خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13548
۱۴۰۰/۰۹/۳۰ - ۱۱:۲۲

تداوم شیرینی شب یلدا با پرهیز از دورهمی‌های کرونایی

تداوم شیرینی شب یلدا با پرهیز از دورهمی‌های کرونایی
هر چند دورهمی‌های شب یلدا رسم دیرینه در ایران به‌ویژه سیستان و بلوچستان است اما با توجه به شیوع سویه جدید اُمیکرون کرونا با سرعت انتشار بالا اگر می‌خواهیم کام خود و اطرافیانمان را تلخ نکنیم باید امسال از خیر دورهمی‌های این شب بگذریم.

به گزارش اس.بی پرس، آیین شب یلدا با وجود دگرگونی‌ها جامعه امروز به‌عنوان گوشه‌ای از نمادهای فرهنگی و قومی تاریخی این مرزبوم هنوز پابرجاست به‌طوری‌که اعضای خانواده از کوچک و بزرگ در خانه بزرگ قوم خویش گرد هم می‌آیند و به نقل خاطرات یکدیگر و قصه‌هایی که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برایشان نقل می‌کنند، گوش می‌دهند.

هرچند که این روزها و شب‌ها بسیاری از جوانان، نوجوانان و حتی بزرگ‌سالان سرگرمی جدیدی به نام تلفن همراه یافته و ارتباطات فامیلی و خانوادگی از طریق اینترنت و موبایل برقرار است.

یلدا که به معنای طلوع خورشید و آغازگر انقلاب زمستانی است از گذشته‌های دور تاکنون همواره یکی از به‌یادماندنی‌ترین و زیباترین شب‌های مردم دیار نخل و آفتاب بوده است.

در سیستان شب چله به‌جای واژه یلدا با همان مفاهیم فراگیر در میان مردم به کار می‌رود و این شب بلندترین شب سال و آغاز زایش دوباره خورشید و بازگشت گرما و روشنی به زندگی است که چله ‌بزرگ نام دارد و تا دهم بهمن به درازا می‌کشد و پس‌ازآن چله خرد یا کوچک آغاز می‌شود و تا بیستم اسفند ادامه می‌یابد.

 شب یلدا شب زندگی، شادابی و مهرورزی و نیز شب انس و الفت است، این شب یکی از کهن‌ترین آیین به یادگار مانده از نیاکان ایرانیان است که از گذشته‌های دور به نحو دلپذیری پایان طولانی‌ترین شب سال را جشن می‌گرفتند، اما در سال‌های اخیر به‌ویژه امسال به دلیل شیوع سویه جدید ویروس کرونا شرایط دیگری را بر این رسم دیرینه حاکم کرده است.

کرونا همان ویروس کشنده‌ای که شیوع آن نه‌تنها روند عادی زندگی در دنیای امروز را مختل کرد و جان بسیاری را گرفت، بلکه میهمانی نامریی است که همچنان جان مردم در نقاط مختلف جهان را تهدید می‌کند و چه‌بسا با اندکی بی‌توجهی به چاشنی تلخی برای دورهمی‌های مهرورزانه جشن شب یلدا نیز تبدیل شود.

هر چند هرساله یلدا بهانه‌ای برای صله‌رحم و فشردن دست عزیزان و احترام به بزرگان خانواده که ازجمله توصیه‌ها و آموزه‌های دین مبین اسلام بوده است، اما اگر تجربه چند سال اخیر حضور میهمان ناخوانده کرونا را فراموش کنیم، یلدای امسال به شبی تلخ و سرشار از غم تبدیل می‌شود که فراموش کردن آن شاید سال‌ها بعد هم چندان میسر نخواهد بود.

سویه جدید کرونا اُمیکرون نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده و سرایت‌پذیری آن چهار تا پنج برابر بیشتر از سویه دلتا است، تنها راه مقابله با سویه جدید همچنان واکسیناسیون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است و تأکید می‌شود حتماً دُز سوم واکسن نیز تزریق شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: شهروندان سیستان و بلوچستان ضمن جدی گرفتن تزریق واکسن و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شب یلدا با دورهمی‌های خانوادگی به استقبال سویه جدید کرونا نروند.

دکتر سید محمد هاشمی شهری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نگرانی حوزه بهداشت و درمان در حال حاضر جمعیت واکسن نزده است چرا که پس از ورود کرونای آفریقایی با توجه به عدم دریافت واکسن، این افراد سریعاً به نوع شدید بیماری مبتلا شده و ازآنجایی‌که هیچ‌گونه ایمنی با واکسن در بدن بیماران ایجاد نشده ممکن است به مرگ بیانجامد.

وی تأکید کرد: از شهروندان سیستان و بلوچستانی که به هر دلیلی تاکنون موفق به دریافت واکسن نشده‌اند درخواست می‌شود از فرصت طلایی پیش رو و قبل از ورود حتمی موج جدید امیکرون استفاده کرده و برای دریافت واکسن خود و اطرافیان بالای ۱۲ سال به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌ها، مراکز تجمیعی واکسیناسیون و خانه‌های بهداشت مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه راهکار و فعالیت‌های توصیه‌شده برای مقابله با کرونا چندان هم سخت نیست گفت: در اولین فرصت واکسن بزنید و دوره واکسیناسیون خود را در نوبت‌های دوم و سوم تکمیل و از ماسک به‌صورت صحیح استفاده کنید، ضمن رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از حضور در مکان‌های شلوغ، مسافرت غیرضروری، برگزاری تجمعات اداری و فرهنگی مذهبی، میهمانی و دورهمی خانوادگی خودداری شود.

وی افزود: تلاش نیروهای بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان در ارائه خدمات مطلوب آموزشی، مراقبتی، غربالگری و بیماریابی، رهگیری بیماران و اطرافیان، نمونه‌گیری، بازدید و نظارت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، واکسیناسیون به‌صورت مستمر در حال انجام است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مردم باید برای حفظ سلامتی خود و عزیزانشان شب یلدا را در خانه‌های خود تنها با خانواده خویش سپری کنند تا خدای‌ناکرده سبب گسترش این ویروس نشوند.

وی ادامه داد: بر خلاف سال‌های گذشته قبل از شیوع کرونا مردم باید به‌ویژه در شب یلدا نه پذیرای مهمان باشند و نه اینکه به مهمانی بروند تا با دامن زدن به این بیماری مقدمات گرفتاری دیگران را فراهم نکنند.

هاشمی با تأکید بر اینکه اوضاع کنونی بسیار حساس و شکننده است، تصریح کرد: مردم نباید با کاهش بیماری کرونا و کاهش بستری بیماران فکر کنند که کرونا تمام شده زیرا اگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدی گرفته نشود باید منتظر فاجعه باشیم.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز گفت: با توجه به نزدیک شدن به شب یلدا به مردم عزیز توصیه می‌شود تا حد امکان از رفت‌وآمدها و دورهمی‌های خانوادگی و فامیلی خودداری و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا سویه امیکرون را به راحتی در سطح استان مدیریت کنیم.

علیرضا شهرکی اظهار داشت: واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا در دُز سوم با توجه به ورود امیکرون به کشور برای افزایش ایمنی جامعه، مدیریت و مقابله با این سویه جدید در سیستان و بلوچستان با جدیت پیگیری می‌شود.

 وی با اشاره به ورود امیکرون به کشور خاطرنشان کرد: در موضوع مرزهای استان نیز محدودیت‌ها و سختگیری‌ها برای ورود اتباع خارجی از مرزها اعمال می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برای ورود اتباع کشورهای همسایه مانند پاکستان و افغانستان به این استان تزریق ۲ دُز واکسن و همراه داشتن پی سی آرمنفی جزو الزامات است.

وی با اشاره به اینکه از روز گذشته در بخش حمل‌ونقل درون‌شهری الزام واکسیناسیون همه رانندگان اجرایی شده تصریح کرد: ارائه تمامی بلیت‌های هوایی، زمینی و ریلی بر اساس کنترل واکسیناسیون مسافران در سامانه کنترل هوشمند کرونا امکان‌پذیر است.

شهرکی گفت: همه آزمایشگاه‌های مرجع موظف هستند کد ملی فرد را در سامانه کنترل هوشمند کرونا ثبت کنند تا اگر تست کسی مثبت شود کاملاً تحت کنترل قرار گرفته و بلیت‌های مسافری هم به او تعلق نگیرد.

وی ادامه داد: با ثبت کد ملی افراد مبتلا به کرونا توسط آزمایشگاه‌ها در سامانه کنترل هوشمند کرونا عملاً حتی اگر پلاک ماشینی به نام آن فرد باشد او به‌عنوان یک فرد کددار مشخص خواهد بود و بحث جرائم ترددهای کرونایی برای این‌گونه افراد اعمال می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی