خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13411
۱۴۰۰/۰۹/۲۲ - ۱۴:۲۳

نیکان تهران برای ۸۰ دانش‌آموز روستای «عورکی‌خدابخش» چابهار مدرسه ساخت

نیکان تهران برای ۸۰ دانش‌آموز روستای «عورکی‌خدابخش» چابهار مدرسه ساخت
مدیرعامل مجمع خیران مدرسه‌ساز چابهار گفت: موسسه نیکان تهران برای ۸۰ دانش‌آموز روستای «عورکی‌خدابخش» چابهار مدرسه ساخت تا سهمی در پیشرفت علمی فرزندان این مرز و بوم داشته باشد.

به گزارش اس.بی پرس، عبدالعزیز رامش اظهار داشت: این مدرسه ۶ کلاسه با زیربنای ۴۰۳ مترمربع و اعتبار ۲ میلیارد تومان ساخته شده است.

وی از حضور خیران برای ساخت مدارس در منطقه بلوچستان و به‌ویژه سواحل مکران قدردانی کرد و افزود: ساخت و تجهیز بیش از ۲ هزار کلاس درس جدید در شهر و روستاهای شهرستان‌های دشتیاری و چابهار برای رسیدن به سرانه هشت مترمربع استاندارد کشوری به ازای هر دانش‌آموز ضروری است.

او افزود: شهرستان چابهار باوجوداینکه به‌عنوان مرکز تجارت و اقتصاد شهرت دارد، اما از سرانه فضای آموزشی اندکی برخوردار است به‌طوری‌که میانگین سرانه فضای آموزشی در شهر چابهار به کمتر از یک مترمربع به ازای هر دانش‌آموز و در سطح شهرستان‌های دشتیاری و چابهار با بخش‌های پیر سهراب و پُلان در حد کمتر از ۲ مترمربع است.

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه‌ساز چابهار به تحصیل شمار زیادی از دانش‌آموزان در یک کلاس چندپایه با یک معلم اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی، همین مورد است که کاهش کیفیت تحصیلی شدیدی را به همراه دارد به‌گونه‌ای که در بسیاری از روستاها تمامی دانش‌آموزان ۶ پایه به دلیل نبود فضای آموزشی و امکانات تفریحی و ورزشی مجبورند همه ساعات حضور در مدرسه را در یک کلاس نشسته و مطالب دروس هر ۶ پایه را فرا بگیرند.

رامش گفت: مسلماً در چنین شرایطی دانش‌آموزان ۶ پایه در یک کلاس با سنین مختلف و مختلط اصلاً نمی‌دانند چه چیزی را بیاموزند و روز بعد کدام درس را چگونه آغاز کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه علاوه بر فضای آموزشی، مشکل نیروی انسانی در این منطقه کاملاً مشهور است و در کلاس‌های درس چابهار و دشتیاری یک معلم در ۲ شیفت کاری انجام وظیفه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع بیش از ۵۰ درصد مدارس موجود حوزه چابهار و دشتیاری بدون انشعاب آب، برق، تلفن، حصارکشی هستند و از طرفی دارای کلاس‌های فرسوده و خشت‌گلی، استیجاری، کانکس (کلاس آهنی پیش‌ساخته و بدون امکانات) و محوطه‌سازی هستند، افزود: فضای نامناسب برخی مدارس در منزلت دانش‌آموزان باهوش این دیار به‌عنوان آینده‌سازان کشور نیست.

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه‌ساز چابهار افزود: انتظار می‌رود مشکلات حوزه آموزش‌وپرورش چابهار و دشتیاری جدی گرفته شود و وزارت آموزش‌وپرورش ورود جدی به حل مشکلات مدارس استان سیستان و بلوچستان به‌ویژه حوزه شهرستان چابهار داشته باشد تا اهداف موردنظر در بیانیه گام دوم انقلاب در راستای تحقق عدالت آموزشی محقق شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما