خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13512
۱۴۰۰/۰۹/۲۸ - ۰۹:۵۵
استاندار سیستان و بلوچستان:

اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مورد توجه است

اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مورد توجه است
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هدفمان این است که با رسیدن ارقام قابل‌قبول در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بخش قابل‌توجهی از پروژه‌های نیمه‌تمام به‌عنوان یکی از مطالبات سالیان متمادی مردم، تکمیل شود.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس‌خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه نشست بررسی رویکرد‌های دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: بودجه کشور در تعامل بین ۲ قوه مجریه (پیشنهاددهنده، تنظیم‌کننده لایحه بودجه) و قوه مقننه (بررسی لایحه و درآوردن آن به‌صورت قانون و ابلاغ آن) بوده که طبیعتاً تعامل بین این ۲ قوه بسیار مهم است.

وی گفت: امروز نشست خیلی خوبی با تعدادی از اعضای محترم مجمع نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان برنامه و بودجه سیستان و بلوچستان داشتیم که علاوه بر ارائه نقطه نظراتشان درباره لایحه بودجه ۱۴۰۱، بحث‌های مختلفی نیز مطرح شد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۱ را از ۲ منظر بررسی کردیم که یکی با هدف بهبود شاخص‌های توسعه در استان بود با توجه به اینکه شاخص‌های این استان با میانگین شاخص‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور فاصله زیادی دارد نمایندگان مجلس و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در این نشست اعلام کردند که تلاش شان را به کمک گرفتن از ردیف‌های بودجه‌ای برای بالابردن شاخص‌های استان به‌کارگیرند.

مدرس خیابانی گفت: بخشی از پروژه‌های مهم سیستان و بلوچستان مانند تکمیل آب‌رسانی به روستاها، تکمیل جاده‌های روستایی و بزرگراه‌ها ممکن است در سایر نقاط کشور موضوعیت نداشته باشد، اما این استان به لحاظ گستردگی نیازمند توجه بیشتر است، زیرا حوزه‌های یادشده در استان حد قابل قبولی ندارد.

وی گفت: در بحث بودجه ۱۴۰۱ به نظر می‌رسد «جمعیت» را ملاک قرار داده‌اند در حالیکه نمایندگان و مدیران استان درخواست دارند که در کمیسیون‌ها مبنا را به «وسعت و نیازمندی‌ها» در حوزه‌های زیربنایی مدنظر قرار دهند تا به ارقام قابل قبولی برسد.

رئیس شورای برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: سرانه بودجه ما در استان برای اجرای پروژه‌های عمرانی «جمعیت» نیست بلکه وسعت است یعنی کار‌های عمرانی که در استان انجام می‌شود مثل طول راه‌ها، فیبر نوری، راه‌آهن، آب‌رسانی، خطوط انتقال آب، انتقال برق و انرژی به نسبت مساحت استان باید تخصیص بودجه داشته باشد.

وی گفت: برخی از ارقام کسری‌های بودجه به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام مربوط است که در این جلسه مقرر شد رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بررسی مجدد انجام دهد.

استاندار گفت: درواقع دولت کار سختی دارد که بتواند برای ۱۴۰۱ یک بودجه مناسب را ترتیب داده و همه استان‌ها را راضی نگه دارد.

مدرس‌خیابانی گفت: در این نشست قرار شد که مجمع نمایندگان نقطه نظرات استان را در کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند و همانند سال قبل که با تلاش زیاد توانستند بخش عمده‌ای از موضوعات را در قانون بودجه ۱۴۰۰ لحاظ کنند، در لایحه ۱۴۰۱ نیز بودجه نسبتاً مناسبی برای استان بگیرند و دغدغه‌های مردم و مدیران دستگاه‌ها را رفع کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان نیز در حاشیه این نشست گفت: خوشبختانه بر اساس رقمی که فعلاً در لایحه ۱۴۰۱ برای این استان منظور شده پنج هزار و ۴۴۱ میلیارد تومان از محل اعتبارات جدول ۱-۱۰ مربوط به ۳۱ استان به سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا کرده که این اعتبار را بعد از تصویب، در قالب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بین پروژه‌های اولویت‌دار توزیع می‌کنیم.

مهرداد عرب‌اول گفت: با توجه به اینکه ۲ حوزه حمل‌ونقل و آب از مهم‌ترین بخش‌های زیربنایی سیستان و بلوچستان به شمار می‌روند برای ما مهم بود که در لایحه ۱۴۰۱ اعتبارات قابل‌ملاحظه‌ای به این ۲ بخش اختصاص پیدا کند که اتفاقاً گزارش ارائه شده در جلسه نیز نشان از این مهم بود بطوریکه تقریباً پروژه‌های حوزه راه به‌طور متوسط بیش از ۱۵۰ درصد رشد اعتبار نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته که نوید دهنده پیشرفت پروژه‌های حمل‌ونقل، راه، ترانزیت و حوزه زیرساخت است و امیدواریم ظرف حداکثر ۲ سال دیگر بخش اعظمی از این پروژه‌ها به انجام رسد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha