خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13755
۱۴۰۰/۱۰/۰۹ - ۱۰:۳۶
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار:

هوتگ کنترل‌کننده روان آب‌های سطحی و فرسایش آبی در جنوب بلوچستان است

هوتگ کنترل‌کننده روان آب‌های سطحی و فرسایش آبی در جنوب بلوچستان است
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار گفت: ساخت هوتگ در روستاهای چابهار، دشتیاری، کنارک و زرآباد به کنترل روان آب‌های سطحی و فرسایش آبی و ذخیره آب قبل از رسیدن به دریا کمک زیادی کرده و منبعی برای تأمین آب مطمئن در توسعه دامداری، آشامیدنی و مصارف خانگی است.

به گزارش اس.بی پرس، غلامرضا راهداری اظهار داشت: سامانه آبگیر هوتک یا هوتگ (Hutak) در زبان محلی جدگالی در بلوچستان مشهور است و گودال یا چاله‌های مصنوعی و یا طبیعی نسبتاً بزرگی است که آب باران در آن‌ها جمع می‌شود.

وی از اهداف احداث هوتک را توسعه جنگل‌کاری و فضای سبز، بالا بردن سرانه فضای سبز، استقرار جنگل‌های منحصر به فرد چش یا Acacia_nilotica با فواید اقتصادی را عنوان کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار با اشاره به اهمیت هوتک‌ها در حفظ منابع آب و توسعه پوشش گیاهی خاطرنشان کرد: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چابهار با تلفیق دانش سنتی و محلی با دانش نوین نسبت به باز طراحی و اجرا این پروژه در سطح مراتع شهرستان اقدام کرده است.

وی افزود: با توجه به درخواست‌های جوامع محلی و بهره‌برداران عرصه‌های منابع طبیعی تاکنون ۱۷ مورد هوتک با حجم ۱۵ تا ۳۰ هزار مترمکعب در عرصه‌های طبیعی و مرتعی شهرستان‌های چابهار و دشتیاری با هدف حفظ منابع آب و خاک، توسعه پوشش گیاهی و بهره‌برداری دامداران عرفی احداث شده که در صورت تأمین اعتبار امکان توسعه آن فراهم است.

راهداری گفت: تعریف جامع‌تری از هوتگ این است که سامانه ایی بسیار قدیمی و ساده شامل گودالی با اشکال هندسی دایره، مستطیل و مربع به عمق سه تا چهار متر است که در زمینی با بافت ریزدانه (رسی و سیلتی) توسط بومیان منطقه چابهار در جنوب بلوچستان هم‌جوار سواحل مکران احداث شده است.

وی افزود: اطراف آن دیواره خاکی با ارتفاع حدود یک تا یک و نیم متر ایجاد می‌شود. حجم مخزن آن معمولاً بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار مترمکعب و حتی بیشتر بوده و تغذیه آن از طریق دروازه یا کانال آب‌رسان صرفاً از سیلاب‌ها صورت می‌گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چابهار با اشاره به اینکه این روش سازه‌ای سنتی برای بهره‌برداری از سیلاب در دشت‌های مسطح جنوب بلوچستان بوده که از آب ذخیره‌شده در آن‌ها به‌طورمعمول برای آشامیدن انسان (در گذشته) و دام و مصارف عمومی استفاده شده است، افزود: این سامانه شبیه حوضچه‌های ذخیره آب یا حوضچه‌های تغذیه است.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود و حتی نبود منابع دیگر آب در منطقه از این سامانه استفاده می‌شود و به ترتیب اولویت در حوزه‌های باهوکلات، کاجو، کهیر در جنوب سیستان و بلوچستان در محدوده‌ی شهرستان‌های چابهار، دشتیاری و کنارک دیده می‌شود، وجود بستر ریزدانه مناسب و نفوذناپذیر، کیفیت و کمیت سیلاب‌ها تعداد دفعات سیل در طول سال و دبی آب برای جلوگیری از تخریب و پایداری سازه به محل هوتک از مهم‌ترین ویژگی‌های لازم برای انتخاب محل احداث هوتک است.

وی گفت: در موسم بارندگی که آب روی سطح زمین را پوشانده و جریان خزنده آب سرتاسر منطقه را فرا می‌گیرد ساکنان بومی منطقه به خاطر عدم دسترسی به منابع آبی زیرزمینی و پایدار و به‌منظور تأمین آب موردنیاز اقدام به حفر هوتک‌ها می‌کنند که در گذشته به‌وسیله دست و کارگر ماهر و ابزار ابتدایی همچون گاو آهن و امروزه به‌وسیله ماشین‌آلات (تراکتور، بلدوزر) آن‌ها را احداث می‌کنند.

 

 انتهای پیام/

منبع : irna.ir

نظرات شما