خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13681
۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۱۱:۵۳

معاونت ورزش قهرمانی در کُـما!

معاونت ورزش قهرمانی در کُـما!
با گذشت بیش از چهار ماه از شروع به کار وزارت جدید ورزش و جوانان با هدف ساماندهی ورزش ایران، اکنون تصمیم‌گیری‌ها و تعلل در برخی تصمیمات، پرسش‌های قابل‌تأملی را مطرح کرده است. روندی که اگر سرعت بیش‌تری نگیرد، می‌تواند مشکلات اجرایی برای ورزش کشور ایجاد کند.

به گزارش اس.بی پرس، سوم شهریور سال جاری بود که ‌نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتخاب سید حمید سجادی به‌عنوان وزیر ورزش و جوانان موافقت کردند و از آن زمان تاکنون حدود چهار ماه می‌گذرد و در این فاصله زمانی جابه‌جایی‌ها و تعلل‌ها در رابطه با انتخاب معاونان مرتبط با حوزه ورزش این وزارتخانه، قابل‌تأمل و سؤال‌برانگیز است.

 

چه تغییراتی در وزارت ورزش صورت گرفته؟

۱۷ مهرماه بود که در ششمین جلسه شورای معاونان، حمید سجادی طی حکمی سینا کلهر را به‌عنوان سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان منصوب کرد. وی عضو هیئت‌علمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است و دکتری دارای جامعه‌شناسی است.

۲۴ مهرماه نیز با حکم حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، مریم کاظمی پور به‌عنوان سرپرست معاونت توسعه ورزش زنان این وزارتخانه منصوب شد. او سابقه نایب‌رئیسی زنان فدراسیون تیروکمان، مدیر ورزش بانوان ستاد کل نیروهای مسلح و مدیر بانوان سازمان بسیج ورزشکاران را داشته است.

کاظمی پور در رشته علوم ورزشی و تربیت‌بدنی گرایش حرکات اصلاحی تحصیل‌کرده و پژوهشگر مرکز تحقیقات فیزیولوژی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا...(عج) است.

این درحالی است که هنوز در رابطه با معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان تصمیمی اتخاذ نشده است و ژاله فرافرامرزیان وجود بازنشسته شدن کماکان به فعالیت خود در این سمت ادامه می‌دهد.

 

معاونت قهرمانی همچنان بلاتکلیف!

اما مهم‌ترین بخش ماجرا به معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان بازمی‌گردد؛ معاونتی که پاشنه آشیل ورزش کشور تلقی شده و به‌طور حتم تعلل وزارت ورزش در این حوزه می‌تواند چالش‌ها و مشکلات ورزش کشور را در سطح قهرمانی بیش از پیش افزایش دهد.

۲۰ آذر بود که مهدی علی‌نژاد، معاون وقت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان به‌صورت رسمی و مکتوب استعفای خود را به وزیر ارائه کرد و یک روز بعد حمید سجادی با استعفای موافقت کرد و اکنون بیش از ۲ هفته است که این وزارتخانه بدون معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای اداره می‌شود و مشخص نیست به چه علت با گذشت حدود چهار ماه از حضور سجادی به‌عنوان وزیر ورزش، در رابطه با تعیین معاون قهرمانی این وزارتخانه جمع‌بندی صورت نگرفته است؟

سؤال اینجاست که آیا سجادی در طول این چهار ماه فردی را که برای تصدی معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان مناسب و درخور باشد پیدا نکرده است؟ آیا بنای وزیر ورزش به ادامه همکاری با علی‌نژاد بوده یا خیر؟ و اگر پاسخ منفی است آیا واقعاً ورزش ایران دچار قحط‌ الرجال است که نمی‌توان با گذشت بیش از چهار ماه برای معاونت قهرمانی، مدیری ورزشی منصوب کرد؟

آیا اعتماد به جامعه ورزش کشور و انتصاب افرادی ورزشی و تحصیل‌کرده تا این حد دشوار است که امکان اعتماد به آن‌ها وجود ندارد؟ مگر نه اینکه وزیر خود برای اولین بار به‌عنوان یک مدیر ورزشکار در چنین سطحی انتخاب و به وی اعتماد شده است، ‌حال علت این بی‌اعتمادی و تعلل در انتخاب مدیرانی ورزشکار و تحصیل‌کرده به‌منظور فعالیت در معاونت قهرمانی وزارت ورزش و جوانان چیست؟

اکنون نگرانی این است که آیا در پست معاونت قهرمانی نیز ممکن است فردی غیر مرتبط با ورزش منصوب شود.

این اولین بار است که فردی از بدنه ورزش کشور در سطح وزیر ورزش و جوان منصوب می‌شود و بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که عملکرد مطلوب سجادی می‌تواند چراغ راهی برای دولتمردان باشد تا از این به بعد ورزش کشور را به دست قهرمانان و ورزشکاران این مرز و بوم بسپارند و قطعاً عملکرد ضعیف وزارت ورزش یک قهرمان ورزشی موجب خواهد شد تا بازهم شاهد بازگشت مدیران سیاسی در سطح این وزارتخانه باشیم.

سجادی در جلسه رأی اعتماد خود اظهارات مختلفی و نویدبخشی را مطرح کرد، او در مجلس شورای اسلامی گفت: درد ورزش را درک می‌کنم و با درمان آن آشنا هستم، اجازه نمی‌دهم ورزشکاران در میادین بین‌المللی غریب باشند. وزارت ورزش می‌تواند و باید پرچم‌دار تحول به‌عنوان یکی از دروازه‌های دولت مردمی باشد. می‌کوشیم که به استعدادها نگاه کنیم که در چند سال گذشته ورزش و جوانان به حاشیه رفته است. می‌دانم ورزشکاران چه مشکلی دارند، ثابت نگه‌داشتن وزن و کم کردن آن را برای ورزشکاران درک می‌کنم، می‌دانم فشار اردوهای ورزشی به چه معناست و چگونه ورزشکاران در نبود امکانات در رقابت‌های جهانی حضور پیدا می‌کنند. با مشکلات ورزشکاران آشنا هستم؛ خودم این مشکلات را تجربه کرده‌ام و درد کشیده هستم و می‌خواهم در خدمت ورزش کشورم باشد.

 

وزیر ورزش وارد انتخابات کمیته ملی المپیک می‌شود؟

با وجود تمام مواردی که به آن اشاره شد، شائبه‌های مختلفی در مورد تعویق انتخابات‌ فدراسیون‌های ورزشی و احتمال حضور وزیر ورزش و جوانان در انتخابات کمیته ملی المپیک مطرح می‌شود و از سوی هیچ مرجع رسمی در تأیید و تکذیب این موارد نقل‌قولی مطرح نمی‌شود. حال سؤال اینجاست که آیا وزیر ورزش و جوانان قصد حضور در کمیته ملی المپیک را دارد؟ اگر پاسخ خیر است پس چرا هیچ موضع‌گیری جدی در این خصوص از سوی وزارت ورزش و شخص وزیر صورت نمی‌گیرد؟

آیا شائبه‌های مطرح شده در رابطه با تعویق انتخابات ۱۰ فدراسیون‌ ورزشی صحیح است و اگر پاسخ منفی است به چه علت با وجود برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده و برگزاری مجامع فوق‌العاده و عجولانه این فدراسیون‌ها به‌منظور تصویب دستورالعمل شرایط اختصاصی نامزدهای دارای وثاقت و امانت، نحوه ثبت‌نام و رأی‌گیری برای داوطلبان پست‌های هیئت‌رئیسه فدراسیون‌های ورزشی، حال صحبت از تعویق انتخابات فدراسیون‌هایی است که برگزار نشدن آن‌ها ممکن است به تعویق انتخابات کمیته ملی المپیک منجر شود؟

 

ورزش ایران در معرض آسیب جدی!

بلاتکلیفی بدترین معضلی است که وزارت ورزش و جوانان با وجود چالش‌های فراوان در بخش‌های مختلف اعم از حوزه قهرمانی، همگانی، بانوان، ‌ منابع انسانی با آن روبه‌رو است و تعلل‌ها و بی‌تفاوتی‌های صورت گرفته در کنار انتخاب افرادی که از کارنامه قابل دفاعی برای مدیریت ورزش ایران برخوردار نیستند موجب خواهد شد تا نتوان چندان به آینده امیدوار بود. امید است که وزارت ورزش به تصمیم‌گیری‌های خود شتاب بیش‌تری بدهد تا ورزش قهرمانی و مدیریت معطل‌مانده برخی فدراسیون‌های ورزشی کشور دچار وقفه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نشود.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha