خبرگزاری مردمی سیستان و بلوچستان


کد: 13815
۱۴۰۰/۱۰/۱۲ - ۲۲:۰۸
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان در دیدار با خبرنگاران مطرح کرد

نقش اصحاب رسانه در جهاد تبیین/ مصیبت دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات/تقسیم استان سیستان و بلوچستان احساسی نباشد

رئیس شورای فرهنگ عمومی سیستان‌وبلوچستان درباره یکی از نکات حاضران درباره دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات، بیان داشت: دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات، یکی از مصیبت‌هایی است که دامنگیر کشور و استان شده است که بخشی از آن به سیستم انتخابات برمی‌گردد یعنی وقتی یک نفر نامزد انتخابات می‌شود باید هزینه کند تا رای بیاورد و برخی از متمولین بر روی فرد مدنظر سرمایه‌گذاری می‌کنند و نامزد انتخابات پس از کسب رأی، بدهکار آنها خواهد بود و مجبور است در انتصابات به نفع آنها وارد شود.

به گزارش خبرنگار اس.بی پرس، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان در سفر به منطقه سیستان در دیدار اصحاب رسانه و خبرنگاران این منطقه، با اشاره به اهمیت رسانه، بیان داشت: ما باید بدانیم که به تناسب حساسیت و اهمیت رسانه، ما به همان میزان مسئولیت داریم و هر چه دامنه تاثیرگذاری گسترده‌تر شود، مسئولیت ما هم بیشتر می‌شود.

امام جمعه زاهدان با مهم برشمردن مراجعه به مبانی دینی و اخلاق حرفه‌ای و احکام فقهی مربوط به رسانه، خاطرنشان کرد: اصحاب رسانه هم خود باید مراعات نمایند و هم مباحث فقه و اخلاق رسانه را از حوزه‌های علمیه مطالبه کنند.
رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر سیستان‌وبلوچستان با تاکید بر این که رسانه باید زبان گویای مردم و مسئولان باشد، استمرار در مطالبه‌گری، انتقاد منصفانه و ارائه پیشنهادهای سازنده را از ملزومات این امر عنوان کرد و گفت: رسانه باید حلقه وصل مردم و مسئولان باشد و اصحاب رسانه باید با استمرار و پیگیری جدی مطالبه؛ کار تخصصی و کارشناسی و اولویت‌بندی مسائل، به مطلوب دست پیدا کنند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی سیستان‌وبلوچستان با تاکید بر نقد منصفانه و بیان نکات منفی و مثبت، عنوان داشت: اگر در کنار نقد منصفانه، پیشنهاد سازنده هم ارائه شود بسیار مطلوب است.
آیت‌الله محامی گفت: بخشی از جهاد تبیین توسط اصحاب رسانه صورت می‌گیرد.
نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان در ادامه ضمن تشکر از مطالب و دغدغه‌های خوب ارائه شده، به بیان نکاتی پیرامون مباحث مطرح شده پرداخت و عنوان داشت: نماز جمعه یک کار پردامنه بوده که هم قبل و هم بعد از آن، باید اقداماتی صورت پذیرد.
امام جمعه زاهدان با تاکید بر لزوم حفظ جایگاه امام جمعه و با بیان این که افراد باید قبل از نماز جمعه در هر زمینه، موضوع کارشناسی شده را ارائه کرده تا ائمه جمعه مطرح نمایند، اظهار داشت: طرح بحث در خطبه‌های نماز جمعه به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند و قبل از این که کار به خطبه‌ها برسد باید مشکل حل شود و  مسئولان باید  قبل از نماز جمعه پاسخگوی ائمه جمعه باشند.
این استاد تفسیر قرآن کریم با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر این که اختلافات به خطبه‌ها کشانده نشود و این که آخرین مرحله برای حل یک مشکل، بیان آن در نماز جمعه است، افزود: پس از نماز جمعه، مسائل باید به صورت عمومی مطالبه شود تا مسئولان احساس مسئولیت کرده و پاسخگو باشند.
آیت‌الله محامی، با بیان این که امام جمعه باید در امر بیان مطالبات، پیشتاز باشد، ادامه داد: در گام بعد، گروه‌های مردمی و مطالبه‌گر باید کار را به طور عمومی پیگیری کنند.
وی با بیان این که ما در حوزه آب قبلا دچار سردرگمی بودیم و مشخص نبود که می‌خواهیم چه کنیم ولی حالا به جمع‌بندی رسیده و مصوباتی داشته‌ایم، افزود: ممکن است کار سریع اتفاق نیافتد اما بالاخره تحقق خواهد یافت و از حیث مصوبات و اعتبارات، اوضاع بهتر است.
امام جمعه زاهدان با اشاره به گستردگی جغرافیایی سیستان‌وبلوچستان، درباره تقسیم استان بیان داشت: این مسئله ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی دارد مثلا تقسیم استان شاید از جهت تخصیص بیشتر اعتبارات مناسب باشد اما با توجه به وجود مرز در استان، تقسیم آن، کار حمل و نقل و ترانزیت را دچار مشکل می‌کند بنابراین در برخی از عرصه‌ها موثر است و در برخی عرصه‌ها مشکل ایجاد می شود و این کار باید متکی به کارشناسی باشد و بنده هم برای مسئولان داخل و خارج از استان ابعاد مختلف را بیان کرده‌ام و این که باید همه جهات در نظر گرفته شود و از تصمیم احساسی و سریع اجتناب شود.
آیت‌الله محامی تقدیر اصحاب رسانه از عملکرد حجت‌الاسلام و المسلمین عزیزی را باعث خوشحالی و مایه افتخار دانست و درباره کم‌توجهی برخی مسئولان به جایگاه ائمه جمعه، خاطرنشان کرد: ما بعضا در استان دچار مشکلاتی هستیم که مدیران ضعیف و مدیرانی با نگاه‌های تنگ قومی و مذهبی از آن جمله هستند و طبیعی است که این افراد دوست ندارند کسی به آنها انتقاد کند.
امام جمعه زاهدان با بیان این که اگر مدیر، انسان خدادوستی باشد از انتقادها خوشحال شده و از آن برای کامل شدن خود استفاده می‌کند، ادامه داد: حرف بنده به مسئولان نظارتی این است که اگر مسائل مطرح شده درباره یک مدیر صحت دارد، باید رسیدگی و برخورد شود در غیر این صورت فرد، تبرئه شود تا مردم امیدوار باشند که با متخلفین برخورد می‌شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی سیستان‌وبلوچستان درباره یکی از نکات حاضران درباره دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات، بیان داشت: دخالت نمایندگان مجلس در انتصابات، یکی از مصیبت‌هایی است که دامنگیر کشور و استان شده است که بخشی از آن به سیستم انتخابات برمی‌گردد یعنی وقتی یک نفر نامزد انتخابات می‌شود باید هزینه کند تا رای بیاورد و برخی از متمولین بر روی فرد مدنظر سرمایه‌گذاری می‌کنند و نامزد انتخابات پس از کسب رأی، بدهکار آنها خواهد بود و مجبور است در انتصابات به نفع آنها وارد شود.
آیت‌الله محامی با بیان این که بخشی از این معضل به فرهنگ ما بازمی‌گردد، ادامه داد: ما از فرهنگ انقلابی فاصله گرفتیم و معیارهای انتخاباتی ما، مسائل قومی و قبیله‌ای شده است در حالی که اصحاب رسانه باید با مطالبه‌گری صحیح، نقش‌آفرین باشند و ما هم ضمن توصیه به نمایندگان، به استانداری هم تاکید کردیم که در انتصابات منافع مردم را در نظر بگیرند.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی در مورد نقش صداوسیما درباره تبیین مقوله تقسیم استان، برگزاری میزگردهای کارشناسی را در صداوسیما مؤثر دانست و افزود: در مورد عدم حمایت مسئولان از سرمایه گذاران، این مشکل وجود دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران چنین گلایه‌هایی دارند که دلایل آن شامل منافع شخصی، فرهنگ بومی و غیربومی و عدم توجه به شایسته سالاری می‌شود.
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان درباره شورای فرهنگ عمومی، خاطرنشان کرد: بارها خواستار گزارش درباره عملکرد شورای فرهنگ عمومی شده‌ام که  گزارش‌هایی هم ارائه شده است اما با وجود ابلاغ مصوبات، اتفاق چندانی رخ نداده و هرچند تحرکی ایجاد شده اما هنوز از ظرفیت شورا به اندازه کافی استفاده نشده است.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با بیان این که ما به دنبال راه‌اندازی مرکز بین المللی جامعه المصطفی هستیم که هم شیعه و هم اهل سنت بتوانند به صورت تلفیقی در آن حضور پیدا کنند و این کار تا حدودی پیش رفته و موافقت‌هایی صورت گرفته است، عنوان داشت: در صورت احداث مرکزی از سوی فعالان، امکان کمک برنامه‌ای و اعتباری وجود دارد.
آیت‌الله محامی با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش، به راه‌اندازی کمیته همکاری حوزه علمیه و آموزش و پرورش پرداخت و در ادامه، پیرامون طرح آبیاری ۴۶ هزار هکتار خاطرنشان کرد: بیان شده که اصل این کار مشکل داشته اما باید کمک شود تا موثر واقع شود.
وی با اشاره به حضور شخصیت‌های نافذ در منطقه سیستان و تخصیص اعتبارات هنگفت، این سؤال را مطرح نمود که چرا این دو فاکتور مهم تاثیر چندانی بر منطقه سیستان نداشته است و خواستار پیگیری و برخورد با مسببان اقدامات و تصمیمات غلط شد.
امام جمعه زاهدان با تاکید بر اهمیت اشتغال، در مورد ورود به موضوع عزل و نصب مدیران، بیان داشت: از آنجایی که افراد را نمی‌شناسم و مسئولیت‌های اجرایی در حوزه کار بنده نیست، عزل و نصب را باید مدیران اجرایی انجام داده و در ادامه پاسخگو باشند و اگر مشورت درخواست شود در صورت شناخت کمک می‌کنیم.
رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر استان، تعامل با نمایندگان را در قالب جلسات و حضور مشترک در تهران عنوان کرد و سپس با توجه به نزدیک بودن به ایام فاطمیه، خواستار هوشیاری و دفاع عقلانی از مبانی دینی بدون توهین به دیگران شد.

 

 


download

منبع : sbpress.ir

نظرات شما

capcha