خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13395
۱۴۰۰/۰۹/۲۱ - ۱۷:۰۵

همایش استانی روز جهانی خاک در زاهدان برگزار شد

همایش استانی روز جهانی خاک در زاهدان برگزار شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در آغاز آیین پنجمین همایش استانی خاک با اشاره به اهمیت آب‌وخاک در کشاورزی گفت: امروز شرایطی است که همه مسئولان می‌بایست به حفظ و تغذیه مطلوب خاک نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش اس.بی پرس، محمدعلی نیکبخت، فرسایش آبی و بادی خاک را مهم‌ترین چالش بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان برشمرد که همه‌ساله حجم خسارت سنگینی بر منطقه وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: به‌منظور گسترش فرهنگ حفظ خاک و تبیین اهمیت آن در تلاش هستیم تا با آموزش و ترویج، توجه همه بهره‌برداران را به این موضوع مهم معطوف نماییم.

مدیر آب‌وخاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی نیز با اشاره به اهداف برگزاری همایش و تشکیل اداره خاک در سازمان گفت: سیستان و بلوچستان جزو ۶ استان کشور است که مطالعات مدیریت پذیر خاک آن در سطح ٢١٠٠ هکتار در حال انجام است.

جعفر زربافتی کشت های خارج از فصل در جنوب استان را یکی از استعدادهای درخشان منطقه برشمرد و اظهار داشت: باقی ماندن بقایای پلاستیک‌ها در خاک یک تهدید جدی در منطقه جنوب استان است.

وی خواستار ایجاد ساختار مدیریت جامع حفظ خاک در کلیه دستگاه‌های اجرایی مرتبط و اختصاص یک ردیف اعتباری برای اجرای پروژه در راستای حفظ و غنی‌سازی خاک شد.

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان هم در این همایش چالش‌های مهم خاک کشاورزی را خشک‌سالی‌های پی‌درپی، چرای بی‌رویه دام در مراتع، توسعه شهرسازی، سدسازی‌های بی‌رویه و تغییرات دمایی برشمرد

عبدالحسین سجادی افزود: برای تبیین ارزش خاک و حفظ و حراست از آن باید در قالب یک مدیریت صحیح و واحد، سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها انجام شود.

در این همایش آقایان دکتر دواتگر و دکتر رضایی از موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، دکتر شهریاری از دانشگاه زابل و عسکری از اداره کل حفاظت محیط‌زیست مطالب علمی را در خصوص اهمیت حفظ خاک در تولید و وضعیت خاک کشور و استان سیستان و بلوچستان ارائه کردند.

در پایان همایش به برندگان مسابقه نقاشی کودکان به مناسبت روز جهانی خاک با اهدای هدایایی تقدیر به عمل آمد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha