خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13306
۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۲۲:۳۴
در نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌نهاد معلولان کشور؛

قالیباف: تصدی‌گری مسائل معلولان باید به نهادهای مردمی واگذار شود

قالیباف: تصدی‌گری مسائل معلولان باید به نهادهای مردمی واگذار شود
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ازآنجاکه افراد توانمند بسیاری در میان جامعه معلولان وجود دارند باید امور تصدی‌گری معلولان را به خود آن‌ها واگذار کرد چرا که به یقین کارها را بهتر از دستگاه‌های دولتی انجام می‌دهند.

به گزارش اس.بی پرس، از خانه ملت، محمدباقر قالیباف عصر امروز سه‌شنبه در نشست هم‌اندیشی با مدیران سازمان‌های مردم‌نهاد معلولان کشور، پس از استماع دغدغه‌ها و خواسته‌های این افراد، گفت: زمانی که مشکلات جامعه معلولان را از زبان شما می‌شنوم، جز آنکه بگویم؛ احساس شرمندگی دارم سخن دیگری نمی‌توانم بگویم و در زمان صحبت‌های شما به این موضوع فکر کردم که آیا می‌شود مشکلی را حل کرد یا خیر؟ و البته معتقدم می‌شود.

قالیباف ادامه داد: من به شما قول می‌دهم موضوعات مرتبط به حوزه معلولان را به خود نهادهای مردمی واگذار کنیم و این موضوع را در مجلس پیگیری خواهم کرد و ما فقط حمایت قانونی کنیم و دستگاه‌های تصدی‌گر، باید صرفاً تولی‌گری کنند، چرا که امور تصدی‌گری را خود این افراد بهتر از دستگاه‌های دولتی انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه در حوزه حل مسائل اجتماعی معلولان، سمن‌ها باید به میدان بیایند، افزود: اگر چه این به معنای آن نیست که سمن‌ها بی‌عیب و نقص عمل می‌کنند، اما یقین دارم که این مشکلات به‌مراتب کمتر از دخالت سازمان‌های دولتی است و در این مسئله هیچ شکی ندارم.

قالیباف با اشاره به اینکه در حوزه قانون‌گذاری و نظارتی که از وظایف مجلس است، از معلولان حمایت خواهیم کرد، اظهار کرد: اگر به افراد معلول ذهنی سر بزنیم و حس کنیم یکی از آن‌ها فرزند خود ما هستند، به یقین دیگر نمی‌توانیم شب را راحت بخوابیم، همچنین اگرچه تمامی شهروندان باید از حقوق شهروندی برخوردار باشند و سرمایه ملی بسیاری در بخش‌هایی مانند حمل‌ونقل عمومی هزینه شده، اما یک معلول نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند، لذا باید با قانونمند کردن موضوعات، دستگاه‌ها را ملزم به اصلاح شرایط در جهت رفع مشکلات معلولان کنیم.

رئیس قوه مقننه اظهار کرد: افرادی در میان جامعه معلولان وجود دارند که در حوزه مسائل قانونی، قانون‌نویسی و تدوین طرح بسیار قوی هستند، لذا فقط کافی است ما مانع آن‌ها نشویم، همچنین در راستای انجام وظایف نظارتی مجلس که صحن علنی سه‌شنبه‌های هر هفته به این موضوع اختصاص دارد، مسئله انجام وظایف سازمان‌های دولتی در مقابل مردم را پیگیری خواهیم کرد.

وی بیان کرد: همچنین می‌توانیم مطابق بندهای قانونی، صداوسیما را ملزم به انجام اقداماتی برای فرهنگ‌سازی و آموزش رعایت حقوق شهروندی معلولان برای اقشار مختلف جامعه کنیم، چراکه اگر صداوسیما موضوعی را با برنامه دنبال کند، می‌تواند تأثیرگذار باشد.

قالیباف با تأکید بر اینکه نهادهای مردمی و سمن‌ها، مسائل معلولان را پیگیری کنند، گفت: بنده نیز به‌عنوان خدمت گذار شما در مجلس در حوزه قانون‌گذاری و نظارت و سرخط کردن دستگاه‌هایی که به وظایف خود در برابر معلولان به‌درستی عمل نمی‌کنند، مجدانه و سرسختانه اقدام خواهم کرد تا حقوق جامعه معلولان، جانبازان و ایثارگران ادا شود، چرا که همه ما مدیون آن‌ها هستیم و وظیفه اسلامی، انقلابی و ملی ما این است که در خدمت آن‌ها باشیم و حق ضایع‌شده این عزیزان را ادا کنیم.

وی در پایان از مسئولان مرکز پژوهش‌ها خواست تا به این حوزه ورود کرده و با تحقیق و بررسی راهکارهایی ارائه دهد تا کار دقیق و مثمر ثمر پیش رود.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha