خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13522
۱۴۰۰/۰۹/۲۸ - ۱۴:۱۴
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان بیان کرد؛

جابجایی بیش از 2 میلیون تن کالا در سیستان و بلوچستان

جابجایی بیش از 2 میلیون تن کالا در سیستان و بلوچستان
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان گفت: در قسمت حمل‌ونقل کالا در هشت‌ماهه امسال ۱۶۸ هزار و ۳۳۵ سفر انجام که میزان کالای جابجا شده ۲ میلیون و ۷۷۱ هزار و ۲۲۲ تن بوده است.

به گزارش اس.بی پرس، ایوب کرد در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: در هشت‌ماهه امسال ۴۹۰ هزار و ۹۰۹ نفر مسافر با ۱۶۴ هزار و ۷۷۲ دستگاه ناوگان جابه‌جا شدند که نسبت به هشت‌ماهه پارسال ۱۲ درصد رشد مسافر داشته‌ایم.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: در بخش تصادفات در هفت‌ماهه امسال در حوزه پلیس‌راه شمال سیستان و بلوچستان ۱۹۶ تصادف فوتی، ۳۱۴ نفر کشته سر صحنه، ۸۱۵ تصادف جرحی با یک‌هزار و ۴۵۹ نفر مجروح داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در هفت‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد افزایش تصادفات داریم خاطرنشان کرد: ۶ ماهه اول امسال کل استان ۴۰۶ نفر در محورهای برون‌شهری در تصادفات فوت کردند همچنین ۷۱ نفر در محور روستایی فوتی داشتیم که نسبت به پارسال ۲۰ درصد رشد دارد.

کرد با بیان اینکه تعداد مصدومان ۶ ماهه اول امسال سه هزار و ۲۲۲ نفر بود که نسبت به مدت مشابه کمتر از یک درصد کاهش داشته است خاطرنشان کرد: تعداد مانورهای برگزارشده در هشت‌ماهه اول سال ۱۴۲ مورد بوده که در این موارد از یک‌هزار و ۴۷۵ دستگاه ناوگان حمل‌ونقل بازدید شده است.

با اشاره به اینکه ۹ هزار و ۲۹ راننده فعال در بخش‌های حمل‌ونقل کالا وجود دارد تصریح کرد: سه پایانه عمومی بار (پایانه بار زاهدان، پایانه بار سیمان سیستان و پایانه بار خاش) در استان است.

وی گفت: سرقت و تخریب انواع تجهیزات و علائم ایمنی در مسیرهای ارتباطی تحت پوشش این اداره کل در هشت‌ماهه اول امسال ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت به همراه داشته است.

کرد با بیان اینکه در ۶۲ شرکت فعال و سه پایانه مسافری ۲ هزار و ۳۲۷ نفر راننده فعال هستند تصریح کرد: در بحث ایمنی و ترافیک در هشت‌ماهه امسال یک هزار و ۳۳۰ فقره تصادف داشتیم.

وی بیان کرد: یکی از فعالیت‌های ایمنی در طول محورها ایمن‌سازی مدارس حاشیه راه‌ها بوده که در هشت‌ماهه امسال ۲۰ مورد ایمن‌سازی به‌صورت فیزیکی و نرم‌افزاری انجام شده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: چهار مرکز معاینه فنی در استان داریم که در هشت‌ماهه امسال یک‌هزار و ۸۷۵ دستگاه خودرو مورد بازدید واقع و ۱۴ هزار و ۹۳۴ مورد قبولی مرتبه اول و چهار هزار و ۲۱۷ مورد ایراد داشتند که برگشت‌خورده و مجدداً بعد از رفع عیب قبول شدند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت ما ۲ پایانه در استان داریم که در این ایام کرونا فعال بودند البته فراز و نشیب‌هایی داشتند مثلاً در میلک در چند مقطع با اتفاقاتی که در کشور افغانستان افتاد چهار یا پنج روزی تعطیل شد در میرجاوه هم چند ماهی را اوایل کرونا تعطیل داشتیم.

وی با بیان اینکه صادرات، واردات و ترانزیت را در ۲ پایانه مرزی میلک و میرجاوه داشتیم گفت: ۴۵ شرکت حمل‌ونقل، ۱۴۰ نمایندگی فعال و ۷۰۲ راننده فعال در بخش حمل‌ونقل بین‌المللی داریم.

کرد تصریح کرد: در هشت‌ماهه امسال میزان تناژ جابه‌جا شده در مرزهای استان یک‌میلیون ۶۵۰ هزار تن بوده و میزان تردد کامیون که این کالاها را جابه‌جا کردند ۷۲ هزار و ۸۸۲ دستگاه است.

وی با بیان اینکه در میزان تناژ نسبت به هشت‌ماهه پارسال ۲۸ درصد رشد و در میزان تردد کامیون ۳۲ درصد رشد داشته‌ایم ادامه داد: متوسط تردد روزانه کامیون از مرزهای استان در هشت‌ماهه امسال ۵۲۲ دستگاه است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان گفت: عملکرد پایانه مرزی میلک ۶۳۶ هزار و ۸۸۸ تن بوده که نسبت به سال قبل در این پایانه ۱۹ درصد کاهش داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه عملکرد پایانه مرزی میرجاوه در هشت‌ماهه امسال یک‌میلیون و ۱۲ هزار و ۵۶۶ تن بوده که نسبت به سال قبل ۱۰۱ درصد رشد داشته است افزود: واردات از کشور افغانستان در همین هشت ماه صفر بوده ترانزیت در هشت‌ماهه امسال از مرز میلک ۲۰۵ هزار و ۷۲۰ تن است.

کرد با بیان اینکه در هشت‌ماهه امسال ۱۸۴ هزار و ۷۰۴ نفر مسافر جابه‌جاشده از مرزها اظهار داشت: صادرات از پایانه مرزی میلک در هشت‌ماهه امسال ۴۳۱ هزار و ۱۰۸ تن بوده است.

وی با اشاره به اینکه عمده کالاهای صادراتی به افغانستان مواد نفتی، تره‌بار و مواد غذایی است ادامه داد: در هشت‌ماهه امسال در میرجاوه ۶۵۰ هزار و ۸۶ تن صادرات داشتیم و واردات ۱۶۸ هزار و ۵۰۰ تن است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه مجموع ترانزیت کالا در هشت‌ماهه امسال ۱۹۳ هزار و ۹۰۸ تن بوده است تصریح کرد: عمده کالاهای صادراتی به پاکستان مواد نفتی و گوجه و واردات انبه، برنج و کنجد است

وی با بیان اینکه کالاهای ترانزیت از مرز میرجاوه برنج، نارنگی، ضایعات آهن و گاز مایع بوده است خاطرنشان کرد: کمیسیون ماده ۱۲ تخلفات شرکت‌های حمل‌ونقل را بررسی می‌کند که طبق آن در هشت‌ماهه امسال ۴۲ مورد پرونده رسیدگی شده که ۲ مورد تذکر، ۱۶ مورد برائت، یک مورد منجر به تعطیلی شرکت و ۲۳ مورد جریمه بوده است.

کرد افزود: ۱۰۵ پرونده در کمیسیون ماده ۱۲ تخلفات شرکت‌های حمل‌ونقل هم مربوط به استان‌های دیگر بوده که بعد از جمع‌بندی به استان‌های مربوطه ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه تخلفات رانندگی در کمیسیون ماده ۱۱ بررسی می‌شود گفت: با توجه به این کمیسیون در هشت‌ماهه اول امسال ۱۰۴ مورد تخلفات رانندگی را بررسی کردیم، ۸۰ مورد تذکر، ۱۵ مورد برائت، ۹ مورد لغو کارت هوشمند بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در کمیسیون ماده ۱۴ که از سال قبل ابلاغ‌شده تخلفات صاحبان ناوگان حمل‌ونقل بررسی‌شده گفت: ۱۵ پرونده رسیدگی شده که هشت مورد مربوط به استان‌های دیگر بوده است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۳ تا پارسال طی هفت سال ۱۶.۶ درصد فوتی‌های تصادفات ما در سیستان و بلوچستان مربوط به اتباع بیگانه و قاچاق سوخت است اظهار داشت: طی همین سال‌ها ۲۵ هزار و ۱۶۷ فقره تصادف داشتیم که پنج هزار و ۸۱۱ نفر فوتی، ۳۳ هزار و ۳۰۶ نفر مجروح، ۸۴۷ نفر تصادف سوخت برها و ۱۱۹ نفر تصادف خودروهای حامل اتباع بیگانه بوده است.

کرد با بیان اینکه عمده فعالیت‌ها در راهداری به‌صورت روزانه است گفت: سال قبل در بخش بازسازی ماشین‌آلات سنگین رتبه نخست کشوری داشتیم و برای ۲۷ دستگاه با ۱۶ میلیارد تومان این بازسازی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه مقدار خط‌کشی که به‌صورت امانی انجام‌شده یک هزار و ۷۵۰ کیلومتر در این هشت‌ماهه امسال است ادامه داد: در حوزه آسفالت جزو استان‌های برتر کشور هستیم و ۴۶۰ کیلومتر در هشت‌ماهه اول امسال انجام شده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: ۳۱ مجتمع خدمات رفاهی در حال بهره‌برداری داریم، ۲۰ مورد در حال ساخت است و ۳۳ مورد در حال انجام استعلامات و کارهای اداری هستند.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما