خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13316
۱۴۰۰/۰۹/۱۷ - ۱۰:۴۵

معلولیت ناتوانی نیست

معلولیت ناتوانی نیست
افراد معلول شاید برای ادامه زندگی از دیگران کمک بگیرند اما خیلی از افراد امید، صبر، استقامت، پشتکار و غیره در زندگی را از همین معلولان یاد می‌گیرند و در نتیجه معلولیت محدودیت است اما ناتوانی نیست.

معلولیت (به انگلیسی Handicap) به آسیب‌های ناشی از اختلال و ناتوانی گفته می‌شود که منجر به ایجاد محدودیت و جلوگیری از ایفای نقش طبیعی فرد در زندگی می‌شود و فرد دارای معلولیت یا معلول کسی است که بخشی از توانایی‌های فیزیکی، جسمی، اجتماعی، حرفه‌ای، ذهنی و روانی خود را ازدست‌داده و یا اصلاً به دست نیاورده است.

در سال ۸۳ مجلس شورای اسلامی، قانونی را تحت عنوان قانون جامع حمایت از معلولان در ۱۶ ماده‌قانونی تصویب و چهار سال بعد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت نیز آن را به تصویب رساند تا ایران نیز به این کنوانسیون بین‌المللی بپیوندد.

در اسفند ۹۶ حمایت از حقوق معلولان مطرح شد که تحت عنوان قانون حمایت از حقوق معلولان به تصویب مجلس رسید و در اردیبهشت ۹۷ برای اجرا ابلاغ شد اما متأسفانه مشکلات زیادی در مسیر اجرای این قوانین وجود دارد که باعث شده بخش بزرگی از آن‌ها اجرایی نشود.

حمایت از افراد دارای معلولیت شرط اساسی برای تحقق توسعه پایدار، صلح و امنیت است و برای رسیدن به یک آینده بهتر لازم است که تمام افراد جامعه خود را در زمینه احقاق حقوق افراد دارای معلولیت مسئول بدانند.

فرد معلول یا توان‌خواه کسی ست که به دلیل بیمـاری و یا صدمـه جسمی به حمایت فوق‌العاده نیاز دارد و بیشترین علل معلولیت‌ها شامل عوامل ژنتیکی، مادرزادی و عارضه‌ای است.

انواع معلولیت‌ها نیز شامل معلول ذهنی، روانی، جسمی و اجتماعی است.

 

ترحم نکنید

 یکی از معلولان جسمی حرکتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: معلولیت محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند اما ناتوانی نیست و نباید فرد معلول را از حق اجتماعی و طبیعی خودش محروم کرد.

وی که خود را مریم معرفی کرد، گفت: متأسفانه گاهی نگاه ترحم‌آمیز و حتی نیازمند به معلولان صورت می‌گیرد در حالیکه ما هیچ‌گونه نیازی به ترحم نداریم و این نگاه‌ها باعث آزار ما می‌شود که حتی در برخی موارد می‌تواند به گوشه‌نشینی برخی معلولان بیانجامد.

وی افزود: مسئولان شهری آن‌گونه که باید به معلولان توجه نمی‌کنند و بسیاری از امکانات اجتماعی که حق همه افراد جامعه است از دسترس معلولان خارج بوده و یا به‌سختی فراهم می‌شود.

این معلول جسمی و حرکتی ادامه داد: لوازم و امکانات پزشکی هزینه بسیار بالایی دارد تا جاییکه برای تهیه یک ویلچر مدت‌ها است که وعده داده‌شده اما متأسفانه هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و به دلیل هزینه سنگین خرید آن از عهده خودم نیز خارج است.

معلول دیگری گفت: افراد دارای معلولیت کمتر موردحمایت قانون قرار دارند و کمتر کسی خود را ملزم به اجرای قانون معلولان می‌داند.

امیر عسگری افزود: با وجود تمام سختی‌ها و مشکلاتی که در جامعه برای ما معلولان وجود دارد توانسته‌ام در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنم اما اکنون که به دنبال شغل مناسبی می‌گردم در هیچ اداره دولتی و خصوصی پذیرفته نشده‌ام و تنها علت آن نیز معلولیت و کم‌توانی عنوان شده است.

وی بیان کرد: معلولان زیادی در جامعه حضور دارند که به درجات بالای علمی و ورزشی رسیده‌اند و به معنای واقعی کلمه ما می‌توانیم را معنا کرده‌اند اما متأسفانه در برخی موارد همچنان نگاه‌ها ترحم‌آمیز است.

وی گفت: معلولان در برخی مواقع از حق طبیعی و اجتماعی خود مانند استفاده از دستگاه عابر بانک، حضور در ادارات، حضور در اماکن عمومی مانند پارک‌ها و حتی رفت‌وآمد با سایر دوستان و آشنایان و غیره به دلیل نبود راه دسترسی مناسب محروم هستند که امیدواریم شهرداری با کمک مسئولان ذی‌ربط هرچه سریع‌تر بتوانند ذره‌ای از مشکلات موجود را برطرف کنند.

 

دست ما را نگیرید بلکه راه را برایمان هموار کنید

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: متأسفانه بالغ بر ۶۰ هزار معلول ثبت‌شده در استان داریم که این آمار بالاترین اقلیت افراد جامعه را تشکیل داده‌اند.

دکتر محمد نخعی قائنی افزود: قانون‌گذار به‌صراحت بحث مناسب‌سازی و دسترسی آسان معلولان به‌تمامی اماکن عمومی را در ماده ۲ قانون جامعه حمایت از معلولان دیده و همه دستگاه‌های عمومی و انقلابی، پارک‌ها و معابر عمومی و غیره موظف هستند معابر و اماکنشان را به نحوی بسازند که معلولان بتوانند دسترسی آسان به خدمات شهری داشته باشند.

وی با اشاره به شعار معلولان که می‌گویند دست ما را نگیرید بلکه راه را برایمان هموار کنید، اظهار داشت: شرایط ویژه معلولان می‌طلبد که فضاهای بانکی و ای تی ام مناسب‌سازی شوند و سازمان بهزیستی به‌عنوان دبیرخانه همواره پیگیر این موضوع بوده و وظیفه خود را به‌خوبی انجام می‌دهد اما دستگاه‌های دولتی سلیقه‌ای عمل می‌کنند زیرا دغدغه معلولان را ندارند و شرایط معیشتی و رفاهی را برای این افراد در نظر نمی‌گیرند.

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان سیستان و بلوچستان ادامه داد: تا زمانی که این امر نهادینه نشود قطعاً با کلکسیونی از مشکلات شهروندی معلولان مواجه خواهیم بود.

وی گفت: در بحث مبلمان شهری شهرداری کارهایی انجام داده اما به‌صورت پراکنده است و متأسفانه اقدامی مستمر نبوده و حتی رمپ‌های مناسب نیز برای نابینایان جای گذاری نشده که شهرداری باید از هزینه‌هایی که خود مردم و حتی معلولان پرداخت می‌کنند به‌صورت کارشناسی شده در این زمینه ورود کند.

وی خاطرنشان کرد: معلولان انسان‌های خیلی متوقعی نیستند و به حداقل‌ها رضایت دارند اما متأسفانه همان حداقل‌ها هم در این استان بسیار کم و گاهی اصلاً وجود ندارد.

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولین سیستان و بلوچستان گفت: تجهیزات پزشکی معضل دیگر معلولان است که اگر معلول نابینا یا کسیکه باید پروتز استفاده کند نتواند آن را تهیه کند طبعاً نمی‌تواند در اجتماع حضور فعال یابد و در این چند سال بحث تحریم‌های ظالمانه و تورم تأثیرات بسیاری در این زمینه داشته و بسیاری از معلولان از امکانات اولیه خود محروم شده‌اند.

نخعی افزود: به همان میزانی که مالیات و گمرک برای لوازم‌آرایشی برند در کشور عرضه می‌شود به همان میزان عصا، پروتز، بریل، قطعات ارتوپدی و غیره معلولین جسمی و حرکتی و ضایعه نخاعی پرداخت می‌شود که این امر یک ظلم به جامعه معلولان است.

وی بیان کرد: در حال حاضر یک پروتز زیر زانو ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد و یک معلول با این وضعیت معیشتی و اقتصادی نمی‌تواند آن را تهیه کند و دولتمردان و مجلس باید تدابیری اتخاذ کنند تا این مشکل هرچه سریع‌تر برطرف و امکانات و تجهیزات پزشکی معلولان فراهم شود.

وی اظهار داشت: مشکل معلولان در شرایط امروز جامعه باید به‌صورت کلی دیده شود که خوشبختانه قوانین خوبی در نظام مقدس جمهوری اسلامی در حمایت از معلولان وجود دارد اما مشکل اجرای قانون است که متأسفانه قابلیت اجرایی ندارد و سلیقه‌ای عمل می‌شود.

رئیس هیئت‌مدیره جامعه معلولان سیستان و بلوچستان ادامه داد: با وجود سیستم آموزشی نابرابر و مشکلات موجود معلولان توانسته‌اند به درجات بالای علمی، تخصصی، ورزشی و غیره برسند بنابراین باید حق برخورداری از یک شغل و زندگی اجتماعی مناسب را داشته باشند اما متأسفانه جامعه در این زمینه به‌صورت لاک‌پشتی عمل می‌کند.

وی گفت: دستگاه‌های دولتی باید سه درصد جذب را برای معلولان در نظر بگیرند زیرا این افراد نیز حق زندگی، کار و استفاده از حقوق شهروندی را دارند و نباید صرفاً به دلیل معلولیت بیکار در خانه بمانند.

 

ژنتیک و مادرزادی ریشه بیشتر معلولیت‌ها

مدیرکل سازمان بهزیستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ۶۴ هزار و ۲۶۹ معلول در استان از خدمات این سازمان بهره‌مندند که از این تعداد بیشترشان معلولان جسمی و حرکتی و بعد معلولان ذهنی هستند.

عزیز الله جهانتیغ گفت: ریشه بیشتر این معلولیت‌ها بحث‌های ژنتیکی و مادرزادی است که بهزیستی برای پیشگیری از این قضیه خدمات غربالگری بینایی در کودکان سه تا ۶ سال و شنوایی را از بدو تولد در مراکز بیمارستانی انجام می‌دهد.

وی افزود: خدمات حوزه توان‌بخشی در سه دفتر مراقبتی و شبانه‌روزی، دفتر روزانه و دفتر توانمندسازی ارائه می‌شود و کلیه خدمات توان‌بخشی از صفر تا صد برای نوزادان تازه متولدشده تا سالمندان توسط بهزیستی در این دفاتر ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: علاوه بر خدمات پزشکی بحث توانمندسازی و حرفه‌آموزی معلولان نیز موردتوجه قرار دارد و شهریه‌های تحصیل و دانشگاه افراد معلول در تمامی مقاطع به‌صورت رایگان است.

مدیرکل سازمان بهزیستی سیستان و بلوچستان ادامه داد: به خانواده‌های ۲ معلول به بالا مسکن واگذار و در قانون جدید نیز معلولین بالای ۲۰ سال می‌توانند در مسکن ملی ثبت‌نام کنند و در صورت تأمین زمین توسط دولت از کمک‌های بلاعوض بهزیستی برخوردار شوند.

وی گفت: مراکز روزانه توان‌بخشی بحث آموزش و نگهداری معلولین را به‌صورت روزانه در زمینه ذهنی، جسمی، حرکتی، کودک کم‌شنوا و ناشنوا، کم‌بینا و نابینا، روانی مزمن و غیره انجام می‌دهند و در قبال خدمت ارائه‌شده ماهیانه یارانه‌ای را از سازمان بهزیستی دریافت می‌کنند.

وی افزود: در بحث شنوایی نیز کاشت حلزون از سال گذشته به‌صورت رایگان توسط بهزیستی و خیرین در زاهدان برای کودکان زیر ۶ سال انجام می‌شود.

جهانتیغ اظهار داشت: در بخش حرفه‌آموزی نیز مراکز ویژه در سطح استان که علاوه بر آموزش در زمینه ححرفه‌آموزی محلی و سنتی فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه اشتغال معلولان با معضلی همچون گزینش مواجه هستیم که امیدواریم هرچه سریع‌تر برطرف شود و معلولین نیز مانند سایر افراد جذب نهادها و ادارات دولتی شوند.

وی گفت: با توجه به پهناور بودن سیستان و بلوچستان و ایمن نبودن جاده‌ها و بحث سوخت کشی متأسفانه بالغ بر ۹۰۰ معلول ضایعه نخاعی با مشکلات عدیده در استان داریم و از سال گذشته سازمان بهزیستی حق پرستاری معلولان را از ۲۰۰ هزار تومان به یک‌میلیون تومان افزایش داده اما معلولان ضایعه نخاعی خدمات زیادی باید دریافت کنند که نیاز است در بحث معلولیت به‌ویژه ضایعه نخاعی سازمان‌های مختلف ورود کنند.

مدیرکل سازمان بهزیستی سیستان و بلوچستان افزود: بالغ بر ۱۲ هزار معلول پشت نوبت داریم که نیاز است سازمان بهزیستی و مجلس اعتبارات ویژه‌ای را برای حمایت و پرداخت مستمری در نظر بگیرند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما