خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13751
۱۴۰۰/۱۰/۰۹ - ۱۰:۱۲
مدیرکل آموزش و پرورش:

نرخ باسوادی در سیستان و بلوچستان به ٨۴ درصد رسیده است

نرخ باسوادی در سیستان و بلوچستان به ٨۴ درصد رسیده است
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: در استان پهناور سیستان و بلوچستان با عزم و تلاش دست‌اندرکاران حوزه سوادآموزی هم اکنون نرخ باسوادی در این استان از ٢٩ درصد قبل از انقلاب به ٨۴.٧۵ درصد رسیده است.

به گزارش اس.بی پرس، رخشانی افزود: بر اساس آمار سرشماری سال 1395 اعلام شد که 330 هزار در سیستان و بلوچستان بی‌سواد هستند که در طول این مدت تاکنون از این تعداد، 60 هزار نفر در دوره‌های سوادآموزی جذب و از جرگه بی‌سوادان خارج شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه تلاش‌های فراوانی در زمینه جذب و آموزش بی‌سوادان در استان انجام شده است، گفت: تلاش برای جذب حداکثری دانش آموزان لازم التعلیم در استان در کاهش آمار بی‌سوادان تأثیر دارد.

رخشانی ادامه داد: جذب دانش آموزان بازمانده با تارک از تحصیل به آموزش عمومی از ورود افراد جدید به جمعیت بی‌سواد استان جلوگیری می‌کند که خوشبختانه در سال‌های اخیر با رشد 10 درصدی در زمینه جذب و نگهداشت دانش آموزان در سیستان و بلوچستان گامی روبه‌جلو در این زمینه برداشته شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بهره‌مندی از ظرفیت علما و معتمدان در تشویق بی‌سوادان به شرکت در دوره‌های سوادآموزی را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: وسعت زیاد، پراکندگی و تراکمِ کم‌جمعیت از مهم‌ترین مشکلات موجود در مسیر سوادآموزی در سیستان و بلوچستان است که وجود فاقدین شناسنامه، بازماندگان از تحصیل و گاهی دو هویتی بودن افراد، روی آوردن به مشاغل کاذب و ممانعت از تحصیل بانوان به دلیل برخی تعصبات در این استان نیز بر این مشکلات می‌افزاید.

وی با بیان اینکه مفهوم سواد امروز دچار تغییر و دگرگونی شده است، خاطر نشان کرد: در سومین تعریف ارائه شده از سواد از سوی یونسکو، فرد باسواد کسی است که دارای 12 نوع سواد یعنی سواد عاطفی، سواد ارتباطی، سواد مالی، سواد رسانه‌ای، سواد تربیتی، سواد رایانه‌ای، سواد سلامت، سواد نژادی و قومی، سواد بوم‌شناختی، سواد تحلیلی، سواد انرژی و سواد علمی باشد.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس آخرین تعریف ارائه‌شده نیز سواد به معنای توانایی ایجاد تغییر است و کسی باسواد تلقی می‌شود که بتواند در خود، دیگران و جامعه تغییر مثبت ایجاد کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان تغییر در برنامه‌های درسی و محتواهای آموزشی متناسب با تعاریف جدید از سواد را ضروری دانست.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما

capcha