خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13593
۱۴۰۰/۱۰/۰۲ - ۱۲:۴۳

لوح حسابداری بعد از ۵۰ سال کاوش در شهر سوخته کشف شد

لوح حسابداری بعد از ۵۰ سال کاوش در شهر سوخته کشف شد
سرپرست هیئت باستان‌شناسی شهر سوخته گفت: باستان شناسان در روزهای پایانی نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته بعد از ۵۰ سال برای نخستین بار موفق به کشف یک لوح حسابداری مربوط به دوران آغاز ایلامی شدند.

به گزارش اس.بی پرس، سید منصور سید سجادی کشف این‌گونه لوح‌ها را در مناطق غربی ایران امری عادی خواند و اظهار داشت: در شرقی‌ترین نقطه دشت لوت و ایران، باستان‌شناسان تاکنون به چنین کشف منحصربه‌فردی دست نیافته بودند.

وی با بیان‌ اینکه این لوح نشان از ارتباط جامعه شهر سوخته با مردم آغاز ایلامی دارد افزود: حسین مرادی باستان‌شناس و معاون هیئت باستان‌شناسی در عمق چهارم‌تری اتاق شماره ۲۷ منطقه مسکونی محوطه شهر سوخته در حین کاوش به این لوح رسید.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی شهر سوخته این کشف را تا حدودی قابل پیش‌بینی دانست و گفت: در همایش باستان‌شناسی جنوب شرق این نوید را به جامعه باستان‌شناسی داده بودم که در آینده خیلی نزدیک چنین رویدادی رخ خواهد داد و هیئت به این کشف دست خواهد یافت.

وی به مشخصات این لوح حسابداری اشاره کرد و افزود: این لوح ۱۱ سانتی‌متر طول و هفت سانتی‌متر عرض دارد و شامل ۲ گونه علامت است که یکی از علامت‌ها خطوطی هستند که نشانگر نوع کالای ارسال‌شده همراه لوح است و دیگری سلسله مستطیل شکل‌های عمق‌دار که نشان از تعداد کالای ارسال شده‌ دارند و فعلاً برای ما ناآشنا ‌هستند.

سجادی مهم‌ترین نکته در ساختار این لوح را اثر مهر استوانه‌ای ارسال‌کننده روی آن دانست و گفت: طبق ساختار این مهر، کاملاً روشن است که مردم در آن دوره از سیستم حسابداری ۱۰ گانی استفاده می‌کردند، برخلاف سومری‌ها که سیستم حسابداری آن‌ها بر اساس نظام ۶۰ گانی بوده است.

سرپرست هیئت ‌باستان‌شناسی شهر سوخته با اشاره به اینکه تا این فصل در بخش‌های خیلی قدیمی‌تر شهر سوخته کاوش نشده بود، اظهار داشت: در ۲ فصل گذشته تصمیم گرفتیم در لایه‌های عمیق‌تر کار کنیم که خوشبختانه این تصمیم منجر به کشف این لوح باارزش در عمق چهار متری شد.

وی افزود: هم‌اکنون و در روزهای پایانی کاوش و پژوهش فصل نوزدهم در پایگاه شهر سوخته مشغول ثبت، ضبط و آماده‌سازی مستندات و گزارش کار هستیم و کار حفاری در سه گمانه اصلی در منطقه مسکونی به اتمام رسیده است.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha