خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13313
۱۴۰۰/۰۹/۱۷ - ۱۰:۲۹

حضور بیش از 10 کشور در همایش بین المللی باستان شناسی زابل

حضور بیش از 10 کشور در همایش بین المللی باستان شناسی زابل
دبیر علمی همایش بین المللی باستان شناسی گفت: سومین همایش بین المللی باستان شناسی جنوب شرق ایران از ۲۲ لغایت ۲۴ آذرماه در دانشگاه زابل برگزار می شود.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر رضا ناصری هدف از برگزاری این همایش را ارائه بروز نتایج پژوهشهای باستان شناسی و علوم وابسته درسطح بین المللی برای جامعه مخاطبان، فراهم آوردن فضای مناسب جهت گفت‌وگو و تبادل نظر علمی میان متخصصان باستان شناسی و رشته های وابسته و پیوسته درباره این ناحیه فرهنگی که به پژوهش های میدانی و کتابخانه‌ای مشغول هستند، شناساندن حوزه تمدنی سیستان و جایگاه این حوزه بسیار باارزش به جهانیان، معرفی پتانسیل و ظرفیت گردشگری به دنیا و تشویق سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف در این منطقه عنوان کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با اعلام فراخوان در این همایش، بیش از ۱۰ کشور اعلام آمادگی کردند تا در این زمینه با ما همکاری کنند، علاوه بر این بیش از ۴۰ نفر متخصص در علم باستان‌شناسی نیز از کشورهای مطرح دنیا علاقه‌مندی خود را به شرکت در این همایش اعلام کرده‌اند.

عضو هیئت‌علمی باستان‌شناسی دانشگاه زابل ادامه داد: در این همایش که به‌صورت نیمه‌حضوری برگزار خواهد شد، ۴۱ سخنران داخلی و خارجی به ارائه سخنرانی خواهند پرداخت.

دکتر رضا ناصری افزود: تاکنون ۱۵۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال‌شده که از این تعداد ۱۰۰ مقاله پذیرفته شده است که در این همایش ۴۴ سخنرانی علمی و تخصصی نیز خواهیم داشت‌.

وی ادامه داد: این همایش با همکاری دانشگاه زابل، پژوهشکده باستان‌شناسی ایران، انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و موسسه ایتالیایی ایزمئو، با همکاری علمی بیش از ۳۰ دانشگاه بزرگ داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

دبیر علمی برگزاری همایش گفت: این همایش سه‌روزه از ۲۲ آذرماه جاری در شهرستان زابل آغاز و در ۲۴ آذرماه به کار خود پایان خواهد داد.

رضا ناصری محورهای برگزاری این همایش را؛ کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی جنوب شرق ایران، کاوش‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای جنوب شرق ایران تاریخ و هنر در جنوب شرق ایران، تکنولوژی، معیشت و تجارت در جنوب شرق ایران و...، عنوان کرد.

وی اضافه کرد: شهر سوخته مرکز سنگ‌های قیمتی در ۵ هزار سال قبل در دنیا بوده که کنار معادن لاجورد، فیروزه و زمرد قرار داشته و باید به این نکات توجه شود در آن دوران با تجارتی که صورت می‌گرفته بین‌النهرین به دریای سند وصل می‌شده است.

عضو هیئت‌علمی باستان‌شناسی دانشگاه زابل افزود: در کنار همایش برنامه‌های جانبی ازجمله نمایشگاه کتاب، نمایشگاه صنایع‌دستی و...، نیز در دستور کار قرار خواهد داشت.

دبیر علمی سومین همایش بزرگ بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب شرق ایران ادامه داد: ما در جنوب شرق ایران منطقه بسیار با ارزش شهر سوخته با بیش از ۱۵۰ هکتار محوطه با بیش از ۵ هزار سال قدمت تاریخی و تمدنی را داریم که شاید به جرئت بتوان ادعا کرد محوطه‌ای با یک چنین وسعت و با این قدمت که در زمان خودش یک شهر کاملاً تخصصی بوده را در منطقه نداریم.

وی در ادامه گفت: در شهر سوخته برای هر حرفه به‌صورت تخصصی تعریفی وجود داشته و یک شهر مدرن در زمان خودش محسوب می‌شده و یکی از مهم‌ترین دلایلی که متخصصین علم باستان‌شناسی نگاه ویژه‌ای به این منطقه دارند باارزش بودن این محوطه‌ تاریخی است به‌گونه‌ای که چندی پیش کنفرانسی در ایتالیا برگزار شد و یک روزنامه ایتالیایی تیتر اول خود را به آن اختصاص داد و این نشان‌دهنده نگاه ویژه کشورهای صاحب‌نام به حوزه تمدنی شهر سوخته است که ما متأسفانه از آن غافل هستیم و باید بیشتر از قبل به داشته‌هایمان و توانائی‌هایمان اهمیت بدهیم.

وی ادامه داد: باید زیرساخت‌های گردشگری را آماده کنیم یکی از این زیرساخت‌ها عوض کردن نوع نگاه به منطقه است که رسانه‌ها در این قسمت با تولید اخبار فرهنگی و تمدنی می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند و می‌طلبد که یاری‌گر ما در این حوزه باشند جراکه با اخبار امیدبخش نه‌تنها نوع نگاه به منطقه تغییر خواهد کرد بلکه باعث آمدن سرمایه‌گذاران و درنتیجه سرمایه‌گذاری در این منطقه خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از بزرگ‌ترین داشته‌های ما در این منطقه فرهنگ و تمدن است که در محوطه‌های تاریخی و باستانی شهر سوخته، کوه خواجه، دهانه غلامان، حوض‌دار و...، با حفاری‌های صورت گرفته و اشیاء به‌دست‌آمده برای جهانیان به اثبات رسیده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha