خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13571
۱۴۰۰/۱۰/۰۱ - ۱۲:۲۹

وقوع پدیده شکوفایی پلانکتونی در خلیج چابهار

وقوع پدیده شکوفایی پلانکتونی در خلیج چابهار
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان چابهار گفت: پدیده شکوفایی پلانکتونی در خلیج چابهار در حین انجام پایش و گشت و کنترل دریایی توسط مامورین یگان حفاظت محیط‌زیست دریایی چابهار مشاهده شد.

به گزارش اس.بی پرس، اشرف علی حسینی افزود: پس از نمونه‌برداری و بررسی آزمایشگاهی نمونه‌ها توسط کارشناس محیط‌زیست دریایی چابهار مشخص شد فیتوپلانکتون اصلی ایجادکننده بلوم، متعلق به خانواده Noctiluca با تراکم 7.4 میلیون سلول در لیتر در زمان نمونه‌برداری بوده است.

رییس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان چابهار افزود: این بلوم پلانکتونی در حال حاضر به‌صورت پراکنده با وسعت کم در حوضچه اسکله صیادی هفت تیر، ضلع شمالی موج‌شکن بندر شهید بهشتی، سواحل تیس و ساحل مقابل پلاژ گردشگری خلیج تشکیل‌شده است.

وی ادامه داد: این جنس از پلانکتون سمی نیست اما در صورت افزایش تراکم با تولید آمونیاک موجب کاهش اکسیژن و احتمالاً خفگی و اتلاف آبزیان خصوصاً در محیط‌های نیمه بسته نظیر خلیج چابهار و حوضچه اسکله های صیادی می‌شود. همچنین در صورت وقوع شکوفایی پلانکتونی در محل‌های آبگیر کارخانه‌های آب‌شیرین‌کن و ورود فیتوپلانکتون ها به تأسیسات نمک‌زدایی باعث اختلال در فعالیت‌های دستگاه‌های نمک‌زدایی از آب دریا می گردد.

حسینی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی لازم موضوع وقوع پدیده شکوفایی پلانکتونی از سوی اداره حفاظت محیط‌زیست چابهار به ارگان های ذی‌ربط صورت گرفته است. همه ساله پدیده شکوفایی پلانکتونی با ابعاد مختلف در آب‌های ساحلی و دریایی استان سیستان و بلوچستان ناشی از عوامل مختلف نظیر تخییر جریانات دریایی، تغییر پارامترهای فیزیکوشیمیایی آب، ورود فاضلاب‌های شهری و صنعتی، ورود مواد مغذی با ماهیت نیترات و فسفات به دریا حاصل از بارندگی و پساب‌ها، طوفان‌های گرد و غبار و ... صورت می‌گیرد.

رییس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان چابهار گفت: بعضی از گونه های فیتوپلانکتون ها سمی بوده که با فراهم شدن شرایط شکوفایی و با تشکیل توده‌های بزرگ خصوصاً به رنگ قرمز در سطح آب دریا (کشند سرخ) باعث مرگ‌ومیر و مسمومیت آبزیان گردیده و بحران‌های زیست محیطی ایجاد می‌نمایند.

وی ادامه داد: پدیده شکوفایی فیتوپلانکتونی در اغلب موارد منجر به کاهش اکسیژن محلول در آب و در نتیجه خفگی آبزیان شده لذا تأثیرات مستقیم و غیر مستقیمی بر اقتصاد، سلامت و امنیت زیستی ساحل نشنیان و فعالیت‌های صنعتی و گردشگری ساحلی رابدنبال دارد.

حسینی افزود: توجه بیشتر به ملاحظات زیست محیطی و پاک‌سازی اسکله های صیادی، همکاری ارگان های ذی‌ربط، تسریع در روند پروژه‌های راه‌اندازی شبکه جمع‌آوری و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب‌های شهری خصوصاً در شهرهای بندری، عدم رهاسازی فاضلاب‌های شهری و صنعتی و همچنین رعایت کنوانسیون‌های بین‌المللی وعدم تخلیه زباله‌ها و آب توازن کشتی‌ها در دریا باعث کاهش وقوع این پدیده و اثرات زیان‌بار آن می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha