خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13601
۱۴۰۰/۱۰/۰۳ - ۲۱:۴۲

یخبندان شبانه سیستان و بلوچستان را فرامی‌گیرد

یخبندان شبانه سیستان و بلوچستان را فرامی‌گیرد
رئیس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توده هوای سرد، وزش باد نسبتاً شدید و یخبندان شبانه از روز یکشنبه هفته آینده بخش‌هایی از استان را فرامی‌گیرد.

به گزارش اس.بی پرس، علی ملاشاهی رئیس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح زرد کشاورزی گفت: توده‌هوای سرد، وزش باد نسبتاً شدید و یخبندان شبانه از روز یکشنبه هفته آینده بخش‌هایی از استان را فرامی‌گیرد.

علی ملاشاهی گفت: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی وزش، کاهش محسوس دما به میزان هفت الی ۱۰ درجه در غالب نقاط استان یخبندان شبانه در مناطق مرکزی و شمال و وزش باد نسبتاً شدید در شمال و نوار شرقی و غرب استان دور از انتظار نیست.

وی تصریح کرد: این باد نسبتاً شدید، کاهش دما و یخبندان مناطق زاهدان، زابل، زهک، هیرمند، هامون، نیمروز، تفتان، خاش، میرجاوه، سراوان، سیب و سوران، مهرستان و گلشن را تا پایان روز پنجشنبه ۹ دی در بر خواهد گرفت.

رئیس گروه پیش‌بینی و صدور پیش‌آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به کاهش محسوس دما و یخبندان شبانه به‌ویژه در مناطق مرکزی و شمال استان، احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود کشاورزان برای نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر جهت جلوگیری از آسیب سرمازدگی از پوشش‌های مناسب نظیر پلاستیک سیاه، گونی، پلی‌اتیلن و یا نایلون استفاده کنند.

وی گفت: کشاورزان زحمتکش در این بازه زمانی از انجام هرس درختان خودداری کنند و عمل انتقال محصولات برداشت شده به انبار‌ها را تسریع بخشند. همچنین از تهویه و تنظیم دما و تأمین سوخت گلخانه‌ها و سالن‌ها غافل نشوند.

ملاشاهی در توصیه به استخر‌های پرورش ماهی گفت: میزان غذادهی به استخر‌های پرورش ماهی گرم آبی به نصف حد نرمال کاهش یابد و شکستن یخ آب سطح استخر‌ها در مناطق سردسیر جهت هوادهی بیشتر به ماهی‌ها ضروری است.

وی بر عایق‌بندی و محافظت از کندو‌ها در مقابل کاهش دما، تغذیه کلنی‌ها جهت زمستان گذرانی و تخلیه آب و جمع‌آوری لوله‌ها و تجهیزات سیستم آبیاری تحت‌فشار در مناطق سردسیر تأکید کرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما