خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13647
۱۴۰۰/۱۰/۰۵ - ۱۲:۴۲
با موافقت نمایندگان:

بررسی «طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان» اولویت دار شد

بررسی «طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان» اولویت دار شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت دار «طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان» موافقت کردند.

به گزارش اس.بی پرس، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه (۵ دی) مجلس شورای اسلامی تقاضای اعمال اولویت برای بررسی «طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان» در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

در ادامه حبیب‌الله دهمرده، به‌عنوان نماینده متقاضی بررسی اولویت دار طرح کمیسیون عمران در خصوص انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در راستای اعمال تبصره ۱ ماده ۱۰۰ آیین‌نامه داخلی مجلس عنوان کرد: همان‌طور که بارها در جریان قرار گرفتید آب جنوب شرقی کشور به‌ویژه استان سیستان و بلوچستان به رودخانه هیرمند وابسته بود و زمانی که این رودخانه به دریاچه هامون جاری می‌شد، مردم این منطقه هیچ نیازمندی در این خصوص نداشتند و حتی با پرداخت مالیات به حکمرانان نیز در طول تاریخ کمک می‌کردند.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: طی دو سال گذشته پس از ورود آمریکا و انگلیس به افغانستان، تصمیمی مبنی بر واردکردن لطمه به‌نظام جمهوری اسلامی اتخاذ شد تا این سرزمین خالی از سکنه شود.

وی تصریح کرد: این در حالی است که به فرموده مقام معظم رهبری سیستان و بلوچستان تنگه احد جمهوری اسلامی ایران است. امروز هیچ راه جایگزینی برای تأمین آب منطقه شرق کشور جز انتقال آب از دریای عمان وجود ندارد.

دهمرده با یادآوری اینکه طی ۲ سال گذشته یک قطره آب وارد ایران نشده است، اضافه کرد: این پیشنهاد چندین سال پیش به‌صورت عادی مطرح شد، اما امروز این طرح مورد تأکید کمیسیون عمران و دولت قرار گرفته و انتقال آب از دریای عمان، استان‌های شرق کشور را تا خراسان شمالی به آب می‌رساند.

وی با بیان اینکه این طرح به دنبال انتقال آب از خلیج‌فارس نیست، گفت: متأسفانه شاهدیم که سایر کشورها از آب دریای عمان استفاده می‌کنند، اما ما هیچ بهره‌ای از آن نمی‌بریم. اگر امروز چاره‌ای برای آب‌رسانی به شرق کشور اندیشیده نشود، شرق کشور دچار مشکل خواهد شد.

نمایندگان در پایان با ۱۸۲ رأی موافق، ۲۱ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در صحن با بررسی اولویت دار طرح کمیسیون عمران در خصوص انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان موافقت کردند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما

capcha