خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13726
۱۴۰۰/۱۰/۰۸ - ۱۲:۱۲
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان:

دوره‌های سوادآموزی در مساجد، محلات و روستاها برگزار شود

دوره‌های سوادآموزی در مساجد، محلات و روستاها برگزار شود
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: زمینه برگزاری دوره‌های سوادآموزی در مساجد، محلات و روستاها فراهم شده تا شرایط همکاری و مشارکت برای گروه‌های مردمی و جهادی مهیا شود.

به گزارش اس.بی پرس، حجت‌الاسلام  مصطفی محامی  نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در دیدار حمیدرضا رخشانی مهر مدیرکل و معاونت سوادآموزی آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان که به مناسبت هفته سوادآموزی برگزار شد گفت: اکنون تعریف سواد نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است و فقط به توانایی خواندن و نوشتن محدود نمی‌شود.

وی  گفت: با این حال همچنان افراد زیادی وجود دارند که توانایی خواندن و نوشتن هم ندارند بنابراین ضروری است همچون سال‌های ابتدایی تشکیل نهضت سوادآموزی از ظرفیت مردمی و جهادی موجود برای باسواد کردن افراد استفاده کرد و گروه‌های جهادی در حوزه آموزش راه‌اندازی کرد.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گام بعد را برگزاری دوره‌های کارآموزی و آموزشی ویژه گروه‌های جهادی سوادآموزی دانست.

محامی گفت: باید با برگزاری این دوره‌ها از ظرفیت داوطلبان تحصیل کرده برای آموزش بی‌سوادان استفاده و آنان را برای آموزش اصولی آماده کرد.

وی گفت: طبق گزارش‌ها اعتبارات حوزه سوادآموزی در سیستان و بلوچستان چشمگیر نیست درحالی‌که آمار بی‌سوادان در این استان زیاد است و جهش قابل‌توجه در زمینه اعتبارات حوزه سوادآموزی را می‌طلبد و باید با طرح و برنامه‌ای خاص با پدیده بی‌سوادی در استان مقابله کرد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار گفت: در استان پهناور سیستان و بلوچستان با عزم و تلاش دست‌اندرکاران حوزه سوادآموزی هم‌اکنون نرخ باسوادی از ٢٩ درصد قبل از انقلاب اسلامی به ٨۴.٧۵ درصد رسیده است.

حمید رضا رخشانی مهر کمبود اعتبارات را بزرگ‌ترین مشکل در حوزه سوادآموزی عنوان کرد.

وی گفت: بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ اعلام شد که ۳۳۰ هزار در سیستان و بلوچستان بی‌سواد هستند که در طول این مدت تاکنون از این تعداد ۶۰ هزار نفر در دوره‌های سوادآموزی جذب و از جرگه بی‌سوادان خارج شدند.

 

 انتهای پیام/

منبع : yjc.news

نظرات شما

capcha