خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13326
۱۴۰۰/۰۹/۱۷ - ۲۲:۱۷
استاندار سیستان و بلوچستان:

قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) برای شیرین سازی آب از دریای عمان ورود می‌کند

قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) برای شیرین سازی آب از دریای عمان ورود می‌کند
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) به‌منظور تأمین آب موردنیاز استان به روش شیرین سازی آب دریای عمان به ظرفیت ۲۷۵ هزار مترمکعب در شبانه‌روز به‌زودی وارد عمل می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس خیابانی روز چهارشنبه در نشست شورای آب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: خشک‌سالی‌های بیش از ۲۰ سال و در پی آن کاهش ذخایر منابع آبی، این استان را با چالش‌های جدی در حوزه تأمین منابع آب روبه‌رو کرده که با عملیاتی شدن پروژه شیرین سازی آب دریای عمان توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) در آینده‌ای نزدیک شاهد تأمین آب موردنیاز شهرهای جنوبی و سپس دیگر مناطق استان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه شیرین سازی آب دریا عمان در سیستان و بلوچستان وجود دارد، گفت: فعالان اقتصادی با سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌توانند علاوه بر تأمین نیاز آب استان با حمایت‌های دستگاه‌های اجرایی به صادرات آب به کشورهای همسایه بپردازند که ارز آوری فراوانی برای کشور به همراه خواهد داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت حفظ منابع آب موجود در چاه نیمه‌های سیستان افزود: ضروری است شرکت آب منطقه‌ای استان به‌منظور کاهش تبخیر منابع آبی چاه نیمه‌ها از طرح‌های تحقیقاتی در این زمینه حمایت کند تا اقدامات به‌صورت علمی و پژوهشی به بهترین نحو انجام شود.

وی بر تهیه پک کامل در زمینه تأمین آب موردنیاز سیستان و بلوچستان در زمان‌های تنش آبی تأکید کرد و اظهار داشت: هرساله در یک بازه زمانی حدود ۶ ماه به دلیل کاهش نزولات آسمانی شاهد تنش آبی در استان هستیم که باید در این زمینه برنامه جامع تدوین شود.

مدرس خیابانی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تأمین سوخت موردنیاز دیزل‌های برق مستقر در چاه نیمه‌های سیستان باید اقدامات لازم در این حوزه انجام شود تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.

وی بر جلوگیری از هدر رفت آب از مرزهای سیستان و بلوچستان تأکید کرد و افزود: ضروری است مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان با هماهنگی فرمانداران با ارائه راهکارهای مناسب از هدر رفت آب از مرزهای کشور جلوگیری کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی