خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13782
۱۴۰۰/۱۰/۱۱ - ۱۲:۳۹
استاندار بیان کرد:

راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی در مناطق روستایی/ حمایت ۵۰۰۰ خانوار در این طرح

راه‌اندازی پنل‌های خورشیدی در مناطق روستایی/ حمایت ۵۰۰۰ خانوار در این طرح
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از تصمیمات اتخاذ شده در استان احداث پنل خورشیدی در مناطق روستایی و در مناطقی که خانوارها شغل و درآمدی ندارند و تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، است.

به گزارش اس.بی پرس، حسین مدرس خیابانی در نشست امضای تفاهم‌نامه توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر و بررسی تسهیل امر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر استان با اشاره به اینکه پنج هزار خانوار با اجرای این طرح حمایت می‌شوند افزود: با اجرای یک پنل خورشیدی بر روی بام یک خانه یک خانوار روستایی که به دلیل خشکسالی، کشاورزی و دام‌پروری آن‌ها آسیب‌دیده و این خانواده‌ها مستمری‌بگیر شده‌اند، درآمد ثابتی حدود یک تا یک و نیم میلیون تومان ایجاد می‌شود.

وی بیان کرد: خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه‌های تجدید پذیر در این استان ۱۰ درصد بالاتر از سایر استان‌هاست که این جذابیت خوبی برای سرمایه‌گذاری در منطقه خواهد بود.

استاندار گفت: یکی از مزیت‌ها و قابلیت‌های استان به دلیل اینکه در اطلس تابش خورشید و تونل باد قرار دارد اجرا و احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر خورشیدی و نیروگاه‌های بادی است که پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در تفاهم‌نامه منعقد شده ۱۰ هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های خورشیدی و بادی در سیستان و بلوچستان تولید می‌شود افزود: در استان چند اولویت برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که از جمله آن خرید تضمینی برق تولیدی ۱۰ درصد بالاتر در مقایسه با سایر استان‌هاست که این موضوع در نشست امروز در قالب تفاهم‌نامه با معاون وزیر نیرو منعقد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: جذابیت دوم برای سرمایه‌گذاران این است که به دلیل قابلیت صادراتی استان و هم‌جواری با پاکستان و افغانستان این موضوع در تفاهم‌نامه منعقد شد که سرمایه‌گذاران در این حوزه به غیر از دوره پیک و فصل پرمصرف سال برق تولیدی را صادر کنند و این قابلیت صادرات نیز مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاران در این زمینه است.

وی بیان کرد: اعتبارات موردنیاز برای اجرای پروژه احداث پنل از طریق اعتباراتی که UNDP در زمینه احیای تالاب هامون گذاشته شده و همچنین تسهیلات ارزان‌قیمت چهار درصد اجرا خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: مقرر شده در سال اول و قبل از پیک ۱۴۰۱ حداقل ۲۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر خورشیدی در استان تولید شود که البته تعهد وزارت نیرو در این زمینه تولید ۵۰۰ مگاوات برق از طریق نیروگاه خورشیدی تا سال ۱۴۰۱ است.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات مثبتی که سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در این زمینه انجام داده این است که تمام مناطقی که قابلیت احداث نیروگاه خورشیدی و بادی دارند مشخص و آماده سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و کارخانه‌های تولید برق شده است.

مدرس خیابانی خاطر نشان کرد: ما به شدت نگران قطعی برق در تابستان ۱۴۰۱ هستیم چرا که تولید برق نیروگاه‌های برق آبی ما به دلیل خشک‌سالی‌ها کم شده و برق مصرفی هم به دلیل افزایش تعداد مشترکین خانوار اضافه شده که اگر بتوانیم از این قابلیت‌های نیروگاه‌های تجدید پذیر در سیستان و بلوچستان استفاده کنیم با قطعی کمتری در تابستان روبه رو خواهیم شد.

محمود کمانی معاون وزیر نیرو در این نشست به خرید برق تولیدی نیروگاه‌های تجدید پذیر بالاتر از نرخ کشوری اشاره کرد که می‌تواند نقطه آغازی برای حمایت از سرمایه‌گذاران در این حوزه باشد.

علیرضا پرنده مطلق مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر به رشد استان در همه بخش‌ها کمک خواهد کرد، مشارکت همه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی استان جهت ایجاد انگیزه در سرمایه‌گذاران را خواستار شد.

طی این نشست تفاهم‌نامه توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر در سیستان و بلوچستان با حضور استاندار و معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) امضا شد.

 

 انتهای پیام/

منبع : isna.ir

نظرات شما