خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13569
۱۴۰۰/۱۰/۰۱ - ۱۱:۰۵

سیستان و بلوچستان، گلوگاه صادرات و واردات کالا

سیستان و بلوچستان، گلوگاه صادرات و واردات کالا
رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان با دو کشور همسایه نیازمند به محصولات تولیدی ایران هم مرز است که می‌تواند بازار هدف مناسب برای صادرات کشور باشد کشورهایی چون افغانستان و پاکستان که هنوز سرریز نشده اند و از سویی امکان انتقال و مبادله کالا در آن‌ها به راحتی صورت می‌گیرد.

به گزارش اس.بی پرس، داود شهرکی افزود: در حال حاضر این کشورها می‌توانند نیازهای خود را از مرزهای سیستان و بلوچستان تامین کند.

وی بیان کرد: این استان به عنوان استانی پیشرو با وجود همه محرومیت‌ها و شرایط سخت اقتصادی و همه‌گیری کرونا به عنوان استانی پیشرو با رشد ۸۵ درصدی صادرات به پاکستان و ۱۳۲ درصدی به افغانستان روبروست که نقطه عطفی در تاریخ اقتصادی ایران خواهد بود.

شهرکی گفت: ازآنجایی‌که کاهش نزولات جوی و تغییر اقلیم باعث از بین رفتن زمینه اشتغال و مهاجرت روستاییان و عشایریان استان به شهرها شده است، با راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی و بهره‌برداری حداکثری از مرز باید شرایط استفاده مرزنشینان از این ظرفیت فراهم شود.

رئیس سازمان صمت استان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان بر اساس تصویب‌نامه‌های هیات دولت در سال ۱۳۹۶ دارای ۱۳ بازارچه مصوب است، ادامه داد: در این استان در حال حاضر هفت بازارچه مرزی میلک، ریمدان، میرجاوه، پیشین، کوهک، جالق سراوان و گمشاد در امر صادرات و واردات کالا فعال و ۶ بازارچه جدید فعال نشده است که این مهم باید هرچه سریعتر تحقق یابد.

به گفته داود شهرکی قرار گرفتن سیستان وبلوچستان در همسایگی ۲ کشور افغانستان و پاکستان و نیز در اختیار داشتن تنها بندر اقیانوسی ایران اسلامی سبب شده تا مزیت‌های فراوان در تجارت مرزی در این بخش از کشور ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با آب‌های آزاد جهانی به عنوان کوتاه‌ترین راه ارتباطی با جهان شناخته می‌شود که بهره‌گیری از این مزیت می‌تواند آن را به سکوی جهش تولید در منطقه تبدیل کند.

رئیس سازمان صمت استان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان در بخش‌های تولید و تجارت مستعد شکوفایی است، ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده شرایط خوب اقتصادی برای این استان فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بخش ذخایر معدنی در استان به ذخایر اقتصادی و مستعد جهت سرمایه‌گذاری رسیده‌ایم از جمله مس، منیزیت، تیتانیوم، طلا و آنتیموان که استقرار صنایع وابسته در کنار این معادن، زمینه ایجاد اشتغال پایدار در استان را فراهم خواهد کرد.

همچنین مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان نیز در خصوص شبکه حمل‌ونقل و ترانزیت استان تصریح کرد: در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت ما ۲ پایانه در استان داریم که در این ایام کرونا فعال بودند البته فراز و نشیب‌هایی داشتند مثلا در میلک در چند مقطع با اتفاقاتی که در کشور افغانستان افتاد چهار یا پنج روزی تعطیل شد در میرجاوه هم چند ماهی را اوایل کرونا تعطیل داشتیم.

کرد با بیان اینکه صادرات، واردات و ترانزیت را در ۲ پایانه مرزی میلک و میرجاوه داشتیم گفت: ۴۵ شرکت حمل‌ونقل، ۱۴۰ نمایندگی فعال و ۷۰۲ راننده فعال در بخش حمل‌ونقل بین‌المللی داریم.

کرد تصریح کرد: در هشت‌ماهه امسال میزان تناژ جابه جا شده در مزهای استان یک‌میلیون ۶۵۰ هزار تن بوده و میزان تردد کامیون که این کالاها را جابه جا کردند ۷۲ هزار و ۸۸۲ دستگاه است.

وی با بیان اینکه در میزان تناژ نسبت به هشت‌ماهه پارسال ۲۸ درصد رشد و در میزان تردد کامیون ۳۲ درصد رشد داشته‌ایم ادامه داد: متوسط تردد روزانه کامیون از مرزهای استان در هشت‌ماهه امسال ۵۲۲ دستگاه است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان گفت: عملکرد پایانه مرزی میلک ۶۳۶ هزار و ۸۸۸ تن بوده که نسبت به سال قبل در این پایانه ۱۹ درصد کاهش داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه عملکرد پایانه مرزی میرجاوه در هشت‌ماهه امسال یک‌میلیون و ۱۲ هزار و ۵۶۶ تن بوده که نسبت به سال قبل ۱۰۱ درصد رشد داشته است افزود: واردات از کشور افغانستان در همین هشت ماه صفر بوده ترانزیت در هشت‌ماهه امسال از مرز میلک ۲۰۵ هزار و ۷۲۰ تن است.

کرد با بیان اینکه در هشت‌ماهه امسال ۱۸۴ هزار و ۷۰۴ نفر مسافر جابه جا شده از مرزها اظهارداشت: صادرات از پایانه مرزی میلک در هشت‌ماهه امسال ۴۳۱ هزار و ۱۰۸ تن بوده است.

وی با اشاره به اینکه عمده کالاهای صادراتی به افغانستان مواد نفتی، تره‌بار و مواد غذایی است ادامه داد: در هشت‌ماهه امسال در میرجاوه ۶۵۰ هزار و ۸۶ تن صادرات داشتیم و واردات ۱۶۸ هزار و ۵۰۰ تن است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه مجموع ترانزیت کالا در هشت‌ماهه امسال ۱۹۳ هزار و ۹۰۸ تن بوده است تصریح کرد: عمده کالاهای صادراتی به پاکستان مواد نفتی و گوجه و واردات انبه، برنج و کنجد است.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما