خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13375
۱۴۰۰/۰۹/۲۰ - ۱۵:۲۲
به مناسبت روز جهانی کوهستان؛

همایش عمومی کوهنوردی با شرکت بیش از 200 ورزشکار در زاهدان برگزار شد

همایش عمومی کوهنوردی با شرکت بیش از 200 ورزشکار در زاهدان برگزار شد
همایش عمومی کوهنوردی روز جمعه به مناسبت روز جهانی کوهستان (11 دسامبر) در ارتفاعات لوچو زاهدان برگزار شد.

معاون امور اداره ورزش و جوانان شهرستان زاهدان در گفتگو با خبرنگار اس.بی پرس با بیان اینکه در این روز جمعه که مصادف با 19 آذرماه است و به بهانه روز کوهستان گرد هم جمع شده ایم، تصریح کرد: این همایش کوه‌پیمایی عمومی با حضور مشارکتی کلیه گروه‌های ورزشی صبحگاهی و عصرگاهی و گروه‌های کوهنوردی سطح شهر به میزبانی هیئت کوهنوردی شهرستان زاهدان در ارتفاعات لوچو زاهدان برگزار شد.

وحید کیخا در ادامه با اشاره به اینکه قریب به 200 نفر در این همایش حضور یافته اند، گفت: در این همایش رئیس اداره‌ی ورزش و جوانان شهرستان زاهدان، رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان زاهدان، مسئولان کمیته‌های ورزش‌های همگانی و کوه‌پیمایی و دیگر عوامل حضور داشتند.

 

 

فریبا شاهسون پور، سرپرست باشگاه کوهنوردی طوفان نیز با اشاره به مشارکت بی‌نظیر هم استانی‌ها در این همایش، اظهار داشت: حضور این تعداد از شرکت‌کنندگان در این همایش، نمایان‌گر اتحاد و همبستگی ورزشکاران از تمام گروه‌ها و قومیت‌ها بود.

 


نام‌گذاری روز جهانی کوهستان
به دنبال بزرگداشت سال بین‌المللی کوه‌ها در سال 2002 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه 2003 روز 11 دسامبر (20 آذر) را به‌عنوان روز جهانی کوهستان تعیین و از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) دعوت کرد تا مسئولیت هماهنگی این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد. فائو هر سال با تعیین یک موضوع، از کشورهای کوهستانی و اعضای مشارکت برای کوه‌ها (MP) دعوت می‌نماید تا با اجرای آیین‌های ویژه نظیر گردهمایی و ... اجرای برنامه‌های کوهنوردی در بزرگداشت این روز و تأکید هر چه بیشتر بر اهمیت و نقش کوهستان بکوشند.
 

 

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، نماد روز جهانی کوهستان شامل سه مثلث متساوی‌الاضلاع بر روی یک خط افقی است. مثلث سمت چپ یک الماس آبی‌رنگ در بالا دارد و نشان از یخ و برف در قله کوه و لزوم توجه به گرمایش زمین و حفظ برف‌های کوهستان دارد. مثلث میانه دایره نارنجی دارد که نشان‌دهنده منابع طبیعی محیط کوهستان است که به‌طور مداوم از داخل کوه‌ها استخراج می‌شوند و مثلث سمت راست یک مثلث سبز کوچک در پایه دارد که نشان‌دهنده سرسبزی و محصولاتی است که در دامنه کوه‌ها رشد می‌کنند.

گزارش از فاطمه زینلی خبرنگار اس.بی پرس در زاهدان

 

 انتهای پیام/

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha