خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13308
۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۲۲:۴۹
زاکانی:

مسئولان باید فریاد مردم و مطالبه گری آن‌ها را بشنوند

مسئولان باید فریاد مردم و مطالبه گری آن‌ها را بشنوند
شهردار تهران گفت: در گام دوم انقلاب باید عینیت شعارهای خود را روی زمین به جهان نشان دهیم. مسئولان باید فریاد مردم و مطالبه گری آن‌ها را بشنوند این آزادی مدنظر انقلاب است.

به گزارش اس.بی پرس، علیرضا زاکانی شهردار تهران در همایش بزرگداشت روز دانشجو که با عنوان «با روایت طبیب، دردهای مزمن شهر» در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفت: امروز ۱۶ آذر و روز دانشجو است. اتفاق ۶۸ سال پیش در دانشگاه تهران یک وجه ضد استبدادی و یک وجه ضد استکباری داشت؛ جهت ضد استبداد قیام علیه حاکمیت وقت بود و وجه ضد استکبار آن نه گفتن به نماینده نظام سلطه برای حضور در ایران بود.

شهردار تهران افزود: ادامه این نقطه درخشان تاریخی همیشه این رسالت را برای ما یادآور شده که اگر ما این روز را گرامی می‌داریم بخشی از آن گرامیداشت یاد شهدا و این حماسه است و بخشی از آن یادآور مسئولیت‌هایی است که نسبت به تلاش صورت گرفته در مسیر جریان دانشجویی تا امروز انجام شده است.

 

در ۱۶ آذر باید مسئولیت‌های بزرگ تاریخی خود را یادآور شویم

زاکانی ادامه داد: در دهه ۷۰ و ۸۰ تلاش شد که جوهره جریان دانشجویی تغییر پیدا کند و یک مسیری برخلاف مسیر ذاتی آن طی شود. بعد از انقلاب یک مسیر درخشان دیگر یعنی ۱۳ آبان ۵۸ را داشتیم که در آن نیز یک اصلاح درونی و یک نه بزرگ بیرونی مقصود بود؛ اصلاح درونی نسبت به دولت موقت بود که اگر استمرار پیدا می‌کرد منجر به انحراف نظام می‌شد و «نه» بزرگ بیرونی به پذیرش شاه مستبد بود.

او با بیان اینکه در ۱۶ آذر باید مسئولیت‌های بزرگ تاریخی خود را یادآور شویم، اضافه کرد: با انقلاب اسلامی وارد یک رقابت جدی بین اسلام و لیبرالیسم با یک نگاه متفاوت نسبت به انسان شدیم.

 

حاکمیت مستضعفان بر جهان یک نوید قرآنی است

شهردار تهران در ادامه بیان کرد: نگاه لیبرالیستی انسان را جایگزین خدا، طبیعت را در تسخیر انسان، جامعه را در جهت سود حداکثری و انسان را در جهت لذت حداکثری می‌بیند؛ اما در نگاه اسلام انسان خلیفه الهی، طبیعت یک امانت در دست انسان و جامعه هویت مستقلی از جمع جبری انسان‌ها دارد و تا افق بی‌نهایت امکان رشد و تعالی دارد و فرد نیز تا بی‌نهایت به سمت امام معصوم می‌تواند طی طریق کند.

زاکانی یادآور شد: این رقابت در عرصه جهانی ادامه دارد. بی‌تعارف ما به دنبال جهانی‌شدن هستیم و اینکه مستضعفان بر جهان حاکم و حکمران خواهند شد نوید قرآنی است. غرب نیز به دنبال بلعیدن جهان و استثمار دیگران و یک یکپارچگی بر محوریت خودش است. وقتی در سال ۱۹۹۱ سه ماه قبل از فروپاشی شوروی، بوش پدر اعلام نظم نوین جهانی کرد در توضیح آن گفته بود که ما یک جهان یکپارچه و دهکده‌ای با کدخدایی آمریکا را پیگیری می‌کنیم. حمله به افغانستان و عراق بعد از ۱۰ سال عملاً حکایت از یک ناکامی اولیه داشت و برای جبران این ناکامی بود که این نقطه از جهان انتخاب شد. پس این رقابت فوق‌العاده نفس‌گیر است.

او تأکید کرد: در این رقابت ما به دنبال آگاهی بخشی هستیم و او با زور و تهدید به دنبال تحمیل خود است. ما دنبال یک حرکت جمعی و جبهه سازی جهانی هستیم و او به دنبال تحت سیطره قرار دادن دیگران برای خود و ایجاد شرایطی که در آن از منابع دیگران برای استمرار حیات ناپاک خود استفاده کند.

شهردار تهران عنوان کرد: این رقابت پایان ندارد و وقتی از مؤلفه‌های قدرت می‌کنیم، یکی از مؤلفه‌های قدرت علم است و آمریکا با علم خودش، خودش را تحمیل می‌کند و ما نیز باید با استفاده از دانش و توانمندی و علم و فناوری خود در مسیر حرکت کنیم.

 

اگر آزادی و استقلال را مطرح کردیم باید همه عناصر آن را به‌درستی پیاده کنیم

زاکانی گفت: امروز در گام دوم انقلاب باید عینیت شعارهای خود را روی زمین به جهان نشان دهیم. اگر آزادی و استقلال را مطرح کردیم باید همه عناصر و اجزای آن را به‌درستی پیاده کنیم. مثلاً مسئولان باید فریاد مردم و مطالبه گری آن‌ها را بشنوند و این آزادی مدنظر انقلاب است.

او افزود: باید در هم‌اندیشی و تبادل افکار به یک نقطه مطلوب برسیم. عدالت یک بحث جدی و یک امر قطعی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. نباید شاهد این فقر و فساد و تبعیض باشیم. باید در مقابل این پلشتی‌ها بایستیم و این کار هزینه دارد. بعد دیگر مربوط به پیشرفت است. جامعه‌ای که پیشرفته نباشد و دچار عقب‌افتادگی باشد از درون خود اقتضائات سقوط خود را فراهم می‌کند؛ بنابراین باید کوشش کنیم گامی به سمت جلو داشته باشیم.

 

ما باید در نوکری به مردم گوی سبقت را از هم برباییم

شهردار تهران ادامه داد: ادامه مسیر انقلاب با ساختن یک الگو قابل هموار شدن است. روز دانشجوی امسال باید پیام ویژه‌ای داشته باشد. امروز نیازمند این هستیم که در داخل با تبعیض و فقر و فساد مقابله کنیم و بی‌شک دانشجو نسبت به این مسئله مسئولیت‌پذیری جدی دارد.

زاکانی عنوان کرد: ما مکلفیم نسبت به خدمت شایسته و نوکری مردم گوی سبقت را از هم برباییم و دانشجویان مسئولیت و رسالت ویژه‌ای در این مسئله دارند و حداقل می‌توانند این مسئله را از مسئولان بطلبند. ما مسئولیم که کشور را به سمت پیشرفت و آبادانی مادی و معنوی ببریم.

او گفت: در داخل نیازمند یک انسجام و امید و روشن‌بینی نسبت به آینده و همچنین جهاد و حرکت همه‌گیر برای تحقق اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی هستیم. در خارج نیز باید یار مظلومان باشیم و با جبهه سازی درست ظرفیت‌های خود را تکامل بخشیم. چرا که مظلوم وقتی با حمایت ما بلند شد در خدمت اهداف انقلاب قرار می‌گیرد.

شهردار تهران افزود: دشمنان باید صدای واحدی را از داخل بشنوند و باید احقاق حق خودمان را در عرصه‌های مختلف داشته باشیم؛ و افکار عمومی جهانیان روشنگری کنیم و دیپلماسی عمومی و مردمی را در اختیار بگیریم و جبهه سازی نوینی کنیم بین ظرفیت‌های مختلفی که در دولت‌های مختلف وجود دارد و نسبت به دشمنی با آمریکا با ما مشترکاتی دارند.

 

«ما می‌توانیم» برای ما مسجل شده است

زاکانی ادامه داد: جریان جنبش دانشجویی مسئولیت‌ها و رسالت‌های بزرگی دارد که دانشجو به‌صورت بالفعل می‌تواند امروز در خدمت انقلاب اسلامی قرار بگیرد و امروز می‌تواند خودش را برای پذیرفتن مسئولیت‌ها در آینده بسازد.

او در ادامه بیان کرد: با یک شهر، شهروند و شهرداری مواجهیم که تحقق نکات اساسی و توفیق مندی در تحقق خدمت پیوستگی بین این سه جز را می‌طلبد. شهرداری دارای نقصان است و در راه طی شده در سال‌های گذشته بیشتر توجه به کالبد شهر شده و به روح شهر کمتر توجه شده است.

شهردار تهران عنوان کرد: تهران به‌عنوان پایتخت نظام جمهوری اسلامی هویتی دارد اما در معماری و شهرسازی هویت آن مفقود است.

وجود سه گسل فعال در تهران بحران‌زا است

زاکانی عنوان کرد: وجود ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار و ۴۵۶۰ هکتار بافت فرسوده در دل این بافت ناپایدار و وجود سه گسل فعال در تهران بحران‌زا است. ۵۷۰ کیلومتر معابر انتقال آب سطحی شهر داریم که بخش زیادی از آن فرسوده شده و هیچ پولی برای حل این مشکل در محاسبات دیده نشده است. در حوزه ترافیک و حمل‌ونقل ۷ خط مترو به ۳ هزار واگن نیاز دارد درحالی‌که همه این خطوط ۱۵۰۰ واگن دارد و از این موارد نیز تنها ۱۱۳۶ مورد آن در حال ارائه خدمت هستند و حتی دو سوم آن نیز نیاز به اورهال دارد.

او اضافه کرد: در بخش اتوبوس‌رانی، از ۵ تا ۶ هزار اتوبوس فعال در گذشته فقط ۲۲۵۰ اتوبوس در فعال است و به‌تازگی ۱۷۵ دستگاه خریدیم و به دنبال جبران کاستی‌ها در این بخش هستیم. همچنین ۴.۵ میلیون موتورسیکلت در تهران وجود دارد که بسیاری از آن‌ها کاربراتوری هستند و یک موتور کاربراتوری ۷ برابر یک ماشین آلودگی ایجاد می‌کند. پس با این همه معضلاتی که در کنار هم قرارمی گیرد چگونه می‌توان صحبت از هوای پاک کرد؟

شهردار تهران تأکید کرد: شهروندان دچار مشکلاتی هستند و به‌حق ناراحت‌اند. سطح سرمایه‌های اجتماعی در تهران در پایین‌ترین سطح قرار دارد و در این بخش نیز به یک زنگ خطر دیگر برمی‌خورید.

شهرداری نیز به نوبه خود مشکلات متعددی دارد و باید از یک نهاد خدماتی صرف به یک نهاد اجتماعی اثرگذار ارتقا پیدا کند و آن موقع است که می‌تواند ناظر به حوزه اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی و مسائل زیست‌محیطی و فرهنگ حرفی برای گفتن داشته باشد.

زاکانی ادامه داد: باید به مردم یک خدمت شایسته صورت بگیرد و این خدمت دروازه ورود و پیوستگی مردم و مسئولین را فراهم کند و مردم محور تحول بر مدار نخبگان قرار گیرند. وقتی مردم به میدان بیایند می‌توانیم داعیه‌دار این باشیم که می‌توانیم یک شهر الگو بسازیم و نوک‌تیز این پیکان و این مسیر را هم نخبگان شهر و فرهیختگان حوزه و دانشگاه به عهده دارند.

او خاطرنشان کرد: در شهرداری خود را نیازمند پیوستگی به مراکز علمی می‌دانیم و بر همین اساس یکی از هویت‌هایی که دنبال می‌کنیم تا شهر تهران با آن هویت در عرصه جهانی شناخته شود هویت علمی و فناوری است. تلاش می‌کنیم زیرساخت‌های لازم پهنه‌های علم و فناوری را در شهر تهران فراهم کنیم. سعی داریم در مجموعه‌های مختلف امکانی را فراهم کنیم که دانشگاه‌ها برای بعد و حین تحصیل خود یک سکان‌داری جدی برای توسعه علم و فناوری در شهر و گره‌گشایی از موضوعات مختلف شهر تهران را در دستور کار قرار دهند.

شهردار تهران گفت: در شهرداری نیازمند علوم انسانی، تجربی، فنی و مهندسی و هنر و همه عرصه‌ها هستیم و نظام مسائل ما باید به دست اهل دانش گره‌گشایی شود و در این مسیر ما خود را محتاج دانشگاه و اهالی علم و دانش می‌دانیم. این احتیاج و هم‌افزایی ظرفیت‌ها و حضور جدی اهل علم برای راه گشایی مسیر و گره‌گشایی از مشکلات امکانی را فراهم کند که هم تعالی دانش را ببینیم و هم در کنار آن مشکلات تهران که درواقع خودش یک کشور است را حل کنیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : mehrnews.com

نظرات شما

capcha