خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13455
۱۴۰۰/۰۹/۲۴ - ۱۱:۲۵

سیستان و بلوچستان موفق در اجرای طرح پایش زندانیان

سیستان و بلوچستان موفق در اجرای طرح پایش زندانیان
معاون قضایی اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندان‌های کشور گفت: آثار مثبت اقدامات صورت گرفته در سیستان و بلوچستان سایر استان‌های کشور را نیز بهره‌مند می‌کند.

به گزارش اس.بی پرس، سیستان و بلوچستان یکی از محدود استان‌هایی است که قبل از اینکه سازمان زندان‌ها به‌صورت رسمی طرح پایش را مطرح کند، یک کارگروه ویژه برای این طرح تشکیل داد که نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است.

مهدی فراهانی معاون قضایی اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندان‌های کشور اقدامات تأمینی تربیتی با حضور در دوره آموزشی بازآموزی آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها گفت: اصلاح آیین‌نامه سازمان از دغدغه‌های همه همکاران بود که در بازدید از استان‌ها مطالبه می‌شد از همین روی وقت کافی به آن اختصاص داده شد تا آیین‌نامه جامعی که مباحث و موضوعات موردنیاز در آن پرداخته‌شده باشد نگارش شد.

وی با اشاره به اینکه آیین‌نامه سازمان زیرساخت مناسبی برای انجام وظایف قانونی در بخش‌ها و موضوعات مختلف شغلی است گفت: آثار مثبت اقدامات صورت گرفته در استان سیستان و بلوچستان سایر استان‌های کشور را نیز بهره‌مند می‌کند، اما مشکل اصلی زندان‌های کشور تراکم بالای جمعیت زندانیان است که فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

فراهانی گفت: علی‌رغم این موانع کسب رتبه اول آزادی مشروط و رتبه اول رأی باز در آبان ماه نشان از همکاری، پشت‌کار و تلاش مستمر دارد، همچنین رسیدن به رتبه دوم اشتغال در حالیکه در سال گذشته رتبه بیست و چهارم بوده از برنامه‌ریزی و فعالیت در زندان‌ها حاکی است.

معاون قضایی اجرا احکام و امور مجلس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی تربیتی با اشاره به همسو کردن آیین‌نامه با سند تحول قوه قضاییه گفت: مواد ۱۱۴ تا ۱۱۹ قانون مجازات اسلامی به توبه اختصاص دارد به همین دلیل در آیین‌نامه جدید سازمان نیز به توبه مددجویان پرداخته شده است چرا که هم پایه دینی دارد هم مبنای حقوقی لذا از همه ظرفیت‌های موجود اعم از ائمه جماعات، طلاب و روحانیون، مددکاران و کارکنان فرهنگی برای سوق دادن مددجویان به‌سوی توبه و استفاده از امتیازات این بخش آیین‌نامه استفاده شود.

محمدحسین خسروی سرپرست اداره کل زندان‌های استان گزارشی از وضعیت زندان‌های استان ارائه و از طرح پایش زندانیان به‌عنوان یک کار جهادی مؤثر یاد کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان یکی از محدود استان‌هایی است که قبل از اینکه سازمان زندان‌ها به‌صورت رسمی طرح پایش را مطرح کند، یک کارگروه ویژه شامل معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری استان و حفاظت ارشد، معاون دادستان، رئیس اداره قضایی تشکیل داد و این طرح پویش را آغاز کرد که اجرای پایش در شهریورماه سال جاری منجر به آزادی ۵۴۲ نفر شده است.

فراهانی معاون قضایی سازمان زندان‌ها در ادامه به همراه تعدادی از کارشناسان این معاونت از زندان مرکزی زاهدان بازدید کردند و با حضور در واحد اجرای احکام زندان و شعبه اجرای احکام دادسرا که در زندان زاهدان مستقر است ضمن بررسی وضعیت اجرای احکام و پرونده‌های مددجویان با پرسنل این واحد و دادیار ناظر بر زندان گفتگو کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

داغ های مجازی