خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13448
۱۴۰۰/۰۹/۲۳ - ۲۳:۳۴
سرپرست گروه کاوش شهر سوخته و دهانه غلامان سیستان:

کاهش وابستگی به باستان‌شناسان خارجی از اولویت‌های کاوش در شهر سوخته

کاهش وابستگی به باستان‌شناسان خارجی از اولویت‌های کاوش در شهر سوخته
سرپرست گروه کاوش شهر سوخته و دهانه غلامان سیستان گفت: ما برای ثبت و ضبط شهر سوخته به‌عنوان یکی از آثار با ارزش تاریخی در سازمان یونسکو مدیون تمامی همکاران و بعد از آن پشتیبانی‌های بیرونی بوده که از طرف دکترشیرازی برای تهیه مستندات لازم جهت ارسال به یونسکو هستیم.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر سید منصور سید سجادی در حاشیه برگزاری سومین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی جنوب شرق کشور افزود: در سال 1375 در پایگاه شهر سوخته هیچ‌چیزی وجود نداشت اما اکنون یکی از بهترین موزه‌های محلی و سایت موزه در منطقه سیستان به شمار می‌آید و این افتخار برای ماست که این گروه جوان ایرانی توانست شهر سوخته را به ثبت جهانی برساند درحالی‌که در جای شاخصی مثل شهر شوش 158 سال است که توسط باستان شناسان حفاری می‌شود اما شهر سوخته در 16 فصل مورد حفاری قرار گرفته است که ما توانستیم این تمدن را در سطحی که از طرف نهادهای بین‌المللی پذیرفته شود، بشناسانیم و گوشه‌ای بسیار کوچک از فرهنگ و تمدن سیستان را به جهانیان ارائه کنیم.

وی ادامه داد: تمامی کارهایی که در شهر سوخته صورت گرفته حاصل زحماتی بوده که توسط کاوشگران ایرانی انجام‌شده و از همه این‌ها مهم‌تر ایجاد شغلی بوده که برای عزیزانی که در فصول مختلف باستان‌شناسی با ما همکاری می‌کردند شده است، مامشتاق بودیم تا یک پیوندی بین جامعه باستانی و جامعه زنده برقرار بشود بدین معنا که وقتی کارگرانی که با ما همکاری می‌کنند شغل دائمی در این زمینه به دست می‌آورند و زندگی آرامی را سپری کنند.

سرپرست گروه باستان‌شناسی شهر سوخته و دهانه غلامان سیستان افزود: یکی از مهم‌ترین مباحثی که برای من بسیار حائز اهمیت است انتشار نتایج به‌دست‌آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی است، ما حق نداریم اطلاعاتی را که به دست می‌آوریم زندانی کرده و در بایگانی‌ها بگذاریم سعی ما براین است که همیشه اطلاعاتی که درنتیجه کاوش‌های صورت گرفته و به دست می‌آید را منتشر کنیم چراکه اطلاعات هرچه بیشتر در اختیار عموم قرار بگیرد بهتر پیش خواهیم رفت.

دکتر سید منصور سید سجادی اضافه کرد: ما در استفاده از همکاران غیر ایرانی، در نوع همکاری با آن‌ها بسیار محتاط هستیم ما باستان‌شناس خوب بسیار زیاد داریم پس بنابراین ما به باستان‌شناس خارجی مطلقاً نیازی نداریم اما متأسفانه به محققان میان‌رشته‌ای غیر ایرانی نیاز داریم.

وی ادامه داد: ما قبلاً هم از ریاست وقت دانشگاه زابل خواستیم تا مطالعات میان‌رشته‌ای از جمله مطالعات گیاه باستان‌شناسی، مطالعات انسان‌شناسی، مطالعات ژئوفیزیکی و... در اینجا آغازبکارکند، در حال حاضر در هرکدام از این رشته‌ها دو یاسه نفر داریم در حالیکه کشور ما بسیار پهناور است و به‌صورت غیررسمی حدود 500 هزار مکان مثل شهر سوخته در کشور داریم و وجود دو یا سه نفر در میان رشته‌ها اصلاً جوابگوی این وسعت نیست.

وی از رئیس دانشگاه زابل خواست به‌منظور کاهش وابستگی به باستان‌شناسان خارجی، توجه ویژه‌ای در بحث مطالعات میان‌رشته‌ای صورت پذیرد تا در این زمینه خودکفا باشیم.

سرپرست تیم کاوش شهر سوخته و دهانه غلامان سیستان گفت: باستان شناسان غیر ایرانی در کشور زحمات زیادی کشیده‌اند بخصوص موسسه ایزمنو اما به همکاران ایرانی ما هم باید توجه بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

دکتر سید سجادی ضمن ابراز گلایه‌مندی از برخی رسانه‌های استانی که به‌محض برخورد با وی از کاوشگران خارجی سؤال می‌کنند، گفت: آیا شد وقتی من را دیدید بپرسید آیا کاوشگر سیستانی در اینجا دارید یا خیر؟

وی در ادامه با قدردانی از باستان شناسان دانشگاه سالنتو ایتالیا به‌منظور عمل به تعهدات بر اساس تفاهم‌نامه 5 ساله صورت گرفته، افزود: برخی از باستان شناسان خارجی هم هستند که حرف می‌زنند ولی عملی در کارشان نیست.

وی اضافه کرد: ما مطالعات میان‌رشته‌ای‌مان را مدیون همکاری باستان شناسان خارجی هستیم، ما مخالف همکاری با باستان شناسان خارجی نیستیم اما اعتقاد ما براین است که در این بهره‌وری نباید ما باستان‌شناس نیابتی باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما