خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13608
۱۴۰۰/۱۰/۰۴ - ۰۸:۳۰

آغاز واکسیناسیون طیور علیه بیماری نیوکاسل در سیستان و بلوچستان

آغاز واکسیناسیون طیور علیه بیماری نیوکاسل در سیستان و بلوچستان
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان از آغاز طرح واکسیناسیون طیور بومی و روستایی علیه بیماری نیوکاسل در سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش اس.بی پرس، محمد کریم پورمند صبح امروز در جلسه بررسی واکسیناسیون طیور بومی و روستایی اظهار کرد: بیماری نیوکاسل ازجمله بیماری‌های ویروسی و مهم در صنعت طیور است که کنترل آن نیازمند واکسیناسیون به‌موقع و مؤثر، نظارت و گزارش سریع بیماری است.

وی با اشاره به اینکه این طرح از هفته گذشته آغاز شده و به مدت ۳ ماه ادامه خواهد داشت گفت: عملیات واکسیناسیون در این طرح توسط بخش دولتی و به‌صورت رایگان انجام می‌شود و در این طرح تعداد ۵۰۰ هزار قطعه از طیور روستایی واکسینه خواهند شد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان افزود: این بیماری بسیار واگیر و خطرناک است و در صورت شیوع، کنترل آن بسیار هزینه‌بر، دشوار و نیازمند اقدامات قرنطینه‌ای می‌باشد از نشانه‌های این بیماری می‌توان به علائم تنفسی، گیجی سر، فلجی بال و پا، اسهال، لرزش و کاهش تخم‌مرغ اشاره کرد.

 پورمند بیان داشت: در این راستا طی طرحی به مدت ۳ ماه تعدادی حدود ۵۰۰ هزار قطعه از طیور بومی و روستایی در استان علیه بیماری نیوکاسل واکسینه که عملیات واکسیناسیون در این طرح توسط بخش دولتی و به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

 

 انتهای پیام/

منبع : farsnews.ir

نظرات شما

داغ های مجازی