خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13495
۱۴۰۰/۰۹/۲۷ - ۱۱:۲۶
رئیس شورای اسلامی چابهار:

60 درصد جمعیت چابهار در سکونتگاه‌های غیر رسمی ساکن هستند

60 درصد جمعیت چابهار در سکونتگاه‌های غیر رسمی ساکن هستند
رئیس شورای اسلامی شهر چابهار گفت: شهر چابهار بالاترین شاخص جمعیت حاشیه‌نشینی را در کشور دارد به‌طوری‌که از جمعیت 120 هزارنفری آن بیش از 60 درصد حاشیه‌نشین‌ و در مناطق و سکونتگاه‌های غیر رسمی بدون برق، آب، بهداشت، مدرسه و سایر امکانات رفاهی زندگی می‌کنند.

به گزارش اس.بی پرس، رحیم جدگال افزود: بسیاری از فعالان اجتماعی و کارشناسان جذابیت‌های اقتصادی وجود سازمان منطقه آزاد، اداره کل بنادر و دریانوردی و صنایع بزرگی نظیر فولاد و پتروشیمی ایجاد شده را عامل حاشیه‌نشینی می‌دانند.

وی بیان کرد: بیش از 70 هزار نفر از نقاط مختلف سیستان و بلوچستان به امید رفاه و شغل بهتر به چابهار سکونت و به شغل کارگری مشغول و بدون امکانات در حاشیه شهر سکونت دارند.

وی ادامه داد: شهر چابهار به دلیل توسعه نامتوازن در گذشته با مشکلات بی‌آبی، برق، کمبود امکانات بهداشتی و آموزشی روبه‌رو است.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار تصریح کرد: شهر چابهار به سازمان منطقه آزاد الحاق شده باید سازمان منطقه آزاد توجه و اقدامات ویژه برای توسعه زیرساخت‌های شهری شهر چابهار انجام و عملاً ورود کنند.

جدگال گفت: برنامه‌ریزی سنتی توسعه از بالا و بدون مشارکت مردم محلی و بی‌ارتباط با ساختار اجتماعی، اقتصادی جامعه محلی موجب جذب سرمایه تجاری و خدماتی در شهر چابهار شده است.

وی با اشاره به اینکه ورود سرمایه به محیطی سنتی در شرایط موجود برنامه‌ریزی سبب شده است، خاطرنشان کرد: تبم عامل سبب شده تا در شهر چابهار مردم بومی 75 درصد با درآمد پایین قرار گیرند، در نتیجه قشر عظیمی محروم را در برابر اقلیتی برخوردار قرار دادیم.

وی افزود: این ساختار اجتماعی، اقتصادی ساختار دوگانه‌ای را به شهر چابهار تحمیل کرده و به تضادهای اجتماعی و طبقاتی دامن زده است.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار گفت: تضادها و محرومیت‌ها به بروز ناهنجاری‌های اجتماعی به‌عنوان عوارض طبیعی در شهر چابهار منجر شده است و حل مشکل در پرداختن اساسی به بنیان معضل و در نهایت برنامه‌ریزی با مشارکت جامعه محلی شهر چابهار نهفته است که در آن رویکرد اساسی توجه به ویژگی‌ها و نیازهای جامعه محلی است.

وی با بیان اینکه دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در سفر به چابهار گفته در تلاش هستیم برخی از مشکلات حوزه حاشیه‌نشینی را مرتفع نماییم، لذا این قول را هر چه سریع‌تر عملی کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر چابهار از سعید محمد خواست تا نسبت به قولش که گفته بود به‌زودی مشکل برق مدرسه ساخته‌شده میرآباد را مرتفع و برخی موارد که در دیدار با حاشیه نشینان مطرح‌شده را بر اساس اولویت پیگیری می‌کند، عملی تا شاهد ساماندهی بهتر این منطقه فاقد امکانات باشیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما