خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13346
۱۴۰۰/۰۹/۱۸ - ۱۱:۵۹

منطقه آزاد سیستان بال دوم توسعه سیستان و بلوچستان (ویدئو)

منطقه آزاد سیستان بال دوم توسعه سیستان و بلوچستان (ویدئو)
راه‌اندازی مناطق آزاد چابهار و سیستان در جنوب و شمال سیستان و بلوچستان ۲ بال توسعه این استان مرزی محسوب شده که می‌توانند نه‌تنها این استان را متحول بلکه به اقتصاد کشور کمک قابل‌توجهی کنند.

به گزارش اس.بی پرس، ایران ازجمله کشورهایی است که به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب از مزایای ترانزیتی خوبی بهره‌مند است.

منطقه سیستان با داشتن مرز طولانی با افغانستان و پاکستان و از طریق بندر چابهار دسترسی به دریاهای آزاد و اقیانوس‌های پهناور، توان‌ بالقوه زیادی درزمینهٔ ترانزیت کالا و انرژی و همچنین قرارگیری در کریدور ترانزیت شمال - جنوب قابلیت ایجاد منطقه آزاد داشته و می‌تواند در آینده توسعه و امنیت کشور نقش مهمی ایفا کند.

موقعیت جغرافیایی و استقرار مکانی سیستان و بلوچستان و تحول تاریخی فعالیت‌های اقتصادی در استان موجب شده است تا تجارت و بازرگانی به‌عنوان نقطه عطف اقتصاد استان شناخته‌شده و بیشترین میزان اشتغال را به خود اختصاص دهند که وجود منطقه آزاد سیستان می‌تواند در این زمینه سهم عظیمی داشته باشد.

تصویب منطقه آزاد سیستان در یک دورنمای کلی علاوه بر هدف توسعه‌ای خود در شرق کشور برای ارتباط اقتصادی بیشتر با افغانستان کلید خورد تا بتواند این کشور را که همه‌جوره به کالاهای گوناگون تولیدی کشورمان نیاز دارد با صادرات اقلام مختلف تأمین و هر دو سوی مرز از فواید این صادرات و واردات بهره‌مند شوند و در کنار منطقه آزاد چابهار و فراهم بودن زمینه دسترسی سریع کشورهای آسیای میانه به آب‌های اقیانوسی از مسیر ایران سبب رونق ترانزیت کالا از طریق بندر چابهار- میلک سیستان و افغانستان، توسعه شرق کشور و احیاء جاده ابریشم شود.

با راه‌اندازی دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان مردم این منطقه به تحقق وعده‌های رئیس‌جمهوری امیدوارتر شده و منتظر فعالیت ترانزیتی، صادراتی و وارداتی این منطقه آزاد هستند تا از مواهب آن بسیاری از جوانان جویای کار بهره‌مند و مشغول بکار شده و از اندیشه مهاجرت خارج شوند.

فقر ناشی از بین رفتن مشاغل سنتی و بومی وابسته به آب تالاب بین‌المللی هامون و رودخانه هیرمند باعث شد که ایجاد منطقه آزاد سیستان موردتوجه قرار گیرد و از سوی نخبگان بومی و کشوری به‌عنوان یکی از مطالبات اصلی مردم سیستان و بلوچستان در رسانه‌ها مطرح‌شده که در ویدیو زیر مشاهده می‌کنیم.

 

 

منطقه آزاد سیستان در مرحله جانمایی و ترسیم موقعیت جغرافیایی

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان دراین‌باره گفت: تهیه نقشه جغرافیایی منطقه آزاد سیستان در دست انجام است و دشت سیستان، شهرک صنعتی رامشار، شهر جدید رامشار و شهر سوخته در موقعیت جغرافیایی این منطقه قرار دارد.

داوود شهرکی اظهار داشت: تعریف ساختار اداری برای منطقه در مراحل بعدی قرار دارد و هم‌اینک دفتر اجرایی منطقه آزاد سیستان افتتاح و مدیر اجرایی نیز معرفی شده است.

وی افزود: از طریق این دفتر هماهنگی‌های لازم با منطقه آزاد چابهار و همچنین مکاتبات و رایزنی‌ها برای راه‌اندازی ساختار اداری منطقه آزاد سیستان انجام و امور ترخیص و انتقال کالا و روند صادرات تسهیل می‌شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: استقرار گمرک در منطقه آزاد سیستان به‌عنوان پل ارتباطی میان سیاست‌های مالی و بازرگانی و مهم‌ترین سازمان اثرگذار در روند تجارت مورد تأکید است که این امر نیز محقق می‌شود.

 

منطقه آزاد سیستان برآمده از مطالعه‌ای اساسی است

 

منطقه آزاد چابهار معین منطقه آزاد سیستان معرفی و در ابلاغیه‌ای از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد با توجه به نزدیکی و همچنین شباهت‌های منطقه ازلحاظ اقدامات و ظرفیت‌های تعریف‌شده به‌عنوان معین مناطق آزاد معرفی شدند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار دراین‌باره گفت: منطقه آزاد سیستان برآمده از یک مطالعه دقیق و اساسی است که ریشه‌های آن را در سند توسعه محور شرق می‌توان یافت.

عبدالرحیم کردی ادامه داد: پیگیری تصویب طرح منطقه آزاد سیستان سابقه‌ای طولانی دارد و دوستان خیلی زیادی در سال‌های گذشته زحمت کشیدند که از همه آنان قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: امروز شاهد به ثمر نشستن فرصت و بارقه امید برای مردم سیستان هستیم در واقع نوع نگاه، توجه به برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها برای راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان در تحقق امیدهای مردم نقش مهم، مؤثر و راهبردی دارد.

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره سازمان تجاری صنعتی منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: تجربه ۳۰ ساله از مناطق آزاد در کشور وجود دارد و در نسل اول مناطق آزاد صحیح و خطاهای زیادی انجام‌شده و آزمون‌های مختلفی را پشت سر گذاشتیم و امروز شاهد یک تجربه برآمده از آسیب‌شناسی اساسی و دقیق در این مناطق هستیم.

وی اظهار داشت: در گام دوم انقلاب وارد فصل جدیدی از مناطق آزاد شدیم و انتظارات و توقعات از این مناطق آزاد تغییر کرده و بر این مبنا سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای آن نیز متناسب با سیاست‌های نظام است.

کردی خاطرنشان کرد: از زمانی که منطقه آزاد چابهار فعالیت خود را شروع کرده افغانستانی‌ها با باور به اینکه اکسیژن این کشور چابهار است تلاش داشتند تا یک نقطه اتصال را در مرزهای ورودی ایران برای خود ایجاد کنند.

وی بیان کرد: اولین اقدامی که برای شروع فعالیت یک منطقه آزاد دارای اهمیت است تهیه طرح جامع و تأمین زیرساخت‌ها و بعدازآن اجازه ساختار و تشکیلات برای شروع عملیات افتتاح داده است.

 

نمایندگان مجلس و اهمیت منطقه آزاد در توسعه سیستان

نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی همواره در مصاحبه‌های خود به اهمیت منطقه آزاد سیستان تأکید کردند که این امر از سوی فعالان رسانه‌ای و کاربران فضای مجازی مورد استقبال و تأکید قرار گرفته است.

راه‌اندازی منطقه آزاد سیستان پل مهم ارتباطی و راه مناسب برای اتصال بندر استراتژیک چابهار به کشور افغانستان، توسعه محور ترانزیتی چابهار- زاهدان- میلک و مکمل منطقه آزاد چابهار است که می‌تواند در پیشرفت استان مؤثر باشد به همین سبب ایجاب می‌کند مسئولان تمام تلاش خود را برای دستیابی به این هدف بکار گیرند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی