خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13558
۱۴۰۰/۱۰/۰۱ - ۱۰:۰۶

نمایشگاه اسناد تاریخی راه‌آهن زاهدان_ میرجاوه افتتاح شد

نمایشگاه اسناد تاریخی راه‌آهن زاهدان_ میرجاوه افتتاح شد
نمایشگاه اسناد تاریخی راه‌آهن زاهدان_ میرجاوه با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته حمل‌ونقل در ایستگاه راه‌آهن زاهدان افتتاح شد.

به گزارش اس.بی پرس، نمایشگاه اسناد تاریخی راه‌آهن زاهدان_ میرجاوه با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی سیستان و بلوچستان به مناسبت هفته حمل‌ونقل و با هدف اشاعه و معرفی تاریخ و پیوست‌های فرهنگی راه‌آهن، در ایستگاه راه‌آهن زاهدان افتتاح شد.

حسین معصومی مدیرکل راه‌آهن جنوب شرق کشور در آیین افتتاحیه این نمایشگاه اظهار داشت: اسناد تاریخی راه‌آهن زاهدان_ میرجاوه در راستای بازدید عموم و ترغیب علاقه‌مندان به حوزه تاریخ‌نگاری و تاریخ‌پژوهی برای نخستین بار رونمایی شده است.

حسین معصومی افزود: راه‌آهن زاهدان_ میرجاوه جز نخستین خطوط ریلی است که پیش از ساخت راه‌آهن سراسری ایران ایجاد شده و در حال حاضر از آن بهره‌برداری می‌شود.

وی بیان کرد: تاریخ‌های درج شده روی آجرهای ابنیه و همچنین اسناد موجود بیانگر قدمت و اهمیت این راه‌آهن به شمار می‌رود.

مدیرکل راه‌آهن جنوب شرق کشور با بیان اینکه حمل کالا از طریق خط ریلی زاهدان به میرجاوه رشد ۱۰۰ درصدی داشته ادامه داد: به‌زودی قطار اکو از کویته پاکستان از طریق این خط ریلی به سمت ترکیه اعزام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه توجه دولت نسبت به مرزهای شرقی افزایش یافته، تصریح کرد: توسعه منطقه در سایه توسعه راه‌آهن محقق می‌شود.

معصومی تأکید کرد: با جدیت تلاشگران عرصه ریلی، راه‌آهن زاهدان _ خاش در آینده نزدیک مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و در راستای جذب نیروی بومی برای این محور، اطلاعیه آزمون استخدامی منتشر شده و به‌زودی این آزمون برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کتاب خاطرات پیشکسوتان راه‌آهن برای ایجاد منابع تاریخ شفاهی این حوزه با مشارکت مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان تدوین می‌شود.

رئیس سازمان مرکز اسناد و کتابخانه ملی سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: نقش راه‌آهن در شکل‌گیری شهر زاهدان به‌اندازه‌ای بود که برخی از پژوهشگران معتقدند که زاهدان حیات خود را مدیون راه‌آهن است.

قاسم سیاسر با اشاره به اینکه راه‌آهن کویته_ میرجاوه_ زاهدان با هدف حمل‌ونقل ادوات، آذوقه و تجهیزات نظامی در زمان جنگ جهانی اول ایجاد شده افزود: راه‌آهن در روزهای پایانی جنگ جهانی اول و در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ شمسی به دزد آب رسید و به علت پایان جنگ از این خط برای اهداف نظامی استفاده نشد.

وی گفت: پس از جنگ، قراردادی میان دولت‌های ایران و هند منعقد شد که بر اساس آن تصمیم گرفته شد برای تجارت از این راه‌آهن بهره ببرید.

وی ادامه داد: برای توسعه تجارت و استفاده از راه‌آهن زاهدان_ کویته تسهیلات قابل‌توجه و به لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه‌ای در نظر گرفته شد که اتباع هندی و بازرگانانی از مناطق خراسان، یزد و سایر مناطق ایران به زاهدان مهاجرت کردند و این مهم به یکی از مؤلفه‌های اصلی تشکیل شهر زاهدان تبدیل شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما