خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13708
۱۴۰۰/۱۰/۰۷ - ۱۶:۳۶
مدیر شبکه بهداشت و درمان:

۲۵ درصد جمعیت خاش و تفتان علیه کرونا واکسینه نشده‌اند

۲۵ درصد جمعیت خاش و تفتان علیه کرونا واکسینه نشده‌اند
مدیر شبکه بهداشت و درمان خاش و تفتان سیستان و بلوچستان گفت: زمان طلایی پیشگیری از بروز پیک اُمیکرون بسیار کوتاه و حیاتی بوده و هم‌اینک افزون بر ۲۵ درصد از شهروندان ۲ شهرستان خاش و تفتان واکسینه نشده و نگران این افراد و خانواده و اطرافیانشان هستیم.

به گزارش اس.بی پرس، دکتر رضا کرد افزود: تاکنون ۱۰۲ هزار و ۳۲۶ نفر دُز اول، ۶۴ هزار و ۴۳۵ نفر دُز دوم و ۲ هزار و ۵۶۳ نفر دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده شهرستان خاش و تفتان به ۱۶۹ هزار و ۳۲۴ دُز رسیده است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون ۷۶ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال نوبت اول و ۴۷٫۸ درصد از جمعیت ۱۲ سال به بالا دُز دوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند و بقیه برای انجام این امر مهم اقدام نکرده‌اند که در صورت بروز و شیوع دوباره همه‌گیری می‌تواند تهدید جدی برای سلامت عمومی تلقی شود.

دکتر کرد اظهار داشت: افرادی که دُز سوم را تزریق می‌کنند تا ۹۰_۸۰ درصد در مقابل اُمیکرون مقاوم خواهند بود بنابراین افراد بالای ۱۸ سال که تاکنون نسبت به واکسیناسیون نوبت اول و دوم به هر دلیلی اقدام نکرده‌اند در اولین فرصت ممکن به نزدیک‌ترین پایگاه تجمیعی مراجعه کنند و افرادی که دو دُز واکسن دریافت نموده‌اند نیز بعد از گذشت ۳ ماه از دریافت نوبت دوم واکسن نسبت به تزریق نوبت سوم و تکمیل ایمنی علیه کرونا اقدام کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در خاش ۶۰۱۱ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۱۸۵ تن نیز جانشان را ازدست‌داده‌اند.

این مسئول بیان کرد: وضعیت آبی شهرستان که به دنبال تشدید طرح شهید حاج قاسم سلیمانی و تقویت برنامه‌های ستاد شهرستانی مقابله با کرونا و اولویت واکسیناسیون به وجود آمده با توجه به‌شدت گسترش بالای سویه امیکرون، بی‌توجهی شهروندان در عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سهل‌انگاری در واکسیناسیون، برگزاری مراسم پرشور عروسی و عزا در منازل، عدم استفاده از ماسک در سطح شهر و...شکننده و قابل‌تغییر است.

وی گفت: رقم عفونت‌زایی برای امیکرون چند برابر بیشتر از دلتا است؛ یک نفر مبتلا به امیکرون می‌تواند تا ۴۰ نفر را مبتلا کند لذا اُمیکرون به‌زودی سویه غالب می‌شود اگر واکسیناسیون عمومی جدی گرفته نشود و این تصور که افراد فکر می‌کنند امیکرون سویه خفیفی است با این گستردگی شدید می‌تواند هم مرگ‌ومیر و هم بستری بالا داشته باشد.

دکتر کرد افزود: هرچند حوزه بهداشت و درمان شهرستان‌های خاش و تفتان، به کلیه مراکز و پرسنل دستور آماده‌باش ۱۰۰ درصدی اعلام‌شده و کلیه تمهیدات مقابله‌ای را اندیشیده و موارد پیشگیرانه را رصد کرده است اما در حقیقت خود مردم و رفتارهای پیشگیرانه آن‌ها به‌ویژه تکمیل سه دز واکسیناسیون کمک‌کننده نهایی است چرا که اکنون زمان پیشگیری از موج بعدی است.

وی اظهار داشت: کاهش تعداد مراجعه‌ها به مراکز نمونه‌گیری کرونا و بستری بیمارستان‌ و فوتی‌ها خود گواه بر تأثیر بدون تردید واکسیناسیون می‌باشد، لذا همشهریان عزیز از فرصت باقیمانده استفاده کرده ضمن مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و مراکز تجمیعی واکسیناسیون، ابتدا پاسخ علمی کارشناسان بهداشت را در خصوص ابهامات و شبهات بی‌اساس در مورد واکسن دریافت کرده و سپس واکسن مورد نظر خود را تزریق کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما