خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13606
۱۴۰۰/۱۰/۰۳ - ۲۲:۱۰

حمایت از خرمای سیستان وبلوچستان؛ حمایت از ارز آوری

حمایت از خرمای سیستان وبلوچستان؛ حمایت از ارز آوری
سیستان وبلوچستان از نظر سطح زیر کشت خرمای بارور و تولید این محصول، رتبه سوم کشوری را داراست.

به گزارش اس.بی پرس، خرمای سیستان و بلوچستان از تنوع بسیار زیادی برخوردار است به‌طوری‌که تنها در شهرستان سراوان 70 نوع خرما تولید می‌شود.

در سراوان ۱۳ هزار و هشتصد هکتار اراضی باغی وجود دارد که از این رقم دوازده هزار هکتار نخیلات به‌ویژه خرمای مضافتی است.

 

چالش‌های کشاورزان

مدیر جهاد کشاورزی سراوان با اشاره به چالش‌ها و مشکلات فراوان پیش روی تولید این محصول در سراوان گفت: کمبود سردخانه، انبار مناسب و صنایع بسته‌بندی از مشکلات مهم در زمینه تولید خرما در سراوان است.

کبدانی در خصوص تعداد سردخانه‌های این شهرستان گفت: در حال حاضر ۵۰ واحد بسته‌بندی و ۲۰ واحد سردخانه با ظرفیت کلی ۲۰ هزار تن در سراوان فعال هستند.

سالانه بیش از ۴۰ هزار تن خرما در شهرستان سراوان تولید می‌شود و این تعداد واحدهای موجودی فقط پاسخگوی نیمی از تولید خرمای این شهرستان است و همچنین به علت پراکندگی و وسعت منطقه، انتقال خرما از نخلستان به سردخانه

هزینه بالایی را برای کشاورزان دارد.

 

برندی به نام خرمای سراوان وجود ندارد

نخلداران سراوانی، نبود نشان تجاری معروف برای خرمای سیستان و بلوچستان به‌ویژه سراوان، نبود صنایع بسته‌بندی، خرید خرمای نارس کشاورزان توسط دلالان و فروش آن با برند و نام و نشان‌های مختلف را مهم‌ترین مشکلات عنوان می‌کنند.

 تعدادی دیگر از نخل‌کاران سراوان نیز می‌گویند: تاجران و دلالان خرما را به‌صورت فله‌ای خریداری و بعد از بسته‌بندی با برند موردنظر خود به سایر نقاط دنیا صادر و از این بابت هر سال پول کلان دریافت می‌کنند.

کشاورزان می‌گویند: کارتن‌ها با نام بم در سراوان فروخته می‌شود.

 

تجربه احداث کارخانه فرآوری

یکی از اهالی منطقه به نام آقای ملک‌زاده کارخانه فرآوری خرما در نقطه صفر مرزی احداث کرده می‌گوید، این کارخانه به دلیل عدم‌حمایت در آستانه‌ی ورشکستگی است.

مدیرعامل این کارخانه فرآوری می‌گوید: کلوچه خرمایی، شکلات خرمایی، خمیر خرما، کیک خرمایی و پودر هسته خرما از محصولات این کارخانه‌اند.

ملک‌زاده می‌گوید: در حال حاضر با چالش‌های اقتصادی زیادی روبرو هستیم و کارخانه در رکود قرار گرفته و توجه مسئولان را می‌طلبد تا ما را دریابند و دست ما را بگیرند تا بتوانیم این کارخانه را حفظ کنیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما

داغ های مجازی