خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13662
۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۰۸:۲۷
در شمال سیستان و بلوچستان،

انتقال آب از دریا سراب یا واقعیت؟

انتقال آب از دریا سراب یا واقعیت؟
در حال حاضر خشک ترین سال نیم‌قرن اخیر را سپری می‌کنیم؛ بارندگی‌ها نسبت به پارسال ۲۰ درصد و موجودی سدها ۳۰ درصد کمتر شد، زمزمه‌های انتقال آب از دریا شنیده می‌شود اما در عمل همه‌چیز خاموش است و اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش اس.بی پرس، در حال حاضر خشک ترین سال نیم‌قرن اخیر را سپری می‌کنیم؛ بارندگی‌ها نسبت به پارسال ۲۰ درصد و موجودی سدها ۳۰ درصد کمتر شد، زمزمه‌های انتقال آب از دریا شنیده می‌شود اما در عمل همه‌چیز خاموش است و اقدامی صورت نگرفته است.

هواشناسی اعلام کرده: آخرین آمارها از وضعیت بارندگی در ایران نشان می‌دهد از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۰) تا شامگاه ۱۲ آذر، میانگین ارتفاع بارش‌های جوی در ۶ حوضه آبریز کشور به ۳۲.۶ میلی‌متر رسیده که ۲۰ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل و ۳۹ درصد کمتر از میانگین بارش در دوره‌های مشابه ۵۳ سال اخیر است.

طبق اعلام هواشناسی در بارندگی‌های اخیر استان سیستان و بلوچستان با ۶ میلی‌متر بارش در کنار سمنان و خراسان رضوی جزو کم بارش ترین های کشور محسوب می‌شوند.

 

وضعیت منابع آبی شمال سیستان و بلوچستان چگونه است؟

دلمرادی، مدیر منابع آب استان می‌گوید: در شمال استان دو منبع آبی وجود دارد که یکی از آن‌ها رودخانه‌ی هیرمند است که به دلیل عدم بارش‌ها شاهد خشک شدن آن هستیم و منبع دیگر چاه نیمه‌هاست.

چاه نیمه چاله‌ها و گودال‌های طبیعی بزرگی هستند که در شهرستان زهک قرار گرفتند، در سیستان چهار چاه نیمه وجود دارد که آب مازاد رودخانه هیرمند توسط کانالی به آن هدایت می‌شود. گنجایش ۳ مخزن ۱٫۲٫۳ ۷۰۰ میلیون مترمکعب و چاه نیمه ۴ نیز تا ۸۰۰ میلان مترمکعب است که به‌صورت دریاچه مصنوعی درآمده است. ظرفیت کل این چاه نیمه‌ها در بهترین حالت یک‌هفتم تالاب بین‌المللی هامون است.

 

راهی برای جلوگیری از تبخیر و هدر رفت تنها سرمایه‌ی آبی شمال استان

عملیات بهره‌برداری از پروژه انتقال آب بین چاه نیمه‌ها از مهر امسال آغاز شده است.

سردار فدوی جانشین فرمانده سپاه می‌گوید: مدیریت صحیح منابع آبی نکته‌ای است که تمام کشور برای آن بسیج شده‌اند.

وی می‌گوید: برای این منظور با کمک دستگاه‌های اجرایی سعی بر آن شده تا وضعیت چاه نیمه‌ها بررسی و برای جلوگیری از تبخیر آب کار انتقال انجام شود.

سردار فدوی به این هم اشاره می‌کند که پروژه انتقال آب از دریا هزینه‌بر است.

جوانبخت معاون وزیر نیرو در پاسخ به این سؤال که وزارت نیرو چه رویکردی را در این پروژه در پیش گرفته می‌گوید: پروژه انتقال آب از دریای عمان در دستور کار وزارت نیرو است.

وی می‌گوید: به همین منظور طی یک فراخوان از سرمایه‌گذاران در این حوزه دعوت شده است.

معاون وزیر نیرو اما با تردید این‌گونه ادامه می‌دهد که: باید به فکر روش‌های جایگزین برای تأمین آب شمال استان بود و شاید انتقال آب تنها راهِ پیش رو نباشد و روش‌های جایگزینی چون آب‌های ژرف کارساز باشد.

 

پروژه سنگین آب‌های ژرف سیستان به کجا رسیده است؟

ناظر عملیات حفاری چاه آب ژرف نیمروز می‌گوید: پس از دو چاه عمیق در منطقه رامشار و به دست آوردن نتیجه‌ی مطلوب با حفاری در یکی دیگر از نقاط مطالعاتی این پروژه یعنی نیمروز در عمق هزار و 790 متر به آب پایدار و شیرینی دست پیدا کردیم که با مختصر تصفیه‌ای برای شرب قابل استفاده است.

غلام پور با بیان اینکه تمام جداره گذاری‌های این چاه انجام شده است، افزود: چاه ژرف نیمروز در حال حاضر بیش از هزار مترمکعب در روز تولید آب دارد که بالاتر از انتظار است و این قابلیت را دارد که با نصب پمپ درون‌چاهی به 8 میلیون لیتر در روز برسد.

مدیر دستگاه حفاری شماره ۳ نیمروز هم گفت: کارکنان حفاری دکل ۷۸ به مدت ۲ ماه در این منطقه مشغول حفاری بودند و توانستند به نقطه‌ای که حجم آب زیادی است دست یابند.

رحمانی افزود: امیدواریم با افزایش دکل‌های اکتشافی در این منطقه شاهد سیستانی سرسبز باشیم چرا که در این منطقه تمام کارهای اکتشافی و زمین‌شناسی انجام شده است و به‌راحتی می‌توانیم به آب‌های ژرف دست‌یابیم.

پروژه آب‌های ژرف از سال ۹۴ در منطقه با جنبه‌ی مطالعاتی و اکتشافی آغاز شده اما هنوز مردم از این آب بهره‌مند نشده‌اند و دل به پروژه‌ای بستند که بیشتر شبیه یک سراب است همان‌ انتقال آب ...

 

 انتهای پیام/

منبع : iribnews.ir

نظرات شما