خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13613
۱۴۰۰/۱۰/۰۴ - ۰۹:۴۹

تشریح وضعیت فاقدین و اتباع خارجی که شناسنامه ندارند

تشریح وضعیت فاقدین و اتباع خارجی که شناسنامه ندارند
مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان گفت: فاقدین شناسنامه چندین گروه هستند و بیشترین آمار در سیستان و بلوچستان مربوط به گروه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بدون مجوز است که متأسفانه ازدواج‌های آن‌ها به‌صورت قانونی ثبت‌نشده و ولادت فرزندان آنان نیز ثبت نمی‌شود.

به گزارش اس.بی پرس، رضا راحت دهمرده افزود: این‌گونه افراد اکثراً به‌صورت غیرقانونی به ایران مهاجرت و ازدواج کردند اما قانونی در مجلس تصویب‌شده که دقیقا مشخص کرده این افراد به چه طریقی می‌توانند شناسنامه دریافت کنند.

وی بیان کرد: در این قانون ۲ وظیفه برای ثبت‌احوال مشخص‌شده که بر اساس آیین‌نامه، بررسی شناسنامه مادر ایرانی یکی از این وظایف است و افرادی که به اداره امور اتباع مراجعه می‌کنند پرونده‌ای تشکیل و از ثبت‌احوال استعلام و در خصوص وضعیت سند شناسنامه مادر بررسی می‌شود.

راحت دهمرده ادامه داد: استعلام از اداره ثبت‌احوال انجام می‌شود و سپس استعلامات از طریق مراجع امنیتی و انتظامی پیگیری و بعد از تأیید پرونده به ثبت‌احوال جهت صدور شناسنامه ارسال می‌شود.

وی گفت: اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری سیستان و بلوچستان سامانه‌ای را تعریف کرده که افراد فاقد شناسنامه می‌توانند در آنجا ثبت‌نام و برای دریافت شناسنامه اقدام کنند.

مدیرکل ثبت‌احوال سیستان و بلوچستان افزود: افرادی که هیچ‌گونه مدرک سببی و نسبی ندارند و به‌صرف سکونت طولانی و بسیار زیاد در ایران ادعای ایرانی بودن می‌کنند که نمی‌توان برای این افراد تشکیل پرونده داد اما در صورت تأیید شورای تأمین می‌توان مطابق قانون پرونده تشکیل داد.

وی گفت: زنانی که با افراد خارجی ازدواج می‌کنند باید اقامت همسر خود و ازدواجشان را به‌صورت قانونی ثبت کنند.

راحت دهمرده تصریح کرد: افراد ساکن در مناطق روستایی و عشایری درصورتی‌که شخصی از بستگان آنان فوت کرد باید بلافاصله به ثبت‌احوال اعلام کنند تا شناسنامه باطل شود و در اختیار اشخاص دیگری قرار نگیرد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

داغ های مجازی