خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13525
۱۴۰۰/۰۹/۲۸ - ۱۴:۲۹

گردوغبار تالاب هامون ایران را تهدید می‌کند

گردوغبار تالاب هامون ایران را تهدید می‌کند
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: کنترل کانون‌های گردوغبار نیازمند اقدام بین‌المللی است.

به گزارش اس.بی پرس، وحید پورمردان مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به قرار گرفتن بسیاری از کانون‌های گردوغبار بستر تالاب هامون در افغانستان و پاکستان و عدم دسترسی به آن مناطق، کنترل کانون‌های گردوغبار نیازمند اقدام بین‌المللی است.

وی گفت: با توجه به قرار گرفتن بسیاری از کانون‌های گردوغبار بستر تالاب هامون در افغانستان و پاکستان و عدم دسترسی به آن مناطق، کنترل کانون‌های گردوغبار نیازمند اقدام بین‌المللی است.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست سیستان و بلوچستان با تأکید بر اینکه اقدام برای کنترل کانون‌های گردوغبار در راستای حصول نتیجه مناسب باید با محوریت یک مرجع بین‌المللی مانند اتحادیه اروپا انجام شود گفت: در این راستا اخیراً نخستین نشست کمیته راهبری پروژه سیستان با حضور نمایندگان برنامه توسعه ملل متحد، اتحادیه اروپا، استانداری سیستان و بلوچستان و دستگاه‌های مرتبط در سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور برگزار شده است.

وی گفت: نشست تخصصی با موضوع تالاب هامون و ارائه گزارش عملکرد پروژه سیستان در سال ۲۰۲۱ و برنامه کاری سال ۲۰۲۲ و استراتژی پیش رو برگزار شده است.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: در محدوده تالاب بین‌المللی هامون پس از مطالعات علمی و بررسی میدانی و شناسایی کانون‌های بحرانی گردوغبار، طرح‌های عمرانی با رویکرد کاهش فشار بر تالاب از جمله برنامه گسترده قُرق در محدوده تالاب برای احیای پوشش گیاهی و کاهش گردوغبار در دستور کار قرار گرفته است

پورمردان گفت: برخی از کانون‌های گردوغبار در محدوده تالاب بین‌المللی هامون خارج از دسترس است و برای بهبود و احیای این ذخیره‌گاه زیست‌کره می‌توان از ظرفیت‌های بین‌المللی در کنار برنامه معیشت جایگزین، در راستای کاهش گردوغبار بهره برد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما