خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13443
۱۴۰۰/۰۹/۲۳ - ۲۲:۴۹

۳۴ درصد مساحت سیستان و بلوچستان درگیر خشک‌سالی خیلی شدید است

۳۴ درصد مساحت سیستان و بلوچستان درگیر خشک‌سالی خیلی شدید است
معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: از مجموع ۹۵ درصد مساحت استان که درگیر خشک‌سالی است ۳۴ درصد آن تحت تأثیر درجات خیلی شدید این پدیده قرار دارد.

به گزارش اس.بی پرس، روح‌الله سرگزی معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: همچنین ۳۳ درصد مساحت استان درگیر خشک‌سالی شدید، ۱۹ درصد متوسط و ۹ درصد خفیف است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام کارشناسان بارندگی سال آبی جدید از مهرماه تاکنون ۲.۷ میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۳۵.۶ میلی‌متر کاهش چشمگیری داشته است.

معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: خشک‌سالی علاوه بر ایجاد تنش آبی در استان ۱۱۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و ۹۶ هزار هکتار از باغات استان را تحت تأثیر قرار داده است.

وی گفت: بیشترین خسارت‌های خشک‌سالی در بخش‌های مختلف به‌ویژه کشاورزی در شمال استان رخ داده است که این امر بروز پدیده طوفان‌های شن و گرد و غبار رو تشدید می‌کند.

سرگزی اظهار داشت: متأثر از این پدید از ابتدای سال جاری تاکنون شاهد ۴۰ روز طوفانی در شمال استان با شعاع دید کمتر از حد مجاز بودیم که علاوه بر کاهش دید افقی بسیاری از مردم منطقه را با مشکلات تنفسی روبه رو کرده است.

وی بر پرداخت خسارت حوادث طبیعی در سیستان و بلوچستان تأکید کرد و گفت: این استان از چنان تنوع جغرافیایی و آب و هوایی برخوردار است که در نقشه‌های هوایی بلندی‌های کوه‌ها، پستی دشت‌ها و نیز آبگیر‌ها و دریا در آن نمودی رنگارنگ به آن بخشیده است.

معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی علاوه بر اینکه این استان را به یک استان چهار فصل تبدیل کرده، درعین‌حال چهره‌ای مخاطره‌آمیز نیز به آن بخشیده است.

وی گفت: شمال سیستان و بلوچستان در ادوار قدیم به دلیل وفور نعمت وجود تالاب بین‌المللی هامون یکی مناطق مناسب زیست‌محیطی را داشت، اما هم‌اینک پس از گذر سال‌ها و بروز خشک‌سالی‌های بیش از ۲۰ ساله این دریاچه به بستری برای بروز پدیده وحشتناک توفان شن تبدیل شده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما