خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13676
۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۱۱:۱۷

انتظار افزایش سرعت انتشار اُمیکرون در ایران/ضرورت «تعویق امتحانات حضوری» و «دورکاری کارمندان»

انتظار افزایش سرعت انتشار اُمیکرون در ایران/ضرورت «تعویق امتحانات حضوری» و «دورکاری کارمندان»
عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا ضمن تشریح وضعیت کرونا در کشور، با بیان اینکه متأسفانه انتظار داریم سرعت پیشرفت اُمیکرون بسیار بالا باشد، درعین‌حال بر لزوم تعامل پررنگ بین ستاد ملی و کمیته علمی کرونا تأکید کرد.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر مسعود یونسیان درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت: یکی از موضوعات مهم در شرایط فعلی این است که در نوع امیکرون کرونا، باید ابتلای سرپایی ملاک روند ابتلا قرار گیرد. ازآنجاکه در حال حاضر، آمار ما بر اساس میزان بستری و مرگ گرفته می‌شود، دو مشکل وجود دارد؛ اول آنکه اساساً این جهش بستری و مرگ کمتری دارد و لذا اتکا به تعداد بستری‌ها شاخص حساسی برای پایش آن نیست. دوم آنکه حتی اگر قرار باشد بستری و مرگ زیادی هم داشته باشد، زمان می‌برد تا در آمار مشخص شود، زیرا شدت بیماری به‌تدریج در بیماران افزایش می‌یابد. لذا ما باید به آمار بیماران سرپایی نگاه کنیم که متأسفانه به‌طور رسمی گزارش نمی‌شود و گزارشات پراکنده پزشکانی که بیماران را ویزیت می‌کنند نیز قابل استناد نخواهد بود؛ البته خوشبختانه موارد سرپایی ما هنوز روند افزایشی نداشته است.

 

آمادگی مقابله با شرایط روزهای آتی را داشته باشیم

وی افزود: بر اساس اطلاعات فعلی هنوز افزایش بستری و مرگ را در سویه امیکرون نداشتیم اما علی‌رغم این نکته ما در نامه کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا هم به این موضوع تأکید کردیم که باید آمادگی کامل مقابله با شرایط روزهای آتی را داشته باشیم. زمانی که شیب رو به بالای بستری و حتی ابتلا را ببینیم، دیگر برای پیشگیری دیر است. در پنج موج گذشته «پیشگیری» به معنای واقعی کلمه که سبب جلوگیری از بروز پیک شود را نداشتیم و هر بار آن‌قدر درنگ می‌کردیم که تعداد بستری و مرگ افزایش یابد تا رفتار واکنشی داشته باشیم.

 

لزوم تعویق امتحانات حضوری مدارس و دانشگاه‌ها/ اهمیت تعطیلی ورزشگاه‌ها و ادامه دورکاری کارمندان

یونسیان تأکید کرد: قبل از بروز اتفاق باید پیشگیری رخ دهد و به همین دلیل است که پیشنهاد‌هایی مانند تعویق امتحانات حضوری مدارس و دانشگاه‌ها، توجه مجدد به آموزش‌های مجازی در دانشگاه‌ها و مدارس (به‌صورت موقتی)، تعطیلی ورزشگاه‌ها و مراسمات فرهنگی، ادامه دورکاری کارمندان و... را مطرح می‌کنیم.

او ادامه داد: پیش‌بینی روند بیماری در آینده همواره با درجاتی از خطا همراه است. این خطا ممکن است در جهت بیش برآوردی یا کم برآوردی مواد ابتلا در آینده باشد. در برنامه‌ریزی برای بهداشت عمومی، ترجیح می‌دهیم اگر قرار است خطایی مرتکب شویم از نوع اول باشد. با بیش برآوردی ممکن است یک مقدار محدودیت بیشتری به جامعه وارد شود اما مطمئن هستیم که اتفاق بدی در انتظار مردم نخواهد بود. تمام رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی نیز ازاین‌دست و محافظه‌کارانه هستند.

از اکنون اقدام شود/ واکسیناسیون واکسن نزده‌ها جدی گرفته شود

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا تأکید کرد: بر مبنای محافظه‌کارانه تصمیم گرفتن باید از همین‌الان اقدامات خود را تشدید کنیم و صبر نکنیم تعداد سرپایی، بستری و مرگ زیاد شود تا بعد بخواهیم تصمیم‌گیری کنیم. توصیه می‌کنم اقدامات پیشگیرانه از جمله تکمیل واکسیناسیون حدود ۸ میلیون نفری که هنوز واکسن نزدند را جدی بگیریم.

 

اهمیت قرنطینه هوشمند، رصد واکسن‌نزده‌ها و کرونا مثبت‌ها

وی گفت: از سوی دیگر قرنطینه هوشمند موضوع حائز اهمیت دیگری است که افرادی که واکسن نزدند یا سابقه تست مثبت در ۱۰ روز اخیر داشتند رصد شوند و مانع ورود آن‌ها به مجامع سرپوشیده، وسایل حمل‌ونقل عمومی و نیز اماکنی که احتمال تماس با دیگران وجود دارد، شویم.

 

سامانه «امید» تاکنون چه عملکردی داشته است؟

وی افزود: در قرنطینه هوشمند به‌جای آنکه برای همه افراد جامعه به‌طور یکسان محدودیت قائل شویم، می‌توانیم افرادی که بیشتر خطر ابتلا یا انتقال بیماری به دیگران دارند و این خطر ناشی از رفتار خود این افراد می‌باشد را محدود کنیم. اینکه سامانه امید تاکنون چه میزان موفقیت داشته برای من هم سؤال است و خوب است که عزیزان مسئول این سامانه به ما هم گزارشی ارائه دهند و بگویند تا الآن چه اقداماتی انجام دادند. به نظر من این سامانه می‌تواند درصد موفقیت خوبی داشته باشد چون می‌دانیم برای بسیاری از رفتارها نظیر خرید بلیت وسایل حمل‌ونقل بین‌شهری، استفاده از امکانات و فضاهای عمومی شهری به کد ملی نیاز است که انجام تست کرونا و تزریق واکسن به آن لینک شده است و می‌توان شرایط را در اینجا کنترل کرد.

او ادامه داد: همچنین دریافت خدمات و ورود به ساختمان‌های دولتی را نیز می‌توان منوط به ارائه کارت ملی (کد ملی) نمود و برای بحث حمل‌ونقل درون‌شهری که آن‌هم می‌تواند منشأ و منبع انتقال عفونت باشد باید اقدامات دیگری تعبیه شود. یکی از این اقدامات آن است که استفاده از وسایل نقلیه شخصی به‌طور موقت تشویق شود و موانع استفاده از آن در شهرهای بزرگ رفع شود. قطعاً مدیریت هوشمند آثار خوبی خواهد داشت اما اینکه ما میزان موفقیت یا نقاط ضعف آن را بدانیم نیازمند ارائه گزارش از سوی اجرا کنندگان آن است.

 

خلأ تعامل میان ستاد ملی و کمیته علمی کرونا

این اپیدمیولوژیست، بیان کرد: امتحانات مدارس برقرار است و حتی معاونت آموزشی وزارت بهداشت هم اعلام کرده است که امتحانات دانشجویان باید به شکل حضوری باشد. موضوع مهم این است که ما تعامل پررنگی بین ستاد ملی و کمیته علمی کرونا نداریم و من شخصاً نمی‌دانم از اعضای کمیته علمی چه افرادی در جلسات ستاد ملی حضور دارند و چه جایگاهی برای این کمیته در ستاد در نظر گرفته شده است. باید اعضای کمیته علمی در ستاد باشند و ستاد ملی بر اساس نظرات این متخصصان تصمیمات خود را اتخاذ و یا تعدیل کند. نمی‌دانم مبنای تصمیم‌گیری ستاد چیست و این موضوع برای ما شفاف نیست.

او ادامه داد: یکی از نکات مهمی که باید بیشتر به آن توجه شود، ضرورت بازنگری سریع اقدامات و مقررات است. وقتی صحبت از دورکاری یا بستن مدارس و دانشگاه‌ها و نیز بازگشایی آن‌ها می‌شود، نباید برای شش ماه یا یک سال آینده برنامه بریزیم، بلکه باید آمادگی تغییر برنامه‌ها را داشته باشیم و هر ۲ الی ۴ هفته شرایط را مجدداً رصد کنیم و تصمیمات قبلی را در صورت لزوم اصلاح کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید یاد بگیریم تصمیمات و مداخلاتمان در مدیریت کرونا را به شکل دو هفته یک‌بار و یا نهایتاً ۴ هفته یک‌بار بازنگری کنیم، اظهار کرد: در مورد بازگشایی مدارس هم که یک‌بار در کمیته علمی مطرح شد و نکات مهمی که برای بازگشایی مدارس باید مدنظر قرار می‌گرفت را بیان کردیم و حدود ۲۰ نکته یا شرط در آن مستند قید کردیم، درنهایت تأکید شد که درهرحال باید آموزش مجازی کماکان ادامه داشته باشد تا هرزمانی که نیاز به بستن مجدد مدارس شد، اخلالی در امر آموزش ایجاد نشود. به همین دلیل است که مدارس و دانشگاه‌ها نباید آموزش از راه دور را به‌طورکلی حذف کنند.

یونسیان در پایان درباره پیش‌بینی از زمان و شدت وقوع پیک ششم کرونا در کشور، گفت: پیک‌ها دو مؤلفه دارند؛ اول رفتار ویروس و دوم رفتار مردم و جامعه؛ آیا تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها،‌ تعویق امتحانات، دورکاری و... را جدی می‌گیریم یا خیر؟ چون نمی‌دانیم رفتار مردم چگونه است صرفاً با رفتار ویروس نمی‌توانیم پیش‌بینی خاصی ارائه دهیم اما با توجه به اینکه رشد تعداد موارد روزانه نمایی است و با توجه به شرایطی که در دیگر کشورها که وضعیت بدتری ازنظر واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی از ما ندارند، مشاهده کرده‌ایم؛ متأسفانه انتظار داریم سرعت پیشرفت بیماری بسیار بالا باشد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما