزار شد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اهداء لوح از این پزشک جهادی و خیر تقدیر و قدردانی کرد و هدایای از صنایع‌دستی شمال و جنوب استان نیز به‌رسم یادبود به دکتر نجمی اهداء شد.

قبل از عزیمت این پزشک فوق تخصص جراحی فک و صورت از زاهدان به سمت بلژیک، جمعی از اعضای شورای شهر زاهدان و مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری هم با حضور در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان نیز از اقدامات نیکوکارانه وی قدردانی کردند.

 

 انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

capcha