خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13590
۱۴۰۰/۱۰/۰۲ - ۱۲:۰۵
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:

رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با ورود اومیکرون باید به ۹۰ درصد افزایش یابد

رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با ورود اومیکرون باید به ۹۰ درصد افزایش یابد
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اکنون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور به ۴۶ درصد رسیده و با توجه به ورود اومیکرون باید به ۹۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش اس.بی پرس، مسعود مردانی افزود: اومیکرون اکنون در کشور مشاهده شده و این ویروس سه برابر دلتا قدرت انتقال‌پذیری دارد و می‌تواند افراد بسیاری را درگیر کند.

وی اظهار داشت: در اومیکرون ۵۰ جهش گزارش شده که ۳۰ جهش آن کلیدی و سرایت‌پذیری بالایی دارند، به همین خاطر توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده، این ویروس جزو استثنایی‌ترین سویه‌ها در دنیا است و میزان ابتلای مردم آفریقای جنوبی به این سویه موجب شده به‌صورت تصاعدی سرعت انتقال افزایش یابد.

مردانی تأکید کرد: انتشار سریع اومیکرون باعث می‌شود تا سه هفته دیگر اکثر استان‌ها گرفتار شوند، رعایت شیو ه نامه‌های بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون ضروری است، افرادی که تاکنون واکسن نزده‌اند، سریع برای دریافت دز اول اقدام کنند و کسانی واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده‌اند، به پایگاه‌های تجمیع و مراکز مربوطه مراجعه کرده و آن را کامل کنند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ضرورت زیادی دارد، ادامه داد: استفاده از ماسک در محیط بیرون از خانه، دوری از دورهمی ها و تجمعات، حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی‌کننده باید با جدیت رعایت شود.

مردانی تصریح کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده همه رستوران‌ها، سینماها، سالن‌های تئاتر تعطیل و کنسرت‌ها نیز برگزار نشود زیرا ابتلا به اومیکرون در واکسن زده‌ها نیز دیده شده و باید همه اقدامات پیشگیری انجام شود.

به گفته وی، کادر بهداشت و درمان بار دیگر تحمل سختی‌ها را ندارد و اومیکرون و نیز بی توجهی به واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌تواند ضربه بزرگی به سیستم نظام سلامت وارد کند.

به گزارش ایرنا، محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذرماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تأیید کرد.

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت، به‌جز یک موردی که نتیجه آزمایش او بامداد روز یکشنبه ۲۸ آذرماه مثبت بود، دو مورد مشکوک به ابتلا به سویه جدید اومیکرون نیز در ایران وجود دارد.

همچنین کمال حیدری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد، نخستین مبتلا به اُومیکرون در ایران فردی ساکن تهران است از امارات متحده عربی وارد کشور شده است.

 محققان آفریقای جنوبی گونه‌ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می‌شود و دارای جهش‌های چندگانه است.

سازمان بهداشت جهانی، این‌گونه جدید را به‌عنوان یک‌گونه نگران‌کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است.

کرونا تاکنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اومیکرون جدیدترین نسخه جهش‌یافته این ویروس است.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور (اسفند ۹۸) تاکنون ۱۳۱ هزار و ۲۱۱ نفر از هم‌وطنان جان خود را ازدست‌داده‌اند.

واکسیناسیون سراسری از ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹ در کشور آغاز شد و تاکنون نیز ۵۹ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۹۷۶ نفر دُز اول، ۵۰ میلیون و ۷۴۴ هزار و ۱۹۷ نفر دُز دوم و چهار میلیون و ۵۹۳ هزار و ۷۸۷ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۱۴ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۹۶۰ دُز رسیده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : snn.ir

نظرات شما

داغ های مجازی