خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13638
۱۴۰۰/۱۰/۰۵ - ۰۸:۳۱

جزئیات کامل از کشف یک لوحه گلی مستطیل شکل در شهر سوخته

جزئیات کامل از کشف یک لوحه گلی مستطیل شکل در شهر سوخته
مدیر پایگاه جهانی شهر سوخته گفت: در نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته یک لوحه گلی مستطیل شکل به دست آمد.

به گزارش اس.بی پرس، مجتبی سعادتیان مدیر پایگاه جهانی شهر سوخته گفت: در نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته یک لوحه گلی مستطیل شکل در عمق ۳۹۵ سانتی‌متری در اتاق شماره ۲۷ محله مسکونی شرقی به دست آمد.

مجتبی سعادتیان گفت: در نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته یک لوحه گلی مستطیل شکل در عمق ۳۹۵ سانتی‌متری در اتاق شماره ۲۷ محله مسکونی شرقی به دست آمد.

مدیر پایگاه جهانی شهر سوخته افزود: لوحه مزبور شامل تعدادی علائم هندسی و اثر مهر است که در قسمت بالای لوحه و سمت راست آن سه خط کنده موازی وجود دارد که نشانگر نوع کالای ارسالی است.

وی ادامه داد: در یک ردیف پایین‌تر و در زیر این خطوط تعداد ۲۴ عدد مستطیل مقعر به ابعاد متوسط ۴ در ۶ میلی‌متر در ۴ سطر، هر سطر ۶ حفره مستطیل در فاصله‌های منظمی از یکدیگر وجود دارد، علاوه بر آن یک حفره مستطیل دیگر در سطر پنجم وجود دارد که تعداد کل حفره‌های موجود به ۲۵ عدد می‌رساند.

سعادتیان گفت: سه ضلع این لوحه سالم است و یک ضلع آن شکسته در ضلع شکسته اثر مستطیل‌های دیگری دیده می‌شود و با محاسبات انجام شده مشخص‌شده تعداد مستطیل‌های هر سطر می‌توانسته ۱۰ عدد و حفره‌های مستطیل سطر پنجم ۵ عدد باشد که به این ترتیب تعداد کل حفره‌ها ۴۵ عدد می‌رسد، این علائم از چپ به راست و به‌صورت افقی کنده شده‌اند.

مدیر پایگاه جهانی شهر سوخته تصریح کرد: در زیر این علائم و پائین سطر پنجم اثر یک مهر استوانه‌ای وجود دارد طول مهر ۴ سانتی‌متر بوده و دارای یک نقش گل چهار پر است، مطالعات و مشاهدات مقدماتی نشان می‌دهد که سه خط موازی بالای لوحه نشان یک نوع کالا، حفره‌های مستطیل شکل تعداد یا مقدار کالا و اثر مهر تأیید کننده اطلاعات بالا بوده و در مجموع یک رسید کالا و یا یک فاکتور بوده است.

وی گفت: تابلت در پایین‌ترین لایه‌های شهر سوخته پیدا شده و با توجه به اثر مهر و قطعات سفالی همراه آن متعلق به ۲۹۰۰ پیش از میلاد یا ۴۹۰۰ سال پیش می‌باشد.

سعادتیان بیان کرد: اهمیت پیدا شدن این لوحه در آن است که به جز استثنائاتی، در تمام سرزمین‌های شرقی فلات ایران و کشور‌های همسایه مانند افغانستان و پاکستان و ترکمنستان تاکنون متون نوشته پیدا نشده و این نخستین مورد پیدا شدن یک لوحه مرتبط با حسابداری است.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha