خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13312
۱۴۰۰/۰۹/۱۷ - ۱۰:۰۴
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بیان کرد؛

سیستان و بلوچستان ذخیره‌گاه سنگ‌های تزیینی است

سیستان و بلوچستان ذخیره‌گاه سنگ‌های تزیینی است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان یکی از بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه‌های سنگ‌های تزیینی ساختمانی و نمای کشور را داراست.

به گزارش اس.بی پرس، شهرکی افزود: ذخایر قطعی سنگ‌های تزئینی و نما شامل گرانیت، مرمر، تراورتن و مرمریت یافت شده این استان 236 میلیون و 649 هزار تُن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه بیان کرد: ازجمله سنگ‌های ساختمانی سیستان و بلوچستان می‌توان به سنگ‌های گرانیت اشاره کرد که بیشترین ذخیره آن در جنوب و جنوب شرق استان واقع شده است.

شهرکی گفت: 28 فقره از معادن سیستان و بلوچستان مربوط به معادن سنگ‌های گرانیتی است و این استان به علت دارا بودن یکی از بزرگ‌ترین توده‌های گرانیتی کشور (باتولیت زاهدان) به طول 100 کیلومتر و عرض حدود 20 کیلومتر امکان راه‌اندازی صدها معدن سنگ گرانیت را دارد.

وی خاطرنشان کرد: از 60 نوع ماده معدنی در کشور 25 نوع آن در 330 معدن سیستان و بلوچستان یافت می‌شود.

شهرکی افزود: سیستان و بلوچستان از منظر ساختار زمین‌شناسی خاستگاه مناسبی برای انواع مواد معدنی است به‌طوری‌که تنوع کانی‌های معدنی شناسایی‌شده در آن نشان‌دهنده استعداد بالقوه در این بخش است.

وی تأکید کرد: سهم قابل‌توجه معادن و ذخایر معدنی در شکل‌گیری صنایع استان اهمیت بخش معدن را به‌عنوان زیرساخت توسعه و تأمین‌کننده مواد اولیه صنایع بزرگ و پایدار نشان می‌دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اظهار کرد: سیستان و بلوچستان دارای ۴۰۰ معدن گنجینه بزرگی از مواد معدنی است که سرمایه‌گذاران به‌ویژه بنگاه‌های بزرگ اقتصادی می‌توانند با نگاه ویژه‌ای به این منطقه از ظرفیت‌های فراوان آن استفاده کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما