خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13403
۱۴۰۰/۰۹/۲۲ - ۰۸:۴۸
کمبود معلم و فضای آموزشی در استان؛

بحرانی که سیستان و بلوچستان تا سال 1405 دچار آن می‌شود

بحرانی که سیستان و بلوچستان تا سال 1405 دچار آن می‌شود
مدیرکل آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان گفت: آموزش‌وپرورش با تمام توان و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف به دنبال تحقق همه‌جانبه عدالت آموزشی در استان پهناور سیستان و بلوچستان است.

به گزارش اس.بی پرس، حمیدرضا رخشانی در نشست مشترک با معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در کل کشور رشد موالید در حال کاهش است اما در سیستان و بلوچستان این شاخص در حال افزایش است و این رشد جمعیت تمام شاخص‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: پیش‌بینی انجام‌شده بر اساس نرخ موالید در پنج سال گذشته نشان می‌دهد که تا سال ۱۴۰۵ حداقل یک‌میلیون و صد هزار نفر دانش‌آموز در استان خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه هرسال ۶۰ هزار نفر به جمعیت دانش‌آموزی استان افزوده می‌شود، گفت: این بدان معنی است که سالانه به ۲۲۰۰ کلاس درس و ۳ هزار معلم جدید در سیستان و بلوچستان نیاز است.

وی با اشاره همت خیرین، قرارگاه سپاه و ۶ برابر شدن اعتبارات دولتی در زمینه مدرسه‌سازی خاطرنشان کرد: سالانه هزار و ۱۰۰ کلاس در استان ساخته می‌شود که تنها جوابگوی ۳۲ هزار دانش‌آموز جدید است.

رخشانی تصریح کرد: اگر به موضوع رشد فزاینده جمعیت دانش‌آموزی در استان توجه نشود در سال ۱۴۰۵ با یک بحران بزرگ درزمینهٔ کمبود فضاهای آموزشی و نیروی انسانی مواجه خواهیم بود بنابراین باید راهکاری ویژه برای این مسئله تدبیر شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان کمبود نیروی انسانی را یکی دیگر از مشکلات آموزش‌وپرورش عنوان کرد و گفت: در سال طول سه سال گذشته موفق به جذب 22 هزار سهمیه استخدام در آموزش‌وپرورش استان شدیم.

رخشانی با تدوین سندهای مختلف در زمینه شاخص‌های مختلف و همچنین تدوین گزارشات مستند و علمی از وضعیت آموزش‌وپرورش استان موفق به جلب نظر وزارت آموزش‌وپرورش نسبت به مسائل و مشکلات استان شدیم به‌طوری‌که هم‌اکنون کارگروه ویژه بررسی مشکلات و مسائل استان در وزارت آموزش‌وپرورش ایجاد شد و با برگزاری جلسات هفتگی، روندی رو به بهبود در برطرف کردن بسیاری از مشکلات موجود در آموزش‌وپرورش استان شکل گرفته است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان خاطرنشان کرد: آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان در طول ۲ سال اخیر در شاخص‌های عمومی و اختصاصی ارزیابی عملکرد توانست ۱۱ پله رشد کند و این نتیجه مستقیم تلاش شبانه‌روزی همکاران و همراهی خانواده‌ها در استان است.

رخشانی ارتقای یک نمره‌ای‌ میانگین معدل در امتحانات نهایی و 2 برابر شدن قبولی دانش آموزان در دانشگاه‌ها را از دیگر موفقیت‌های آموزش‌وپرورش استان عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در استان با هم افزایی و همراهی و حمایت نماینده ولی‌فقیه در استان، استانداری، فرمانداران و سپاه پاسداران با آموزش‌وپرورش روبرو هستیم که نقش مهمی در کسب موفقیت‌ها و ارتقای شاخص‌های آموزش‌وپرورش استان داشته است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما