خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13408
۱۴۰۰/۰۹/۲۲ - ۰۹:۴۱

آغاز بکار همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب شرق ایران

آغاز بکار همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب شرق ایران
سومین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب شرق ایران از امروز در دانشگاه زابل آغاز می‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، ناصری دبیر علمی این همایش با بیان اینکه هدف اصلی سومین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب شرق ایران، شناساندن فرهنگ و باستان‌شناسی سیستان و بلوچستان به جهان است افزود: از ۱۵۰ مقاله رسیده به دبیرخانه ۱۰۰ مورد آن پذیرفته شده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با اعلام فراخوان در این همایش، بیش از ۱۰ کشور اعلام آمادگی کردند تا در این زمینه با ما همکاری کنند، علاوه بر این بیش از ۴۰ نفر متخصص در علم باستان‌شناسی نیز از کشورهای مطرح دنیا علاقه‌مندی خود را به شرکت در این همایش اعلام کرده‌اند.

عضو هیئت‌علمی باستان‌شناسی دانشگاه زابل ادامه داد: در این همایش که به‌صورت نیمه‌حضوری برگزار خواهد شد، ۴۱ سخنران داخلی و خارجی به ارائه سخنرانی خواهند پرداخت.

رضا ناصری محورهای برگزاری این همایش را کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی جنوب شرق ایران، کاوش‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای جنوب شرق ایران تاریخ و هنر در جنوب شرق ایران، تکنولوژی، معیشت و تجارت در جنوب شرق ایران و ... عنوان کرد.

وی اضافه کرد: شهر سوخته مرکز سنگ‌های قیمتی در ۵ هزار سال قبل در دنیا بوده که کنار معادن لاجورد، فیروزه و زمرد قرار داشته و باید به این نکات توجه شود در آن دوران با تجارتی که صورت می‌گرفته بین‌النهرین به دریای سند وصل می‌شده است.

عضو هیئت‌علمی باستان‌شناسی دانشگاه زابل افزود: در کنار همایش برنامه‌های جانبی ازجمله نمایشگاه کتاب، نمایشگاه صنایع‌دستی و...، نیز در دستور کار قرار خواهد داشت.

این همایش از ۲۲ تا ۲۴ آذر در دانشگاه زابل برگزار خواهد شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha