خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13544
۱۴۰۰/۰۹/۳۰ - ۱۰:۲۷

شناسایی یک منبع تأمین آب شرب در سیستان و بلوچستان

شناسایی یک منبع تأمین آب شرب در سیستان و بلوچستان
شناسایی منابع جدید آبی مغفول مانده در دستور کار دادسرای عمومی و انقلاب سیستان و بلوچستان قرار دارد.

به گزارش اس.بی پرس، ابوالفضل احمدزاده سرپرست معاونت حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان گفت: با توجه به کاهش ذخیره آب چاه نیمه‌ها و تنش‌های آبی بخصوص در کلان‌شهر زاهدان، شناسایی منابع جدید در دستور کار دادستانی قرار گرفته است.

ابوالفضل احمدزاده گفت: بر اساس اعلام گزارش‌های مردمی متوجه هدر رفت میلیارد‌ها مترمکعب آب در بخش رودماهی حصاروئیه زاهدان شده‌ایم.

وی از فرمانداران، دهیاران، بخشداران و مردم استان تقاضا کرد منابع آبی دیده نشده مناطق خود را که به‌صورت هدر رفت است برای مهار، کنترل و انتقال برای تأمین آب شرب مناطق شهری و روستایی خود به این معاونت اعلام کنند.

سرپرست معاونت حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان افزود: با مهار روان آب در بخش رودماهی، آب شرب زاهدان، مناطق اطراف و بخش کورین تأمین می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان هم در این بازدید به دستور استاندار در خصوص شناسایی منابع جدید تأمین آب شرب مردم استان اشاره کرد و افزود: دبی بالای آب رودخانه و کیفیت خوب آب می‌طلبد مطالعاتی در خصوص مهار و احداث سد برای انتقال آن به زاهدان آغاز شود.

دلمرادی افزود: برای انجام مطالعات و میزان ذخیره سفره آب نیازمند تخصیص اعتبار از طریق سازمان برنامه و بودجه هستیم که با تخصیص منابع مالی اقدامات لازم شروع خواهد شد.

وی افزود: انتقال آب از طریق دریای عمان هم به استان در دستور کار قرار دارد و مسئولان استانی و مقامات کشوری پیگیر موضوع برای اجرا و انتقال هستند.

مدیر آب و فاضلاب شهری و روستایی زاهدان هم گفت: رودخانه رودماهی می‌تواند نقش مهمی در تأمین آب شرب زاهدان داشته باشد به‌گونه‌ای که در حال حاضر در هر ثانیه بالای ۱۰۰ لیتر در ثانیه دبی خروجی آن است.

حسینی افزود: سفره آبی این منطقه به حدی غنی است که آب رودخانه به‌صورت سر ریز و خود جوش در جریان است و باید هرچه سریع‌تر برای مهار آب این رودخانه اقدام شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما