خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13741
۱۴۰۰/۱۰/۰۸ - ۱۳:۳۱
معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه مطرح کرد؛

ارسال کیفرخواست مجازات بیش از ۴۰ عامل و دست‌اندرکار ترور شهید سلیمانی به‌زودی به دادگستری تهران

ارسال کیفرخواست مجازات بیش از ۴۰ عامل و دست‌اندرکار ترور شهید سلیمانی به‌زودی به دادگستری تهران
غریب آبادی گفت: مراحل تکمیل پرونده به‌گونه‌ای پیش می‌رود که انتظار می‌رود دادگاه عاملان ترور شهید سلیمانی تا قبل از پایان سال تشکیل شود.

به گزارش اس.بی پرس، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در آستانه دومین سالگرد شهادت سپهبد سلیمانی در گفت‌وگوی اختصاصی با برنامه بدون مرز شبکه دو سیما اعلام کرد: تا دو ماه دیگر کیفرخواست پرونده عاملان ترور شهید برای تشکیل دادگاه به دادگستری تهران ارسال خواهد شد.

غریب آبادی گفت: یک پرونده قضایی در عراق به‌عنوان کشور وقوع جرم تشکیل‌شده و در دادسرای امور بین‌الملل دادستانی عمومی و انقلاب تهران نیز پرونده کیفری دیگری تشکیل‌شده است و دو کشور نیز کمیته تحقیق مشترکی را برای رسیدگی به این جنایت تشکیل داده‌اند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه از برگزاری دو نشست مشترک حقوقی میان ایران و عراق در بغداد و تهران خبر داد و گفت: پس از نشست سوم که در بهمن‌ماه برنامه‌ریزی‌شده در بغداد برگزار شود، کیفرخواست پرونده برای دادگستری تهران ارسال خواهد شد.

به گفته غریب آبادی در تعقیب این روند به‌تازگی مستندات کیفری سیصدصفحه‌ای شامل اطلاعات متهمان و مظنونان پرونده که حدود هفتاد نفر بوده‌اند به‌طرف عراقی داده‌ شده است و طرف عراقی هم اطلاعاتی در خصوص متهمان پرونده در اختیار ایران قرار داده است و این تبادل اطلاعات ادامه دارد.

وی گفت: از عراق خواسته‌ایم که مراحل تحقیقات و آغاز رسیدگی کیفری را سرعت بدهد تا احکام لازم صادر شود.

معاون قوه قضائیه با بیان اینکه سه کشور در منطقه و سه کشور خارج از منطقه درگیر پرونده ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس هستند، افزود: پرچم‌دار این اقدام تروریستی رژیم آمریکاست که موجب شده تعداد کثیری از متهمان پرونده آمریکایی باشند. در این خصوص، بیش از ۱۲۰ متهم شناسایی شدند، برای بیش از ۴۰ متهم حکم جلب صادر شده و به ۹ کشور نیز نیابت قضایی برای پیگیری ارسال شده است.

غریب آبادی اتهام اصلی پرونده را متوجه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت و مقامات دولت آمریکا دانست و گفت: برای جلب متهمان، اراده بین‌المللی و همکاری اینترپل نیاز است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه با اذعان به کند بودن روند پرونده گفت: این پیگیری یک ‌طرف دیگر هم دارد و باید منتظر تکمیل مدارک و مستندات مورد نیاز از جانب طرف عراقی ‌می‌بودیم که البته اکنون مستندات ما در حال تکمیل‌شدن است و تا دو ماه دیگر کار رسیدگی را آغاز می‌کنیم.

غریب آبادی درباره پیگیری پرونده در مجامع بین‌الملل، بیان کرد: در تلاشیم از همه ظرفیت‌ها برای پیگیری پرونده در محاکم و سازمان‌های بین‌المللی استفاده کنیم و در این زمینه اقداماتی نیز از سوی وزارت امور خارجه انجام شده است.

وی از سکوت مجامع بین‌المللی در خصوص این جنایت انتقاد کرد و گفت. مادامی‌که این استانداردهای دوگانه برجهان حاکم باشد، اجرای عدالت ساده نخواهد بود، البته ما مسئولیت داریم تا بدون توجه به این تناقضات و استاندارهای دوگانه، اقدامات و پیگیری‌های خود را انجام دهیم و افکار عمومی جهانی را نیز توجیه کنیم.

 

 انتهای پیام/

منبع : ilna.news

نظرات شما

capcha